AKTYWNE LINKI
Certyfikat Bioekspert Sp. z o.o.
Wykaz producentów w rolnictwie ekologicznym:
https://www.gov.pl/web/ijhars/udostepnianie-informacji-o-producentach-w-rolnictwie-ekologicznym-1
Wykaz krajów pochodzenia wykorzystywanych wszystkich naszych surowców:
https://www.helpa.pl/upload/HELPA_kraje_pochodzenia_ZAL_1_1.pdf
Sprawozdanie z badań Nr: PE/0/02/2024/148/F/1
https://www.helpa.pl/upload/PE_0_02_2024_148_F_1-1.pdf
Załącznik nr F/30678_02
https://www.helpa.pl/upload/Zał_F_30678_02.pdf
Sprawozdanie z badań Nr: PE/0/02/2024/148/F/2
https://www.helpa.pl/upload/PE_0_02_2024_148_F_2.pdf
Pytania i odpowiedzi
Czy nasze produkty są bezpieczne?
Wszystkie produkty oferowane przez Helpa Sp. z o.o., są bezpieczne dla konsumentów. Zapewniamy, że bezpieczeństwo i jakość naszych produktów stanowi dla nas priorytet. HELPA Sp. z o.o. jest podmiotem objętym systemem kontroli w rolnictwie ekologicznym, który można zweryfikować w wykazie aktualizowanym przez Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych https://www.gov.pl/web/ijhars/udostepnianie-informacji-o-producentach-w-rolnictwie-ekologicznym-1
Posiadamy certyfikat wydany przez jednostkę certyfikującą Bioekspert Sp. z o.o. w zakresie działalności: Przygotowywanie, Dystrybucja/Wprowadzanie do obrotu, Przechowywanie. Certyfikat wydany w wersji elektronicznej, zgodnie z obowiązującymi przepisami, można zweryfikować w ogólnodostępnej wyszukiwarce na stronie internetowej administrowanej przez Komisję Europejską https://webgate.ec.europa.eu/tracesnt/directory/publication/organic-operator/PL-EKO-04.616-0000407.2023.007.pdf
Jaki system oceny surowców stosujemy?
Stosujemy system oceny dostawców, prowadzimy pełną kontrolę dostarczanego do nas surowca. Nasze produkty spełniają wszelkie wymagania obowiązujących specyfikacji, które są zgodne z wymaganiami prawa żywnościowego. Współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Regularnie poddajemy nasze produkty rygorystycznym badaniom w akredytowanych laboratoriach UE, gdzie sprawdzane są m.in.: poziomy pozostałości pestycydów oraz obecność takich substancji jak glifosat i kwas fosfonowy. Wszystkie te działania pozwalają nam dostarczyć na rynek produkt bezpieczny i najwyższej jakości.
Czyjej kontroli podlega uprawa zboża na Ukrainie?
Nasza jednostka certyfikująca Bioekspert Sp z. o. o jest akredytowana i upoważniona do prowadzenia działalności jedynie na terytorium naszego kraju. Nie działają na terytorium Ukrainy, robią to jednostki uznane i nadzorowane przez Komisję Europejską. Nadzór Bioekspert jest prowadzony na terenie Polski i zaczyna się po dopuszczeniu do swobodnego obrotu na terytorium UE przesyłki produktów przez wojewódzkie inspektoraty jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. W ramach nadzoru weryfikowane jest, czy każda przesyłka została dopuszczona do obrotu, co jest zarejestrowane w systemie TRACES w ramach kontroli granicznej. Produkt musi być objęty certyfikatem a ponadto każda jego przesyłka musi być objęta świadectwem kontroli, potwierdzonym w systemie TRACES przez WIJHARS.
Odnośnie kontroli prowadzonej na terytorium Ukrainy wyjaśniamy, że produkty ekologiczne importowane z kraju trzeciego także podlegają kontroli i certyfikacji w kraju trzecim przez uznane przez Komisję Europejską jednostki certyfikujące na każdym etapie produkcji, przechowywania i dystrybucji pod kątem spełnienia wymagań równoważnych unijnym przepisom w zakresie produkcji.
Zapisy ROZPORZĄDZENIA DELEGOWANEGO KOMISJI (UE) 2021/1698 oraz ROZPORZĄDZENIA DELEGOWANEGO KOMISJI (UE) 2021/1342 uzupełniających rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 o wymogi proceduralne dotyczące uznawania organów kontrolnych i jednostek certyfikujących właściwych do przeprowadzania kontroli podmiotów certyfikowanych jako ekologiczne oraz produktów ekologicznych w państwach trzecich, a także o zasady nadzoru nad nimi do wglądu i zapoznania.
Informacje o zasadach importu produktów rolnictwa ekologicznego znajdują się na stronie IJHARS https://www.gov.pl/web/ijhars/import-produktow-ekologicznych
Na jakiej podstawie produkty są dopuszczone do obrotu?
Produkty HELPA spełniają wymagania dotyczące jakości i bezpieczeństwa żywności, które regulowane są przede wszystkim przez Rozporządzeniem (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiającym ogólne zasady prawa żywnościowego, powołującym Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiającym procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności oraz Ustawą z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Produkty są dopuszczane do obrotu na podstawie zgłoszenia i kontroli sanepidu.
Poniższe akty prawne regulują wymagania, które muszą być spełnione, aby produkt został dopuszczony do sprzedaży. Nasi dostawcy regularnie zlecają badania dotyczące jakości mikrobiologicznej, obecności zanieczyszczeń i środków ochrony roślin w surowcach. Badana jest każda partia surowca. HELPA Sp. z o.o również okresowo zleca badania produktów w celu weryfikacji. Nie importujemy kaszy jaglanej bezpośrednio z Ukrainy, kupujemy ją od polskiego, sprawdzonego dostawcy, z którym współpracujemy od ponad 5 lat i kupujemy od niego zarówno polskie, jak i zagraniczne zboża.
Jakość mikrobiologiczna produktów jest zgodna z wymaganiami zawartymi w Rozporządzeniu Komisji (WE) nr 2073/2005 z dnia 15 listopada 2005 r. w sprawie kryteriów mikrobiologicznych dotyczących środków spożywczych.
Zawartość zanieczyszczeń, w tym mykotoksyn, toksyn roślinnych i metali jest zgodna z wymaganiami zawartymi w Rozporządzeniu Komisji (UE) 2023/915 z dnia 25 kwietnia 2023 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów niektórych zanieczyszczeń w żywności oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1881/2006.
Ponadto nasze kaszki są certyfikowane jako ekologiczne, w związku z czym spełniają wymagania Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych. Wymienione Rozporządzenie wraz z Rozporządzeniem (we) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lutego 2005 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni, regulują dopuszczalne poziomy pozostałości chemicznych środków ochrony roślin w naszych produktach. Podsumowując, wszystkie kaszki dopuszczone są do obrotu na podstawie atestu jakościowego, spełniającego normy.
Dlaczego kupowaliście kaszę z Ukrainy?
W związku z trudnościami z dostępnością kaszy jaglanej ekologicznej polskiej, w ostatnim roku mieliśmy niejednokrotnie problem z utrzymaniem ciągłości dostaw. W odpowiedzi na tę sytuację, wykorzystaliśmy surowiec ekologiczny pochodzenia ukraińskiego, który spełnia te same rygorystyczne normy jakości i bezpieczeństwa co inne surowce użyte przy naszej produkcji.
Ile surowców pochodzenia ukraińskiego jest użytych w naszych produktach?
W składzie oferowanych przez nas produktów obecnie znajdują się 3 surowce pochodzące z Ukrainy, tj. kaszka jaglana ekologiczna, jagoda liofilizowana ekologiczna, jeżyna liofilizowana ekologiczna. Wszystkie wymienione surowce poddawane są polskiej kontroli ekologicznej i spełniają wszelkie wymogi prawa żywnościowego, tak jak napisaliśmy powyżej.
Czy inne surowce pochodzą z Polski?
Podkreślamy, że większość naszych surowców do produkcji kaszek pochodzi z Polski – na 12 surowców tylko dwie kaszki na stałe pochodzą z Indii/Peru, a kolejne dwie mają pochodzenie polskie/ukraińskie lub finlandzkie, w zależności od dostępności surowca. W odpowiedzi na szereg pytań załączamy wykaz krajów pochodzenia wszystkich naszych surowców ekologicznych, gdyż transparentność jest dla nas priorytetem.
https://www.helpa.pl/upload/HELPA_kraje_pochodzenia_ZAL_1_1.pdf
Czy uważacie, że wprowadziliście Waszych klientów w błąd?
Od samego początku działania firmy, naszą główną misją jest zapewnianie zdrowych, sprawdzonych, ekologicznych produktów i potwierdzamy ich bezpieczeństwo. Nie podawaliśmy nieprawdziwych informacji, na opakowaniach widniały oznaczenia świadczące o pochodzeniu zbóż. Zgodnie z prawdą, informujemy, że większość naszych zbóż pochodzi z Polski, od polskich dostawców.
Jesteśmy w pełni świadomi odpowiedzialności, jaka na nas spoczywa.
Czy zboże pochodzenia ukraińskiego jest szkodliwe?
Nasze produkty ekologiczne są najwyższej jakości i spełniają wszelkie wymogi prawa żywnościowego.
Dlaczego nie informowaliście Klientów o kraju pochodzenia?
Na wszystkich etykietach naszych produktów zawarte są kompletne informacje dotyczące pochodzenia surowców wykorzystanych w produkcji, zwłaszcza w przypadku produkcji ekologicznej oznaczenia są transparentne i zgodne z wytycznymi. Oznaczenie znajduje się przy zielonym logo produkcji ekologicznej i może to być zapis Rolnictwo UE, Rolnictwo spoza UE lub Rolnictwo UE/Rolnictwo spoza UE.
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) Nr 1169/2011 podawanie kraju pochodzenia nie jest wymagane, gdy etykieta jako całość nie sugeruje, że środek spożywczy pochodzi z innego kraju lub miejsca. W związku z powyższym, na żadnym naszym produkcie ekologicznym nie wskazujemy kraju pochodzenia.