Wersje językowe
Kategorie wpisów
Bestsellery
Bio Kaszka Owsiano-Gryczana z Karobem i Cynamonem Cejlońskim (BLISKA DATA 31.05.2024)
Bio Kaszka Owsiano-Gryczana z Karobem i Cynamonem Cejlońskim (BLISKA DATA 31.05.2024)

10,00 zł

Cena regularna: 19,99 zł

Najniższa cena: 12,00 zł
szt.
Bio Kaszka Jaglano-Orkiszowa z Wanilią Burbońską
Bio Kaszka Jaglano-Orkiszowa z Wanilią Burbońską

13,99 zł

Cena regularna: 19,99 zł

Najniższa cena: 15,23 zł
szt.
Batonik Truskawka
Batonik Truskawka

4,19 zł

szt.
Bio Kaszka Owsiana
Bio Kaszka Owsiana

16,99 zł

szt.
Bio Owocowe Różdżki Smaku
Bio Owocowe Różdżki Smaku

19,99 zł

szt.
Zestaw Płatków Śniadaniowych
Zestaw Płatków Śniadaniowych

19,99 zł

Cena regularna: 29,97 zł

Najniższa cena: 29,97 zł
szt.
Batonik Czarna Porzeczka
Batonik Czarna Porzeczka

4,19 zł

szt.
Bio Kaszka Orkiszowo-Owsiana z Kakao i Daktylami
Bio Kaszka Orkiszowo-Owsiana z Kakao i Daktylami

16,99 zł

Cena regularna: 19,99 zł

Najniższa cena: 19,04 zł
szt.
Bio Manna Dawnych Zbóż
Bio Manna Dawnych Zbóż

17,99 zł

szt.
Bio Kaszka Jaglana
Bio Kaszka Jaglana

16,99 zł

szt.
Szukaj po słowie kluczowym
Planeta B nie istnieje, podejmij wyzwanie i bądź eko! 0
Planeta B nie istnieje, podejmij wyzwanie i bądź eko!

Planeta B nie istnieje - dlaczego warto być eko?

Mniej marnowania, więcej zysku. Dla swojego portfela i poprawy kondycji planety. To kwintesencja ekologicznych wyborów, które opłacają się nam, a także środowisku. Już ponad 62% Polaków* deklaruje, że chce żyć bardziej świadomie i swoimi decyzjami wspierać dość kruchą formę Ziemi. Zaczynamy zauważać, jakiego sporego bałaganu narobiliśmy i że przyszedł czas na porządki.

Naukowcy nie pozostawiają złudzeń. Najnowszy raport IPCC* przygotowany przez ekspertów z kilkudziesięciu krajów świata, jasno mówi, że to człowiek jest odpowiedzialny za zmiany klimatu. On także wciąż może część z nich powstrzymać. Wdrożenie ekologicznych decyzji w swoje codzienne życie jest jednocześnie wyrazem odpowiedzialności i naturalną odpowiedzią na nadmiar, jakim się otaczamy. WWF szacuje, że gdybyśmy nadal chcieli konsumować tak obficie, jak dotąd, musielibyśmy mieć do dyspozycji 2,8% planety. A ona się przecież nie rozrośnie, więc wykorzystując ją ponad miarę, co roku zaciągamy dług. To zobowiązanie mają spłacać kolejne pokolenia. Jeśli my w dalszym ciągu będziemy emitować takie ilości gazów cieplarnianych, czeka nas katastrofa klimatyczna i zagłada bioróżnorodności.

Dlaczego warto być eko? 

Mamy już niecałą dekadę, by zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. Gdy to się nie uda, Ziemia może przestać być przyjaznym miejscem do życia. Coraz silniejsze będą huragany, większe powodzie, intensywniejsze susze i bardziej doskwierające upały. Zmiany klimatyczne zmuszą wiele osób do emigracji. Zacznie brakować jedzenia, pojawią się problemy z energią. Bez wdrożenia planu naprawczego świat już za chwilę może wyglądać zupełnie inaczej. Eksperci z WFF przewidują, że jeśli nic się nie zmieni, to w 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.

Ta wizja przyszłości nie powinna budzić jedynie obaw, a działać bardziej motywująco. Na każdego, bo nawet dzięki małym krokom robionym przez wielu, siła zmian może być niesamowita. Dobrze jest znać odpowiedź na pytanie, dlaczego ekologia jest ważna. Wyobraźcie sobie na przykład, że większość ludzi przestaje na potęgę marnować jedzenie. W Polsce co roku do kosza trafia niemal 5 milionów ton żywności. Połowa z tego to starty z naszych domowych śmietników. Na świecie wyrzuca się 1/3 wyprodukowanej żywności. Gdyby marnowane jedzenie potraktować jako kraj, byłby na trzecim miejscu, jeśli chodzi o emisję gazów cieplarnianych. Zaraz za USA i Chinami. Także nawet korekta w codziennych zakupach i wykorzystaniu produktów, jakie przynosimy ze sklepu, może pozytywnie wpłynąć na kondycję planety.  W domu czy najbliższym otoczeniu możemy z powodzeniem uruchomić lawinę ekologicznej metamorfozy.

Wyzwanie – niemarnowanie

Wspierającym drogowskazem na tej bardziej zielonej ścieżce jest Piramida 5 R. Jej autorka – amerykanka Bea Johnson zasłynęła z tego, że produkuje rocznie zaledwie litrowy słoik śmieci.  To nie musi być cel dla wszystkich, wystarczy, że każdy po prostu zredukuje ilość swoich odpadów. 

  • Odmawiaj - nie przyjmuj rzeczy, których nie potrzebujesz
  • Ograniczaj – ilość przedmiotów w swoim otoczeniu i podczas zakupów
  • Używaj ponownie – to co już masz, kupuj z rzeczy z drugiej ręki
  • Oddawaj do recyklingu - traktuj śmieci jako materie do wykorzystania, odpowiednio je segreguj.
  • Kompostuj – niewielki kompostownik możesz mieć nawet na balkonie

Przeciętny Polak potrafi wyprodukować rocznie ponad 340 kilogramów śmieci. Odpady emitują metale ciężkie, związki siarki i fluoru, pyły, bakterie nawet w promilu kilkuset metrów od wysypiska, na które trafiły. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że to co wrzucamy do kosza, później będzie się rozkładało przez kilka albo nawet kilkaset lat. Nasze kosze na śmieci wypełnione są nie tylko resztkami jedzenia, ale i plastikiem. W ciągu ostatnich 65 lat produkcja tworzyw sztucznych na świecie wzrosła z 1,5 miliona do 332 milionów ton rocznie. Jego mikrocząsteczki odkryto w soli, miodzie, wodzie, w Rowie Mariańskim, w arktycznym lodzie. Eksperci policzyli, że uwzględniając dynamikę wzrostu w 2040 roku możemy produkować ponad 600 milionów ton rocznie tworzyw sztucznych.

Nie jest łatwo wyeliminować go całkowicie, są opakowania, których ze względów bezpieczeństwa, nie da się zastąpić. Bez wysiłku można jednak wiele jednorazowych rzeczy zastąpić tymi, które posłużą zdecydowanie dłużej.

Sprawdźcie, dlaczego warto chronić środowisko i szukać ekologicznych oszczędności:

Żywność

  • 5 milionów ton jedzenia marnują co roku Polacy
  • Około 3 tysięcy złotych rocznie kosztują 4 osobową rodzinę wyrzucone do śmietnika zakupy
  • ¾ Polaków nie kupuje gorzej wyglądających warzyw i owoców
  • Jedna wyrzucona kanapka z serem to strata 90 litrów wody

Butelka

  • 20 tysięcy plastikowych butelek na sekundę powstaje każdego dnia na świecie
  • 450 lat rozkłada się jedna plastikowa butelka
  • 25 litrów wody potrzeba do wyprodukowania 1 litra wody w plastikowej butelce
  • Mikrocząsteczki plastiku są w 90% butelkowanej wody
  • 1 wielorazowa butelka zastępuje 167 jednorazowych

Kubek

  • 7 milionów jednorazowych kubków zużywa się każdego dnia na świecie
  • Kubki są wodoodporne, bo papier z którego je wykonano nasyca się polietylenem. W procesie recyklingu należy go oddzielić, ale to nieopłacane, więc większości kubków się nie odzyskuje
  • 1 kubek wielorazowy zastępuje 500 jednorazowych

Woda

  • 2 grosze – tyle kosztuje litr wody z kranu
  • 2 zł – średnio kosztuje litr wody w butelce
  • Woda w butelce może mieć znacznie mniej minerałów niż kranówka
  • 800 miliardów dolarów rocznie na tyle jest wyceniany rynek wody butelkowanej na świecie

Torby

  • Reklamówka produkowana jest przez sekundę
  • Plastikowa siatka używana jest średnio 25 minut
  • Torba jednorazowa rozkłada się przez 450 lat
  • Jedna torba wielorazowa zastępuje 170 toreb plastikowych 

Dotarliśmy do takiego momentu, że ekologia to dziś już nie jest fanaberia zaangażowanej grupy aktywistów, a styl życia każdego z nas. Nie mamy wyjścia, musimy poczuć większą więź z planetą i bardziej się o nią zatroszczyć. Codziennymi wyborami możemy sprawić, że nie będzie tak bardzo uginać się od namiaru, którym dotąd beztrosko ją obciążaliśmy. Ziemia wystawiła nam rachunek za dotychczasową niefrasobliwość i warto go od razu zacząć regulować. Zacznijcie porządki w strefach, które są najbardziej problematyczne. Taki audyt pozwoli dopasować ekologiczne wyzwanie do potrzeb i łatwiej się z nim zmierzyć. Przepis na niemarnowanie jest jeden – mniej = więcej. Mniej zbędnych rzeczy i wyrzucania, więcej oszczędności. I tych finansowych i emisji gazów cieplarnianych. To jest najważniejszy ekologiczny cel!

 

W jaki sposób HELPA działa No Waste?

NO-WASTE powstał w myśl ruchu starającego się ograniczać generowanie śmieci i odpadów, tak aby i u nas nic się nie marnowało. Jak wyglądają nasze działania no waste?

W przypadku zbliżającego się terminu ważności kaszek i innych produktów, możecie znaleźć je na stronie z niższą ceną. Pamiętajcie, że w każdej chwili możecie także sprawdzić datę ważności produktu w zakładce "Dane Produktu", a każdy przeceniony produkt znajdziecie w zakładce PROMOCJE,

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy aż sześć bezpłatnych e-booków do pobrania z naszej strony internetowej. Pokazujemy Wam, jak w ciekawy sposób wykorzystać nasze produkty w kuchni.

Prawdziwą kopalnią wiedzy jest także nasza sekcja "Przepisy" na stronie internetowej! Ostatnio podzieliliśmy się z Wami pięcioma przepisami na przepisy z kaszek. Link znajdziecie tutaj.

 

 

Źródła:

*Źródło: European Consumer Payment Report 2021

*Źródło Raport IPCC 2021, https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg1/

Inne źródła:

Raport Projektu PROM 2020

Raport WWF 2050 Polska dla Pokoleń

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium