Racuchy z cukinii i jabłek z kaszą jaglaną
Czas przygotowania: 30 minut
Ilość: 10 racuszków o średnicy 4 cm
Składniki:
- 150 g startej obranej i wydrążonej cukinii
- 100 g startego soczystego obranego jabłka
- pół łyżeczki cynamonu cejlońskiego (można pominąć)
- 50 g Bio Kaszki Jaglanej (6 łyżek)
- 100 ml aquafaby bez soli
Dodatkowo:
olej do smażenia
Przygotowanie:
Startą cukinię i starte jabłko umieszczamy w misce, odstawiamy na 10 minut. Odciskamy nadmiar soku (ok. 50 ml soku). Dodajemy cynamon i kaszkę, dokładnie mieszamy wszystkie składniki.
Odstawiamy ciasto na kilka minut. Powinno mieć zwartą konsystencję. Ilość dodanej kaszki zależy od wilgotności startych składników, stąd powinniśmy ją dodawać stopniowo i sprawdzać efekt.
Ubijamy pianę z aquafaby (zalewy po ciecierzycy). Do ciasta dodajemy 2 łyżki ubitej piany. Gdyby ciasto wyszło za gęste, wówczas dodajemy jeszcze 1 łyżkę piany.
Rozgrzewamy patelnię z niepprzywierającym dnem, ewentualnie smarujemy ją olejem dla starszych dzieci.
Wykładamy na nią po łyżce ciasta, formujemy okrągłe placuszki o grubości ok. 1 cm, smażymy z obu stron na średnim ogniu.
Podajemy na ciepło. Racuszki te wspaniale sprawdzają się także na zimno podane bezpośrednio do rączki dziecka.
Wartość odżywcza:
*Wartość energetyczna: 10 sztuk: 350 kcal; 1 sztuka: 35 kcal
- Białko: 0,8 g
- Tłuszcze: 1,2 g
- Węglowodany: 5 g
- Błonnik: 0,6 g
- Potas: 58,4 g
- Wapń: 5,3 mg
- Magnez: 8,8 mg
- Żelazo: 0,3 mg
- Cynk: 0,2 mg
- Foliany: 9,31 μg
*Wyliczenia wartości energetycznych podane są w zaokrągleniu.
Wskazówki:
Możemy usmażyć tylko jedną porcję racuszków, a pozostałe ciasto wykorzystać po kilku godzinach. Resztę aquafaby wykorzystamy do przygotowania naleśników, placuszków, gofrów czy omletu bezjajecznego. Nie należy się martwić, gdy piana opadnie i wróci do płynnej postaci. Taką aquafabę możemy przechować w lodówce ok. 2 dni, ponownie ubić i wykorzystać.
Komentarze:
Racuchy dla najmłodszych dzieci smażymy na suchej patelni. Takie placuszki można podawać dzieciom już w 1. roku życia. Warto pamiętać, że smażone potrawy powinny gościć na talerzu malucha sporadycznie i nie mogą stanowić podstawy jego jadłospisu. Cynamon jest przyprawą o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. Warto dodawać go do potraw, szczególnie w okresie zwiększonej zachorowalności. Polecaną odmianą cynamonu dla dzieci jest cynamon cejloński. Zawiera mniej kumaryny w porównaniu do powszechnie spotykanej odmiany cynamonu - cassia. Kumaryna to naturalna substancja zapachowa, która w dużych ilościach może uszkadzać wątrobę i nerki.
Uwaga! Alergeny
Cukinia może wywołać krzyżową reakcję alergiczną z innymi warzywami z rodziny dyniowatych. Jabłek powinny unikać osoby z alergią na pyłki brzozy, bylicy, olchy, leszczyny i traw. Te pieczone są najczęściej dobrze tolerowane. Na cynamon mogą reagować osoby z alergią na pyłki traw i chwastów. Aquafaba z ciecierzycy nie jest wskazana u osób z alergią na soję i inne strączkowe.
Przepis został przygotowany przez Katarzynę Jankowską, autorkę książek oraz bloga Mama Alergika Gotuje na naszego bezpłatnego e-booka "Rozszerzanie Diety z HELPĄ". E-book do pobrania TUTAJ.