HELPA Sklep Producenta
Kategorie wpisów
Bestsellery
Batonik Truskawka
Batonik Truskawka

2,99 zł

szt.
Batonik Kakao
Batonik Kakao

2,99 zł

szt.
Batonik Czarna Porzeczka
Batonik Czarna Porzeczka

2,99 zł

szt.
Bio Kaszka z Kakao i Daktylami
Bio Kaszka z Kakao i Daktylami

19,99 zł

szt.
Bio Kaszka Piernikowa
Bio Kaszka Piernikowa

19,99 zł

szt.
BIO Łódeczki Kakao 260g
BIO Łódeczki Kakao 260g

21,99 zł

szt.
Batonik Piernikowy
Batonik Piernikowy

4,99 zł

szt.
Bio Manna Dawnych Zbóż
Bio Manna Dawnych Zbóż

17,99 zł

szt.
Suchy Prowiant Truskawka
Suchy Prowiant Truskawka

7,99 zł

szt.
Bio Kaszka Jaglana
Bio Kaszka Jaglana

16,99 zł

szt.
Bio Kaszka Owsiana
Bio Kaszka Owsiana

16,99 zł

szt.
Skrzynia Batoników - zestaw 15 szt. batoników w 3 smakach
Skrzynia Batoników - zestaw 15 szt. batoników w 3 smakach

34,99 zł

Cena regularna: 44,85 zł

Najniższa cena: 29,85 zł
szt.
Szukaj po słowie kluczowym
Zalety wspólnych posiłków przy rozszerzaniu diety dziecka 2
Zalety wspólnych posiłków przy rozszerzaniu diety dziecka

Zalety wspólnych posiłków przy rozszerzaniu diety dziecka

Zamknijcie oczy i spróbujcie wyobrazić sobie jak chcielibyście aby Wasze dzieci zapamiętały wspólne posiłki.  Aromatyczne zapachy unoszące się z kuchni, niepowtarzalny smak chrupiącego pieczywa, świeżych warzyw z babcinego ogródka i herbaty z sokiem owocowym. Przy stole jest mama zerkająca czy wszyscy domownicy mają co jeść, tata żartujący z pracy i rodzeństwo opowiadające o nowo nawiązanych przyjaźniach. 

Ciepło rodzinne, bliskość, bezpieczeństwo - każdy chce tego dla swojego dziecka. Dzisiaj przyjrzymy się tematowi wspólnego stołu i temu jak ważne jest pozwolić od najmłodszych lat na samodzielne spożywanie przy nim. Chcemy odczarować temat rozszerzania diety – wierzymy, że jeśli razem zasiada się wspólnie do stołu, niektóre problemy znikają i rozszerzanie diety dziecka okazuje się o wiele prostszym zadaniem.

wspólne posiłki a rozszerzanie diety

 

Jaki wpływ na rozszerzanie diety mają wspólne posiłki?

Sadzając niemowlę przy stole wraz z innymi domownikami, wzmacniamy więzi rodzinne. Bierze ono od małego bierze czynny udział w życiu rodzinnym i ma poczucie, że jest jego częścią. Obserwuje rozmowy domowników, a z czasem samo chętnie opowie przy stole o tym, co wydarzyło się w przedszkolu i czego nowego się nauczyło. :)

Ponad to, od małego przyzwyczajamy dziecko do tego, że to właśnie stół jest miejscem do jedzenia, a nie podłoga przed telewizorem czy krzesełko umieszczone w drugim pokoju. Jeżeli będzie jadło posiłki samo, potem będziemy musieli nauczyć go jedzenia przy stole razem z rodzicami i resztą domowników, co nie zawsze jest łatwym zadaniem.

Decydując się na metodę BLW warto wspomnieć, że dziecko wspólnie z domownikami będzie jadło te same posiłki. Jest to korzyść zarówno dla dziecka, jak i reszty domowników. Rodzina dzięki rozszerzaniu diety dziecka zyskuje zdrowe i pełnowartościowe posiłki dostosowane do możliwości niemowlęcia (nieprzetworzone, bez soli, cukru i substancji konserwujących), a dziecko czuje się bezpieczniej i raźniej widząc, że domownicy mają to samo na talerzach. Może nawet jakiś składnik posiłku na talerzu mamy wyda się dziecku bardziej atrakcyjny i koniecznie będzie chciało go spróbować? :)

Nie zapominajmy, że w pierwszych miesiącach życia dziecko uczy się poprzez naśladowanie. Spożywając z rodzicami obiad czy śniadanie i podpatrując, w jaki sposób z jedzeniem i obsługą sztućców radzi sobie mama i tata, o wiele łatwiej będzie dziecku samodzielnie nauczyć się jeść. Tym samym, dziecko o wiele szybciej staje się samodzielne i bardzo wpływa to na jego rozwój.

Przebywając wśród bliskich osób i widząc jak rozmawiają, śmieją się i jedzą, dziecko umacnia się w przekonaniu, że posiłek jest naturalną czynnością. Obserwuje jak każdy samodzielnie nakłada posiłki, radzi sobie z krojeniem i połykaniem kęsów, a jeżeli nie ma ochoty to pozostawia jedzenie na talerzu. Nikt nad nikim nie stoi, nie karmi i nie karze za niezjedzony posiłek. Jedzenie nie urasta do rozmiarów wielkiego i stresującego wydarzenia, staje się czymś zupełnie naturalnym.

 rozszerzanie diety wspólne posiłki

Korzyści nie tylko dla najmłodszych

Pamiętajmy, że wspólne spożywanie posiłków przy stole to nie tylko korzyść dla niemowlaka rozpoczynającego swoją przygodę z rozszerzaniem diety, ale także dla całej rodziny. Wspólne posiłki to czas, w którym możemy, a nawet powinniśmy! przyjrzeć się żywieniu swojemu i pozostałych członków rodziny. Posiłki jakie proponujemy niemowlakowi bardzo często pokazują nam potrzebę zmian własnych nawyków żywieniowych na zdrowsze.  Spożywanie posiłków wspólnie to także krok w zbudowaniu własnej, wewnętrznej rodzinnej tradycji, w trakcie których cała nasza rodzina spotyka się w jednym miejscu, i łączy nas nie tylko wspólny posiłek, lecz także rozmowa i umacnianie więzi z resztą domowników.

Ucząc dziecko posiłków przy wspólnym stole bardzo szybko zyskamy możliwość jedzenia posiłków razem – bez pośpiechu i stresu. Pozwólmy sobie na chwilę wytchnienia i skupmy się na najbliższych, a nasze dzieci na pewno to docenią i być może w przyszłości przeniosą na swój domowy grunt.

wspólne posiłki przy rozszerzaniu diety

Komentarze do wpisu (2)

8 lutego 2021

święta prawda!! dzięki za ten wpis!

8 lutego 2021

Gosia :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium