Wersje językowe
Kategorie wpisów
Bestsellery
Bio Kaszka Jaglano-Orkiszowa z Wanilią Burbońską (bliska data do końca 08.2024)
Bio Kaszka Jaglano-Orkiszowa z Wanilią Burbońską (bliska data do końca 08.2024)

12,00 zł

Cena regularna: 19,99 zł

Najniższa cena: 12,00 zł
szt.
Batonik Truskawka
Batonik Truskawka

4,19 zł

szt.
Bio Kaszka Owsiana
Bio Kaszka Owsiana

16,99 zł

szt.
Bio Manna Dawnych Zbóż
Bio Manna Dawnych Zbóż

17,99 zł

szt.
Bio Kaszka Jaglano-Owsiana
Bio Kaszka Jaglano-Owsiana

16,99 zł

szt.
Bio Kaszka 4 Zbóż
Bio Kaszka 4 Zbóż

17,99 zł

szt.
Bio Kaszka 5 Zbóż
Bio Kaszka 5 Zbóż

16,99 zł

szt.
Batonik Kakao
Batonik Kakao

4,99 zł

szt.
Bio Kaszka Owsiano-Gryczana z Karobem i Cynamonem Cejlońskim (bliska data do końca 08.2024)
Bio Kaszka Owsiano-Gryczana z Karobem i Cynamonem Cejlońskim (bliska data do końca 08.2024)

12,00 zł

Cena regularna: 19,99 zł

Najniższa cena: 19,99 zł
szt.
Batonik Czarna Porzeczka
Batonik Czarna Porzeczka

4,19 zł

szt.
Bio Kaszka Jaglana
Bio Kaszka Jaglana

16,99 zł

szt.
Bio Owocowe Różdżki Smaku
Bio Owocowe Różdżki Smaku

19,99 zł

szt.
Szukaj po słowie kluczowym
Ile powinno pić dziecko? 0
Ile powinno pić dziecko?

Ile powinno pić dziecko? Co zrobić gdy nie chce pić?

Czy wiesz, że organizm noworodka składa się aż w ok. 94% z wody, a niemowlęcia w 75%? Natomiast w organizmie dorosłego człowieka woda stanowi ok. 60-70%. Woda to podstawa! Spełnia ona bardzo istotne role w naszym organizmie. Woda reguluje temperaturę ciała, bierze udział w transporcie składników odżywczych, usuwa szkodliwe substancje przemiany materii oraz utrzymuje prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu.

W jakim wieku wprowadzić picie u dziecka?

Zgodnie z rekomendacjami żywienia niemowląt i małych dzieci — do 6 miesiąca życia mleko mamy lub mleko modyfikowane dostarczają odpowiednią ilość płynów. Dlatego karmiąc dziecko piersią lub butelką na żądanie nie ma potrzeby dodatkowo podawać maluchowi płynów.

Po ukończeniu 6 miesiąca życia najlepszym wyborem do picia dla dziecka jest woda (poza mlekiem mamy lub mieszanką mlekozastępczą). Inne płyny takie jak np. herbaty owocowe i kompoty bez cukru czy soki nie są niezbędne. Mogą być urozmaiceniem diety, natomiast bezdyskusyjnie najlepszym płynem do zaspokojenia pragnienia jest woda. Wodę można zacząć proponować dziecku od początku rozszerzania diety. Na samym początku będzie to bardziej próbowanie niż picie konkretnej ilości.

Na samym początku rozszerzania diety warto proponować dziecku wodę do picia w czasie posiłku. Jeśli dziecko w ogóle nie spróbowałoby wody, możesz zaproponować swoje mleko lub przygotować mleko modyfikowane do popicia.

Jaką wodę podać do picia? Dzieci do 3 roku życia powinny spożywać wodę źródlaną lub niskozmineralizowaną (zawartość składników <500 mg/l). Można również podawać dziecku przegotowaną wodę z kranu. Uważaj na tzw. „wody smakowe” dostępne w sklepach. Takie produkty mogą zawierać duże ilości cukru oraz dodatek aromatów. Warto zawsze sprawdzić skład produktu, który wybieramy.

Dlaczego regularne picie wody jest ważne ?

Ważne, aby od najmłodszych lat proponować dzieciom wodę do picia. Dzięki temu możemy wzmocnić kształtowanie się zdrowego nawyku picia wody. Dzieci powinny pić odpowiednią ilość płynów, ponieważ nawet niewielkie odwodnienie wpływa na ich funkcjonowanie i samopoczucie. Objawami odwodnienia mogą być np. zmniejszony apetyt, obniżona koncentracja i pamięć, bóle głowy, rozdrażnienie, wahania nastroju czy senność. Dlatego istotne jest to, aby zapewnić dzieciom stały dostęp do wody oraz co jakiś czas przypomnieć dziecku o napiciu się. Przy okazji warto zadbać również o swoje nawyki i pić wodę razem z dzieckiem.

Dzienne zapotrzebowanie na płyny u dzieci

Dokładne zapotrzebowanie na płyny zależy od wielu czynników m.in. od masy ciała, aktywności fizycznej, temperatury ciała i otoczenia, spożywanych pokarmów stałych, wilgotności powietrza, dolegliwości (np. biegunki i wymioty).

Zapotrzebowanie na wodę u niemowląt, w przeliczeniu na kilogram masy ciała jest aż 4-krotnie większe niż u osób dorosłych. Tak jak już wspominaliśmy mleko mamy lub mleko modyfikowane oprócz pokarmu zapewnia odpowiednią ilość płynu do 6 miesiąca życia dziecka. W drugim półroczu życia zapotrzebowanie na płyny wynosi ok. 800-1000 ml dziennie. To dotyczy płynów ogółem — pochodzących z jedzenia, wody i ewentualnie innych niż woda płynów.

Ile powinno pić roczne dziecko?

Instytut Żywności i Żywienia na podstawie zaleceń ekspertów Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przygotował normy na wodę dla populacji Polski. Normy uwzględniają ilość wody pochodzącej z żywności, samej wody oraz innych płynów. Zgodnie z normami dzieci w wieku 1-3 lat potrzebują ok. 1250 ml wody dziennie.

Jak policzyć zapotrzebowanie na płyny dla starszych dzieci?

Zgodnie z obowiązującymi normami Instytutu Żywności i Żywienia dzieci w wieku 4-6 lat potrzebują ok. 1600 ml wody dziennie, a w przypadku dzieci w wieku 7-9 lat — ok. 1750 ml dziennie.

Pamiętajcie, że są to tylko szacunkowe wartości. To nie oznacza, że Wasze dziecko musi koniecznie tyle wypijać w ciągu dnia. Dodatkowo te wartości dotyczą płynów ogółem, a nie samej wody. Do bilansu wypijanych płynów zalicza się mleko mamy/modyfikowane, herbaty owocowe, domowa woda smakowa, lemoniada bez cukru oraz zjedzone posiłki (np. zupy).

Jak nawadniać, gdy dziecko nie chce pić?

Woda nie ma smaku ani zapachu, dlatego czasami dla dziecka picie samej wody może być wyzwaniem. Jako rodzice bądźmy przykładem dla naszych pociech i sami w pierwszej kolejności sięgajmy po nią do picia. Kiedy dziecko ma trudności z piciem samej wody, możemy zaproponować różne jej wersję np. poprzez dodanie:

  • kawałków ulubionych owoców, dzięki czemu woda zyska ciekawego smaku i zapachu,

  • wybranej Bio Różdżki Smaku, która nada wodzie pięknego koloru i pysznego smaku,

  • orzeźwiających listków mięty.

Poniżej przedstawiamy Wam pomysły na domową smakową wodę.

Woda smakowa

Składniki:

Przygotowanie:

Wystarczy wszystko wymieszać w dużym dzbanku. I gotowe!

Jak wybrać odpowiedni sok dla dziecka?

Do końca 1 roku życia lepiej nie podawać dzieciom soków owocowych ani owocowo-warzywnych. Dlaczego? Po prostu są zbędne w diecie malucha. A dodatkowo picie soków od samego początku nie sprzyja budowaniu nawyku picia wody. Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP) dzieci w wieku 1-3 lat mogą wypijać maksymalnie 1/2 szklanki soku dziennie (ok. 120 ml). Starsze dzieci w wieku 4-6 lat mogą wypić od 1/2 do 3/4 szklanki soku (ok. 120-180 ml). A dzieci w wieku szkolnym — max. 1 szklankę soku (ok. 240 ml). Tutaj traktujemy sok jako element posiłku, nie zamiennik wody do picia.

Jeśli chcemy podać dziecku sok do picia czym się kierować przy jego wyborze? Zgodnie z prawem sok owocowy nie może zawierać dodatku cukru ani substancji słodzących. Na opakowaniu szukajcie napisu „sok”, nie „nektar” czy „napój”. Natomiast do soków owocowo-warzywnych producent może dodać cukier lub inne słodzidła (np. sok z zagęszczonych owoców). I tu kolejny raz przypominam, że warto czytać składy wybieranych produktów.

Podsumowanie

Najlepszym wyborem do picia jest woda. Regularne oferowanie dziecku tego napoju może pomóc mu wykształcić zdrowy nawyk sięgania po nią, gdy poczuje pragnienie. Jeśli od samego początku podaje się maluchowi słodkie napoje, istnieje ryzyko, że nie będzie on z przyjemnością sięgać po wodę. Najbardziej skutecznym sposobem na nauczenie dziecka picia wody jest podawanie jej od samego początku, za każdym razem, gdy pojawi się okazja. No to jak? Może czas na łyk wody?

 

Bibliografia:

Woś H. i wsp., 2010: Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody i innych napojów przez niemowlęta, dzieci i młodzież. Standardy Medyczne, T.1, s. 7-15.

Rychlik E., Woźniak A., Jarosz M., 2022: Woda i elektrolity. W: red. Jarosz m. i wsp., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, s. 317-345. Dostęp: https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/normy_zywienia_2020web.pdf

Szajewska H. i wsp., 2021: Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne/Pediatrią, T.18, s. 805-822.

Heyman M.B. i wsp., 2017: Fruit Juice in Infants, Children and Adolescents: Current Recommendations. AAP, vol. 139. Dostęp: https://publications.aap.org/pediatrics/article/139/6/e20170967/38754/Fruit-Juice-in-Infants-Children-and-Adolescents

Wymagania dotyczące oznakowania soków i nektarów owocowych. Dostęp: https://www.gov.pl/web/wijhars-olsztyn/wymagania-dotyczace-oznakowania-sokow-i-nektarow-owocowych

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium