HELPA Sklep Producenta
Kategorie wpisów
Bestsellery
BIO Kaszka Błyskawiczna Kakao 35 g
BIO Kaszka Błyskawiczna Kakao 35 g

3,99 zł

Cena regularna: 4,99 zł

Najniższa cena: 4,99 zł
BIO Kaszka błyskawiczna cynamon 35 g
BIO Kaszka błyskawiczna cynamon 35 g

3,99 zł

Cena regularna: 4,99 zł

Najniższa cena: 4,99 zł
szt.
Bio Kaszka z Wanilią Burbońską
Bio Kaszka z Wanilią Burbońską

17,59 zł

Cena regularna: 21,99 zł

Najniższa cena: 19,99 zł
szt.
Bio Kaszka Jaglana 200 g
Bio Kaszka Jaglana 200 g

18,99 zł

szt.
Bio Kaszka z Kakao i Daktylami 200 g
Bio Kaszka z Kakao i Daktylami 200 g

21,99 zł

szt.
Bio eksPandy Gryka 50 g (bliska data 31.05.2025)
Bio eksPandy Gryka 50 g (bliska data 31.05.2025)

6,29 zł

Cena regularna: 10,49 zł

Najniższa cena: 6,29 zł
szt.
BIO Łódeczki Kakao 260 g
BIO Łódeczki Kakao 260 g

21,99 zł

szt.
Bio eksPandy Amarantus 100 g
Bio eksPandy Amarantus 100 g

13,99 zł

szt.
Bio Kaszka Owsiana 200 g
Bio Kaszka Owsiana 200 g

18,99 zł

szt.
Bio Kaszka 5 Zbóż 200 g
Bio Kaszka 5 Zbóż 200 g

18,99 zł

szt.
Bio Manna Dawnych Zbóż 200 g
Bio Manna Dawnych Zbóż 200 g

18,99 zł

szt.
Szukaj po słowie kluczowym
Dlaczego nasze dzieci nie wychowały się na tradycyjnej kaszce mannie? 0
Dlaczego Nasze Dzieci Nie Wychowały Się Na Tradycyjnej Kaszce Mannie?

Czy kasza manna jest zdrowa dla niemowląt i dzieci?

Kasza manna jest najczęściej wybieraną przez polskie matki tradycyjną kaszką dla dzieci. Jest drobna, łagodna, smaczna, dobrze znana, łatwo dostępna, tania – manna z nieba, bez skazy? Otóż nie. Z nieba sypała się płaskurka.

 

Pierwszymi dzikimi, a następnie uprawianymi gatunkami pszenic były samopsza i płaskurka. Obok nich na polu rosła także pszenica kamut i orkisz. Dziś to egzotycznie brzmiące nazwy i zapomniane gatunki, wyparte przez pszenicę zwyczajną, udomowioną około dziewięciu tysięcy lat p.n.e. Od tamtego czasu pszenica ewoluowała – lata 60. XX wieku to schyłek uprawy jej starych odmian i triumf odmiany uprzemysłowionej.

 

Współczesną pszenicę zmodyfikowano tak, by była odporna na suszę, choroby i wysokie temperatury. Podstawowym zadaniem modyfikacji było zwiększenie upraw i zbiorów. Wyglądem współczesna pszenica niczym nie przypomina pszenicy starożytnej – wysokiej na 1,2 metra, o drobnych ziarnach, niedających się oddzielić od plew. Obecnie to zboże ma ziarna nieprzylegające do łodygi, co usprawnia proces oddzielania ziarna od plew. Łupinę traci już w trakcie zbioru, co często prowadzi do zanieczyszczeń pestycydami i chemikaliami służącymi do ochrony zboża. Ma również większą zawartość glutenu. Ta szczególnie cenna cecha dla przemysłu spożywczego, jest jednocześnie jedną z najczęstszych przyczyną alergii pokarmowych na całym świecie. Obecnie pszenica daje dziesięciokrotnie większe plony niż w czasach historycznych.

 

Z tych względów pospolita współczesna pszenica jest podstawowym zbożem w Polsce i na świecie – zajmuje największe obszary upraw i przynosi najobfitsze plony – jej wydajność z hektara sięga nawet 10 ton ( jest 2-krotnie większa od optymalnego i bezpiecznego plonu).

 

Stare odmiany pszenicy, jak na przykład orkisz, płaskurka czy samopsza, hoduje się i zbiera z nienaruszoną łupiną. Mocno chroni ona jądro ziarna przed wszelkimi zanieczyszczeniami, zachowując jego wysoką wartość odżywczą i świeżość. Dopiero w czasie mielenia ziarno odłącza się od łupiny. Poza tym mocna łuska otaczająca ziarno skutecznie zabezpiecza przed zanieczyszczeniami z atmosfery, a nawet promieniowaniem radioaktywnym. Dodatkowo ziarna zawierają zdecydowanie mniej glutenu, a organizm na ogół lepiej go przyswaja.

 

Dawne odmiany pszenicy niewątpliwie zawdzięczają swoje odrodzenie gospodarstwom ekologicznym. Należą do zbóż najmniej wymagających – są odporne na kaprysy pogody, rosną na ubogich glebach, nie potrzebują sztucznych nawozów. Co ciekawe, przy intensywnym nawożeniu wyrastają wyższe, dając mniejszy plon. Ich uprawa jest mało wydajna, a sam zbiór zdecydowanie bardziej pracochłonny. Wszystkie powyższe parametry wpływają na niezwykle wysoką wartość biologiczna zbóż dawnych odmian, której nie znajdziemy w zbożach upraw konwencjonalnych.

 

Od czasów, kiedy manna sypała się z nieba, niestety dużo się na świecie zmieniło. Zboża będące źródłem zdrowia i witalności, stały się kolejnym produktem przemysłowym – imponując smakiem i wyglądem, ale ze zmienioną strukturą składników odżywczych. I dlatego, sięgając po mannę dla własnych dzieci, szukałyśmy zbóż bez szkodliwych pozostałości z nawozów i środków ochrony roślin, pachnącą jak dawniej i niosącą zdrowie dla ciała.

 

ZOBACZ KASZKI Z DAWNYMI ODMIANAMI PSZENICY

MANNA DAWNYCH ZBÓŻ

KASZKA Z SAMOPSZY

KASZKA 5 ZBÓŻ

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium