
Kaszka wytrawna dla dziecka - idealna na obiad
Kasza manna, mleko krowie lub woda, świeże owoce – najlepiej sezonowe…
Czy właśnie takie skojarzenie pojawia się w Twojej głowie, gdy myślisz o kaszce dla dziecka? Bez wątpienia to pyszne połączenie. Ale chcemy Ci pokazać, że kaszki dla najmłodszych można przygotować na wiele różnych sposobów – i wcale nie muszą być zarezerwowane tylko na śniadanie!
W tym artykule udowodnimy, że kaszka może stać się świetną bazą do pełnowartościowego obiadu dla dziecka. I nie tylko!
Kaszka wytrawna dla niemowlaka - wartościowy posiłek
Kaszka to nic innego jak rozdrobniona do odpowiedniej faktury zboża. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (1) dotyczącymi rozszerzania diety niemowląt, kasze i inne produkty zbożowe odgrywają istotną rolę jako źródło energii, białka roślinnego, błonnika, witamin z grupy B oraz składników mineralnych, takich jak żelazo niehemowe, cynk, magnez i fosfor. Zaleca się wprowadzanie kasz do diety niemowlęcia po ukończeniu 6. miesiąca życia, w ramach rozszerzania diety. Podsumowując, kaszki to świetne produkty uzupełniające, wato jednak zadbać o to, żeby wybierać takie o prostym składzie, bez zbędnych dodatków.
Dlatego kaszka może stanowić bazę do pełnowartościowego posiłku już od początku rozszerzania diety. Ma ona odpowiednią i bezpieczną konsystencję, neutralny smak i mimo tradycji podawania jej z ulubionymi owocami lub z owocowym musem, może być śmiało podawana również z warzywami, kawałkami mięska czy jajkami.
Jak przygotować pyszne kaszki dla dzieci i całej rodziny w wytrawnej odsłonie?
Zastanawiasz się, w jaki sposób przygotować wytrawną kaszkę? Poniżej podamy ci kilka podpowiedzi na to, jak to zrobić:
Baza
Zadbaj o to, żeby baza do wytrawnej kaszki była odpowiednia i dobrze komponowała się z resztą dania. Najprostszym i najbardziej neutralnym rozwiązaniem będzie ugotowanie kaszki na wodzie.
Ciekawym pomysłem może być także przygotowanie jej na domowym bulionie warzywnym lub rosole. Jeżeli przygotowujesz kaszkę na bulionie dla malucha rozszerzającego dietę pamiętaj o tym, żeby nie zawierał on soli.
Bazą może być także od czasu do czasu napój roślinny bez zbędnych dodatków, takich jak przyprawy, cukier czy sól. Tak przygotowana kaszka może być dobrą bazą pod połączenie kaszki np. z puree z dyni lub pieczonymi warzywami.
Wytrawne dodatki do kaszki
Oczywiście najbardziej sprawdzonymi wytrawnymi dodatkami do kaszki będą warzywa. Uwierzcie, niemal każde warzywo będzie świetnie komponować się z kremową konsystencją kaszki. Przykłady? Gotowane brokuły, marchewka, buraczek, cukinia, a nawet gotowana włoszczyzna.
Warzywa możesz zblendować razem z ugotowaną kaszką, a także ich część dodać na wierzch kaszki albo obok. To super opcja dla osób, które rozszerzają dietę dziecka metodą BLW.
A może chcesz połączyć klasyczne warzywne puree z kaszką? Świetna sprawa! A dzięki temu połączeniu posiłek będzie jeszcze bardziej gęsty odżywczo i wartościowy. Spróbuj połączyć ugotowaną kaszkę np. z puree z dyni lub groszku i zobacz, jakie to pyszne!
Jeżeli nie masz pod ręką świeżych warzyw, świetnym rozwiązaniem będą warzywa liofilizowane w proszku. Nadadzą one kaszce wyjątkowego koloru, smaku, wartości odżywczych i są bardzo proste w użyciu. Wystarczy dodać saszetkę do porcji kaszki i już!
Na koniec warto wspomnieć o gotowanym mięsie, gotowanym jajku lub strączkach, np. czerwonej soczewicy. Te produkty również możesz dodać do kaszki z warzywami. To źródła między innymi żelaza, które jest niezwykle ważne w trakcie rozszerzania diety.
Kaszka jaglana, kaszka manna czy inna - jaką kaszkę wybrać?
Większość kaszek zbożowych ma neutralny smak i tak naprawdę każda z nich może stanowić świetną bazę do wersji wytrawnej. Warto stawiać na różnorodność. W naszej ofercie kaszek z dodatkami znajdziesz także Bio Kaszkę z Ciecierzycy, która także sprawdzi się w wytrawnej wersji, a na dodatek dzięki obecności cieciorki urozmaici ona jadłospis. To też świetny sposób na wprowadzenie strączków do codziennej diety - bez konieczności namaczania i długiego gotowania.
Pyszny przepis na wytrawną kaszkę dla dzieci
Poniżej znajdziesz przepis na pyszną kaszkę wytrawną dla dzieci w trzech odsłonach:
Wytrawna kaszka na bulionie
Składniki:
-
Ugotowana marchewka
-
Bulion warzywny lub rosół (bez dodatku soli)
-
Natka pietruszki
Przygotowanie:
Zaczynamy od ugotowania kaszki. Wsyp dwie łyżki kaszki do rondelka i zalej bulionem. Delikatnie mieszając doprowadź do wrzenia. Następnie gotuj 2-3 minuty, aż kaszka zgęstnieje. Gotową kaszkę przelej do miseczki. Na wierzch ułóż marchewkę z natką pietruszki. Posyp ekspandowanym prosem.
Zupa brokułowa z kaszką
Składniki:
-
2 łyżki Bio Kaszki z Ciecierzycą
-
1/3 ugotowanego brokuła
-
250 ml bulionu warzywnego bez soli
-
szczypta suszonego czosnku
-
szczypta tymianku
-
sok z cytryny
-
szczypta soli (dla starszych dzieci)
Przygotowanie:
Do garnka wsyp dwie łyżki kaszki i zalej bulionem. Gotuj wciąż mieszając, aż kaszka zgęstnieje. Do ugotowanej kaszki dodaj brokuła i całość zblenduj na gładko.
Gdyby zupka była za gęsta dolej więcej bulionu. Zupę możesz przyprawić suszonym czosnkiem i tymiankiem oraz sokiem z cytryny. I gotowe, smacznego!
Kaszka z pieczonym buraczkiem
Przygotowanie:
-
2 łyżki Bio Kaszki Owsianej
-
200 ml bulionu warzywnego (bez dodatku soli)
-
1 upieczony buraczek
Przygotowanie
Buraczka zetrzyj na tarce na małych oczkach. Kaszkę wsyp do rondelka i zalej bulionem. Wymieszaj i postaw na ogień. Zagotuj często mieszając, a następnie gotuj jeszcze kilka minut do momentu, aż kaszka zgęstnieje. Dodaj startego na małych oczkach buraczka i wymieszaj. Przelej do miseczki. Posyp ekspandowanym amarantusem.
Z czym podawać wytrawną kaszkę?
Wierzch kaszki możesz posypać ekspandowanymi zbożami lub Bio Kulkami Jaglano-Orkiszowymi, czyli naszymi płatkami śniadaniowymi o delikatnym, neutralnym smaku. Te dodatki świetnie sprawdzą się jako zdrowy i wartościowy zamiennik grzanek czy groszków ptysiowych w zupach krem.
Jeżeli chcesz, by wytrawna kaszka była jeszcze bardziej wartościowa, dodaj do niej mielone siemię lniane lub inne pestki. Ciekawym dodatkiem mogą być nasze pasty z prażonych pestek.
Do wytrawnej kaszki można także dodać nieaktywne płatki drożdżowe, które są roślinnym źródłem białka, witamin z grupy B. Zawierają także takie składniki mineralne jak żelazo czy cynk.
Podsumowanie:
Kaszka wytrawna to świetny sposób, by urozmaicić jadłospis niemowlaka i włączyć do jego diety więcej warzyw, zdrowych tłuszczów i różnorodnych smaków. Wystarczy zamienić mleko i owoce na bulion warzywny, dodać purée z ulubionych warzyw, szczyptę ziół i podać takie danie na obiad lub kolację. Kaszka to nie tylko owocowa opcja śniadaniowa – to kulinarna baza, z którą możesz eksperymentować każdego dnia.
Bibliografia
-
Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci https://ptghizd.pl/cm/uploads/2021/04/smp_01_2021_zasady_zywienia_zdrowych_niemowlat.pdf