Wersje językowe
Kategorie wpisów
Bestsellery
BIO Łódeczki Kakao 130 g
BIO Łódeczki Kakao 130 g

16,99 zł

szt.
Batonik Truskawka
Batonik Truskawka

4,19 zł

szt.
Naklejka Back To School
Naklejka Back To School

7,99 zł

szt.
Suchy Prowiant Truskawka
Suchy Prowiant Truskawka

7,99 zł

szt.
Bio Manna Dawnych Zbóż
Bio Manna Dawnych Zbóż

17,99 zł

szt.
Bio Kaszka Jaglana
Bio Kaszka Jaglana

16,99 zł

szt.
Suchy Prowiant Borówka
Suchy Prowiant Borówka

7,99 zł

szt.
Bio Kaszka Owsiana
Bio Kaszka Owsiana

16,99 zł

szt.
BIO Łódeczki Cynamon 130 g
BIO Łódeczki Cynamon 130 g

16,99 zł

szt.
Bio Kaszka 5 Zbóż
Bio Kaszka 5 Zbóż

16,99 zł

szt.
Szukaj po słowie kluczowym
Pączki, faworki i inne przepisy na karnawałowe słodkości 0
Pączki, faworki i inne przepisy na karnawałowe słodkości

PĄCZKI, FAWORKI I INNE PRZEPISY NA KARNAWAŁOWE SŁODKOŚCI

Małymi krokami zbliża się święto wszystkich łasuchów - tłusty czwartek. W tym artykule przygotowaliśmy dla Was kilka przepisów na pieczone pączki w dwóch odsłonach, a także inne karnawałowe słodkości, takie jak magiczne jabłka w czekoladzie czy amarantusowe kule mocy. Oczywiście we wszystkich przepisach znajdziecie helpowy akcent! Pokażemy Wam także sposób na to jak przygotować pyszny i owocowy lukier kolorowy i zdradzimy, czym najlepiej posypać tradycyjne faworki. Zaczynajmy zatem!

Składniki:

Przygotowanie:

Drożdże delikatnie kruszymy, mieszamy z miodem i odstawiamy na około 10 minut. Do miski przesiewamy mąkę orkiszową. Mieszamy ją z BIO Kaszką z Amarantusa, drożdżami i resztą składników. Wyrabiamy na gładkie ciasto i odstawiamy, aż podwoi objętość.

Formujemy około 20 bułeczek, układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i odstawiamy na 20 minut. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. Bułeczki smarujemy mlekiem i pieczemy około 20 minut aż do lekkiego zrumienienia.

Studzimy na kratce. Ostygnięte pączki posypujemy ulubioną Bio Różdżką lub Bio Łyżką Smaku.

*W przypadku gotowania dla najmłodszych pomiń miód w przepisie. Miód znajduje się na liście zakazanych produktów przy rozszerzaniu diety dziecka.

 

Przepis na pączki pieczone z lukrem owocowym

Przepis:

  • 100 ml ciepłego mleka
  • 50 g świeżych drożdży (lub 14 g drożdży instant)
  • 300 g mąki pszennej (tortowej lub do wypieków drożdżowych) (dwie szklanki)
  • 75 g Bio Kaszki Owsianej (pół szklanki)
  • 24 g cukru (2 łyżki)
  • 3/4 łyżeczki soli
  • 3 jajka
  • 170 g miękkiego masła

Przepis na nadzienie:

  • marmolada
  • jajko do posmarowania
  • papilotki papierowe

Przygotowanie:

Świeże drożdże powinny być w temperaturze pokojowej. Robimy rozczyn - ciepłe mleko mieszamy z pokruszonymi drożdżami (lub drożdże instant) oraz 1 łyżeczką cukru i 1 łyżką mąki. Odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 10 minut, przykrywamy ściereczką.

W dużej misce przesiewamy mąkę, dodajemy kaszkę owsianą, cukier, sól i mieszamy. Następnie wlewamy rozczyn drożdży i mieszamy składniki łyżką. Dodajemy jajka i ponownie mieszamy, a następnie wyrabiamy ręką przez około 5 - 10 minut aż ciasto będzie gładkie.

Wyrabiamy przez kolejne 10 minut po kawałeczku dodając miękkie masło. Ciasto powinno być błyszczące, elastyczne i nie kleić się do ręki. Miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia.

Po tym czasie ciasto przekładamy na stolnicę oprószoną mąką. Chwilę wyrabiamy pozbywając się pęcherzy powietrza. Łączymy w jedną część, następnie dłońmi rozpłaszczamy na placek o grubości około 1 cm.

Szklanką wycinamy 16 kółek. Rozpłaszczamy je nieco w dłoni, na środek kładziemy pełną łyżeczkę marmolady. Składamy kółka na pół, zlepiamy brzegi, formujemy kulkę i wkładamy ją łączeniem do dołu do papilotki.

Gotowe układamy na blaszce i odstawiamy na ok. 1/2 godziny do wyrośnięcia. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni C (góra i dół bez termoobiegu).

Pączki smarujemy roztrzepanym jajkiem uprzednio ogrzanym w temp. pokojowej i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy przez ok. 15 minut. Wyjmujemy z piekarnika, studzimy przez około 10 minut.

Przepis na kolorowy lukier na pączki

Składniki:

Przygotowanie:

Do cukru pudru dodajemy stopniowo gorącą wodę i mieszamy tak, aby powstała gęsta masa (w proporcjach 5-6 łyżek wody na 200g cukru). Dodajemy Różdżkę Smaku lub łyżeczkę Łyżki Smaku (im więcej, tym intensywniejszy kolor). Mieszamy aż do uzyskania jednolitego koloru.

Dzięki temu uzyskamy pączki kolorowe i owocowe! Zobaczcie sami, jakie przykładowo kolory możecie uzyskać dzięki naszym liofilizatom:

 

Przepis na racuchy cukiniowo-jabłkowe - bez jajek, mleka, cukru

Składniki:

  • 150 g startej obranej i wydrążonej cukinii
  • 100 g startego obranego jabłka
  • 50 g Bio Kaszki Jaglanej (6 łyżek)
  • 100 ml aquafaby bez soli
  • olej do smażenia
  • opcjonalnie: pół łyżeczki cynamonu cejlońskiego

Przygotowanie:

Startą cukinię i starte jabłko umieszczamy w misce, odstawiamy na 10 minut. Odciskamy nadmiar soku (ok. 50 ml soku). Dodajemy cynamon i kaszkę, dokładnie mieszamy wszystkie składniki.

Odstawiamy ciasto na kilka minut. Powinno mieć zwartą konsystencję. Ilość dodanej kaszki zależy od wilgotności startych składników, stąd powinniśmy ją dodawać stopniowo i sprawdzać efekt.

Ubijamy pianę z aquafaby (zalewy po ciecierzycy). Do ciasta dodajemy 2 łyżki ubitej piany. Gdyby ciasto wyszło za gęste, wówczas dodajemy jeszcze 1 łyżkę piany. Rozgrzewamy patelnię z nieprzywierającym dnem, ewentualnie smarujemy ją olejem dla starszych dzieci.

Wykładamy na nią po łyżce ciasta, formujemy okrągłe placuszki o grubości ok. 1 cm, smażymy z obu stron na średnim ogniu.

Podajemy na ciepło. Racuszki te wspaniale sprawdzają się także na zimno podane bezpośrednio do rączki dziecka.

 

A jak zdrowo ozdobić faworki i oponki?

Nie ma się co czarować, usmażone pączki i faworki nie są zbyt wartościowymi potrawami. Ale nie trzeba stosować zasady wszystko albo nic! Pączek może być mały, a faworek 1 lub 2. Poza tym obsypane mogą być czymś zdecydowanie lepszym niż cukier puder. I tu mamy dla Ciebie mały sprawdzony trik! Usmażone i ostygnięte faworki lub oponki posyp ulubioną Bio Łyżką Smaku, która jest zdrowym i owocowym zamiennikiem cukru pudru. To po prostu 100% owoców lub mieszanki owocowo-warzywnej suszonej mrozem - bez dodatku cukru, barwników i konserwantów.

A jakie jeszcze mamy zdrowe i fajne przepisy na karnawał?

Faworki i pączki są zdecydowanie daniami flagowymi tłustego czwartku. Ale w ten dzień możemy także postawić na inne ciekawe słodkości. Przykład? Bardzo proszę!

Przepis na magiczne jabłka w czekoladzie

Składniki:

Przygotowanie:

Jabłka kroimy na cząstki, skrapiamy sokiem z cytryny i osuszamy ręcznikiem papierowym.

Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej, a kiedy całkowicie się rozpuści zanurzamy w niej (do połowy) cząstki jabłek, po czym układamy na desce wyłożonej papierem do pieczenia. Jabłuszka (czekoladowe części) dekorujemy naprzemiennie eksPandami i Suchym Prowiantem.

Przepis na amarantusowe kule mocy

Składniki:

  • 100 g daktyli 
  • 100 g orzechów włoskich 
  • 50 g suszonych śliwek 
  • 30 g chipsów lub płatków kokosowych 
  • 1 łyżeczka karobu 
  • 1 łyżka oleju kokosowego 
  • do obtoczenia: 2-3 łyżki BIO EksPandy Amarantus
  • do dekoracji: kwiaty floksów oraz listki mięty

Przygotowanie:

Daktyle zalewamy wrzątkiem, pozostawiamy na minimum 20 minut aż zmiękną i odcedzamy. Tak samo postępujemy ze śliwkami.  Do szatkownicy blendera wrzucamy orzechy i drobno mielimy. Następnie dodajemy: daktyle, śliwki, chipsy lub płatki kokosowe i olej kokosowy oraz wsypujemy karob. Całość mielimy aż do uzyskania zwartej, plastycznej masy. Formujemy z niej kuleczki, które obtaczamy w ekspandowanym amarantusie. Podajemy udekorowane listkami mięty i kwiatami floksów. 

Karnawałowe słodkości - podsumowanie

Pączki i faworki to niezaprzeczalne słodkie symbole tłustego czwartku. Jeżeli stawiacie na domowe wypieki, warto urozmaicić je owocowym i kolorowym akcentem. A jeżeli poszukujecie pomysłu na zdrowe karnawałowe słodkości, kulki mocy i czekoladowe jabłka sprawdzą się wyśmienicie.

Życzymy Wam smacznego tłustego czwartku!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium