PĄCZKI, FAWORKI I INNE PRZEPISY NA KARNAWAŁOWE SŁODKOŚCI
Małymi krokami zbliża się święto wszystkich łasuchów - tłusty czwartek. W tym artykule przygotowaliśmy dla Was kilka przepisów na pieczone pączki w dwóch odsłonach, a także inne karnawałowe słodkości, takie jak magiczne jabłka w czekoladzie czy amarantusowe kule mocy. Oczywiście we wszystkich przepisach znajdziecie helpowy akcent! Pokażemy Wam także sposób na to jak przygotować pyszny i owocowy lukier kolorowy i zdradzimy, czym najlepiej posypać tradycyjne faworki. Zaczynajmy zatem!
Składniki:
- 20 g świeżych drożdży
- 330 g mąki orkiszowej jasnej
- 1/2 szklanki maślanki
- 70 g Bio Kaszki z Amarantusa Helpa
- 1/3 szklanki oleju rzepakowego
- 3 łyżki gładkiego twarożku naturalnego
- 2 jajka
- 20 g miodu*
- 2 łyżki mleka
- Opcjonalnie do posypania: ulubione Bio Różdżka lub Bio Łyżka Smaku
Przygotowanie:
Drożdże delikatnie kruszymy, mieszamy z miodem i odstawiamy na około 10 minut. Do miski przesiewamy mąkę orkiszową. Mieszamy ją z BIO Kaszką z Amarantusa, drożdżami i resztą składników. Wyrabiamy na gładkie ciasto i odstawiamy, aż podwoi objętość.
Formujemy około 20 bułeczek, układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i odstawiamy na 20 minut. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. Bułeczki smarujemy mlekiem i pieczemy około 20 minut aż do lekkiego zrumienienia.
Studzimy na kratce. Ostygnięte pączki posypujemy ulubioną Bio Różdżką lub Bio Łyżką Smaku.
*W przypadku gotowania dla najmłodszych pomiń miód w przepisie. Miód znajduje się na liście zakazanych produktów przy rozszerzaniu diety dziecka.
Przepis na pączki pieczone z lukrem owocowym
Przepis:
- 100 ml ciepłego mleka
- 50 g świeżych drożdży (lub 14 g drożdży instant)
- 300 g mąki pszennej (tortowej lub do wypieków drożdżowych) (dwie szklanki)
- 75 g Bio Kaszki Owsianej (pół szklanki)
- 24 g cukru (2 łyżki)
- 3/4 łyżeczki soli
- 3 jajka
- 170 g miękkiego masła
Przepis na nadzienie:
- marmolada
- jajko do posmarowania
- papilotki papierowe
Przygotowanie:
Świeże drożdże powinny być w temperaturze pokojowej. Robimy rozczyn - ciepłe mleko mieszamy z pokruszonymi drożdżami (lub drożdże instant) oraz 1 łyżeczką cukru i 1 łyżką mąki. Odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 10 minut, przykrywamy ściereczką.
W dużej misce przesiewamy mąkę, dodajemy kaszkę owsianą, cukier, sól i mieszamy. Następnie wlewamy rozczyn drożdży i mieszamy składniki łyżką. Dodajemy jajka i ponownie mieszamy, a następnie wyrabiamy ręką przez około 5 - 10 minut aż ciasto będzie gładkie.
Wyrabiamy przez kolejne 10 minut po kawałeczku dodając miękkie masło. Ciasto powinno być błyszczące, elastyczne i nie kleić się do ręki. Miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia.
Po tym czasie ciasto przekładamy na stolnicę oprószoną mąką. Chwilę wyrabiamy pozbywając się pęcherzy powietrza. Łączymy w jedną część, następnie dłońmi rozpłaszczamy na placek o grubości około 1 cm.
Szklanką wycinamy 16 kółek. Rozpłaszczamy je nieco w dłoni, na środek kładziemy pełną łyżeczkę marmolady. Składamy kółka na pół, zlepiamy brzegi, formujemy kulkę i wkładamy ją łączeniem do dołu do papilotki.
Gotowe układamy na blaszce i odstawiamy na ok. 1/2 godziny do wyrośnięcia. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni C (góra i dół bez termoobiegu).
Pączki smarujemy roztrzepanym jajkiem uprzednio ogrzanym w temp. pokojowej i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy przez ok. 15 minut. Wyjmujemy z piekarnika, studzimy przez około 10 minut.
Przepis na kolorowy lukier na pączki
Składniki:
- 200 g cukru pudru
- 5-6 łyżek wody
- ulubione Bio Różdżki lub Bio Łyżki Smaku
Przygotowanie:
Do cukru pudru dodajemy stopniowo gorącą wodę i mieszamy tak, aby powstała gęsta masa (w proporcjach 5-6 łyżek wody na 200g cukru). Dodajemy Różdżkę Smaku lub łyżeczkę Łyżki Smaku (im więcej, tym intensywniejszy kolor). Mieszamy aż do uzyskania jednolitego koloru.
Dzięki temu uzyskamy pączki kolorowe i owocowe! Zobaczcie sami, jakie przykładowo kolory możecie uzyskać dzięki naszym liofilizatom:
Przepis na racuchy cukiniowo-jabłkowe - bez jajek, mleka, cukru
Składniki:
- 150 g startej obranej i wydrążonej cukinii
- 100 g startego obranego jabłka
- 50 g Bio Kaszki Jaglanej (6 łyżek)
- 100 ml aquafaby bez soli
- olej do smażenia
- opcjonalnie: pół łyżeczki cynamonu cejlońskiego
Przygotowanie:
Startą cukinię i starte jabłko umieszczamy w misce, odstawiamy na 10 minut. Odciskamy nadmiar soku (ok. 50 ml soku). Dodajemy cynamon i kaszkę, dokładnie mieszamy wszystkie składniki.
Odstawiamy ciasto na kilka minut. Powinno mieć zwartą konsystencję. Ilość dodanej kaszki zależy od wilgotności startych składników, stąd powinniśmy ją dodawać stopniowo i sprawdzać efekt.
Ubijamy pianę z aquafaby (zalewy po ciecierzycy). Do ciasta dodajemy 2 łyżki ubitej piany. Gdyby ciasto wyszło za gęste, wówczas dodajemy jeszcze 1 łyżkę piany. Rozgrzewamy patelnię z nieprzywierającym dnem, ewentualnie smarujemy ją olejem dla starszych dzieci.
Wykładamy na nią po łyżce ciasta, formujemy okrągłe placuszki o grubości ok. 1 cm, smażymy z obu stron na średnim ogniu.
Podajemy na ciepło. Racuszki te wspaniale sprawdzają się także na zimno podane bezpośrednio do rączki dziecka.
A jak zdrowo ozdobić faworki i oponki?
Nie ma się co czarować, usmażone pączki i faworki nie są zbyt wartościowymi potrawami. Ale nie trzeba stosować zasady wszystko albo nic! Pączek może być mały, a faworek 1 lub 2. Poza tym obsypane mogą być czymś zdecydowanie lepszym niż cukier puder. I tu mamy dla Ciebie mały sprawdzony trik! Usmażone i ostygnięte faworki lub oponki posyp ulubioną Bio Łyżką Smaku, która jest zdrowym i owocowym zamiennikiem cukru pudru. To po prostu 100% owoców lub mieszanki owocowo-warzywnej suszonej mrozem - bez dodatku cukru, barwników i konserwantów.
A jakie jeszcze mamy zdrowe i fajne przepisy na karnawał?
Faworki i pączki są zdecydowanie daniami flagowymi tłustego czwartku. Ale w ten dzień możemy także postawić na inne ciekawe słodkości. Przykład? Bardzo proszę!
Przepis na magiczne jabłka w czekoladzie
Składniki:
- 2 duże jabłka
- sok z cytryny
- 100 g gorzkiej czekolady 75%
- Ulubione smaki Bio Suchego Prowiantu
Przygotowanie:
Jabłka kroimy na cząstki, skrapiamy sokiem z cytryny i osuszamy ręcznikiem papierowym.
Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej, a kiedy całkowicie się rozpuści zanurzamy w niej (do połowy) cząstki jabłek, po czym układamy na desce wyłożonej papierem do pieczenia. Jabłuszka (czekoladowe części) dekorujemy naprzemiennie eksPandami i Suchym Prowiantem.
Przepis na amarantusowe kule mocy
Składniki:
- 100 g daktyli
- 100 g orzechów włoskich
- 50 g suszonych śliwek
- 30 g chipsów lub płatków kokosowych
- 1 łyżeczka karobu
- 1 łyżka oleju kokosowego
- do obtoczenia: 2-3 łyżki BIO EksPandy Amarantus
- do dekoracji: kwiaty floksów oraz listki mięty
Przygotowanie:
Daktyle zalewamy wrzątkiem, pozostawiamy na minimum 20 minut aż zmiękną i odcedzamy. Tak samo postępujemy ze śliwkami. Do szatkownicy blendera wrzucamy orzechy i drobno mielimy. Następnie dodajemy: daktyle, śliwki, chipsy lub płatki kokosowe i olej kokosowy oraz wsypujemy karob. Całość mielimy aż do uzyskania zwartej, plastycznej masy. Formujemy z niej kuleczki, które obtaczamy w ekspandowanym amarantusie. Podajemy udekorowane listkami mięty i kwiatami floksów.
Karnawałowe słodkości - podsumowanie
Pączki i faworki to niezaprzeczalne słodkie symbole tłustego czwartku. Jeżeli stawiacie na domowe wypieki, warto urozmaicić je owocowym i kolorowym akcentem. A jeżeli poszukujecie pomysłu na zdrowe karnawałowe słodkości, kulki mocy i czekoladowe jabłka sprawdzą się wyśmienicie.
Życzymy Wam smacznego tłustego czwartku!