5 pomysłów na zdrowe zupy domowe
Zupa kiedyś odgrywała bardzo ważną rolę w polskiej kuchni, a obecnie czujemy, że trochę spadła w rankingach domowych dań. A szkoda!
Zupa to danie, które może pomieścić naprawdę bardzo wiele dobrego! Zarówno składników- można zrobić zupę prawie ze wszystkiego, na bardzo wiele różnych sposobów. Do tego może mieć różne konsystencje, a dzięki dodatkom może być naprawdę ciekawym urozmaiceniem jadłospisu całej rodziny.
Zupa wcale nie musi być zarezerwowana do obiadu. Warzywną, wartościową zupę można podać na śniadanie czy kolację.
To danie idealne dla maluchów, które może ułatwić zakolegowanie się z wieloma kolorami i smakami. Na plus jest również czas, zupę można przygotować naprawdę szybko.
Przygotowaliśmy 5 pomysłów na szybkie zupy z dodatkiem kaszek! Mamy nadzieję, że ich spróbujecie.
Zupa z białych warzyw z ciecierzycą
Składniki:
- Kawałek pora
- Mała pietruszka
- Kawałek selera
- Ziemniak
- 2 łyżki ugotowanej ciecierzycy
- 2 łyżki Bio Kaszki Jaglano-Owsianej (lub dowolnej innej)
- 350 ml wody
Przygotowanie:
Obierz warzywa i pokrój je niedbale na małe kawałki. Włóż do garnka, zalej wodą i gotuj 8 minut na małym ogniu. Dodaj kaszkę i gotuj jeszcze 2 minuty (razem 10 minut). Zmiksuj zupkę i podawaj z ulubionymi dodatkami. Na talerzu dodaj kroplę oleju.
Zupa buraczkowa z fasolą
Składniki:
- Burak
- Marchewka (u nas purpurowa)
- Mała pietruszka
- Ziemniak
- 2 łyżki czerwonej fasoli
- 2 łyżki Bio Kaszki 5 Zbóż
- 350 ml wody
- Sok z cytryny
- Łyżka jogurtu naturalnego
Przygotowanie:
Obierz buraka, marchewkę i pietruszkę i zetrzyj je na tarce lub zmiksuj na wiórki, a ziemniaki pokrój w kostkę. Włóż do garnka, zalej wodą i gotuj 8 minut na małym ogniu. Dodaj kaszkę i gotuj jeszcze 2 minuty (razem 10 minut). Dopraw do smaku sokiem z cytryny. Podawaj z dodatkiem jogurtu oraz ugotowaną czerwoną fasolą (dla niemowląt rozgnieć ją widelcem by uniknąć zadławienia).
Jeśli chcesz zmiksować tę zupę - także możesz to zrobić i podać ją w formie kremu.
Zupa dyniowo-batatowa
Składniki:
- Kawałek dyni
- Mały ziemniak
- Mały batat lub pół większego
- Plasterek cebuli
- 2 łyżki czerwonej soczewicy
- 2 łyżki Bio Kaszki 4 Zbóż
- 350 ml wody
- Łyżeczka masła orzechowego
Przygotowanie:
Obierz dynię, ziemniaka, batata i cebulę i pokrój je niedbale na małe kawałki. Włóż do garnka razem z przepłukaną soczewicą, zalej wodą i gotuj 8 minut na małym ogniu. Dodaj kaszkę i gotuj jeszcze 2 minuty (razem 10 minut). Zmiksuj zupkę i podawaj z ulubionymi dodatkami. Na talerzu dodaj masło orzechowe.
Taka zupa po wystygnięciu stężeje i sprawdzić się może także w innej formie – jako pasta do chleba dla niemowlaka, albo sos do makaronu.
Zupa szpinakowa
Składniki:
- Garść liści szpinaku
- Ziemniak
- ¼ pora
- Różyczka brokuła
- 2 łyżki białej fasoli
- 2 łyżki Bio Kaszki Jaglanej
- 300 ml wody
- 50 ml mleka
Przygotowanie:
Obierz warzywa i pokrój je niedbale na małe kawałki. Włóż do garnka, zalej wodą i gotuj 8 minut na małym ogniu. Dodaj mleko, kaszkę, liście szpinaku, wcześniej ugotowaną białą fasolę i gotuj jeszcze 2 minuty (razem 10 minut). Zmiksuj zupkę i podawaj z ulubionymi dodatkami.
W tym konkretnym przypadku miałam różyczkę brokuła z poprzedniego dnia (ugotowaną), więc dodałam ją pod koniec gotowania, tak jak kaszkę. Gdy mamy świeżego brokuła, gotujemy go od początku. Zupy kremy to świetne miejsce na wykorzystanie warzyw z dnia poprzedniego jako dodatku.
Zupa pomidorowa z dodatkiem soczewicy
Składniki:
- Kawałek selera
- Kawałek pietruszki
- Kawałek marchewki
- 2 łyżki soczewicy czerwonej
- Łyżka gęstego mleka kokosowego
- Pół szklanki passaty pomidorowej bez soli
- 200 ml wody
- 2 łyżki Bio Kaszki Owsiano-Jaglano-Gryczanej
Przygotowanie:
Obierz warzywa i pokrój je w kostkę. Włóż do garnka razem z przepłukaną soczewicą, zalej wodą i gotuj 8 minut na małym ogniu. Dodaj kaszkę i gotuj jeszcze 2 minuty (razem 10 minut). Dodaj passatę pomidorową i zagotuj. Podawaj z dodatkiem mleka kokosowego i pomidorkami koktajlowymi.
Jako dodatek do wszelkich zup świetnie sprawdzą się nasze ekologiczne płatki śniadaniowe bez dodatku cukru i soli.
Podsumowanie
W zależności od wybranych składników zupa może być naprawdę pełnowartościowym daniem. Warto, by jej bazą były warzywa, bo to one powinny królować na naszych talerzach. Dodając do zupy kaszkę, makaron czy pieczywo, zwiększamy gęstość energetyczną posiłku. Źródłem białka może być dodatek nasion roślin strączkowych lub chudego mięsa. Posypując zupę nasionami lub pestkami (mogą być zmielone na pył) lub dodając do gotowej zupy odrobinę oleju roślinnego, dbamy o dobre źródło tłuszczy. Zupę można miksować na krem bardzo gładki, zostawiać z wyczuwalnymi grudkami lub podawać ją w tradycyjnej formie. Danie można przygotować dla najmłodszych bez dodatku soli i ostrych przypraw, a porcje dla dorosłych doprawić. W ten sposób wszyscy mogą jeść to samo.
Mamy nadzieję, że wypróbujcie nasze pomysły na kolorowe zupy.