5 pomysłów na placuszki z kaszki HELPA
Proste, szybkie i pyszne. Idealne na śniadanie, obiad i kolację, ale i do zapakowania na wynos.
Już 5 lat podglądamy jakie śniadania goszczą w waszych domach i jednym z Waszych regularnych wyborów są właśnie placki. Znajdziecie na nie 1000 pomysłów w książkach kulinarnych i internecie. My również zebrałyśmy kilka naszych sprawdzonych przepisów na placki, z naszym ulubionym dodatkiem- kaszkami.
Co można dodać do placków by miały więcej wartości?
Standardowe ciasto na placki to jajko, mąka i płynny dodatek, np. mleko. Mąka w polskich domach zazwyczaj jest pszenna i oczyszczona. Nie oszukujmy się- z takim składem to rzeczywiście nie niesie za dużo wartości. Do tego staje się to dość monotonne danie, jeśli pojawia się często. Dlatego warto szukać sposobów i pomysłów na to, by placki miały w sobie więcej wartościowych składników. Poniżej nasze pomysły.
- Mąkę pszenną oczyszczoną w części lub w całości zamień na mąkę pełnoziarnistą z różnych zbóż lub kaszkę Helpa.
- Do masy dodaj warzywa lub owoce, w różnej formie, może być to np. mus z dyni, tarta marchewka, Różdżka Smaku Szpinak lub Burak. Poza tym warto pamiętać o dodatkowej porcji owoców i/lub warzyw podanych do placków w posiłku. Placki można polać owocowym musem, podać je z jogurtem naturalnym wymieszanym z Różdżką Smaku Jagoda albo podać je w towarzystwie ugotowanego brokuła.
- Korzystaj z ekspandowanych zbóż, np. amarantus, będzie dodatkowym źródłem m.in. wapnia i magnezu. Można je dodać do ciasta na placki lub posypać nimi gotowe placki.
- Dodawaj dobre źródło tłuszczu. Placki możesz podać z odrobiną dobrego oleju roślinnego, masła orzechowego, pastą sezamową albo posypać je świeżo mielonymi na pył: siemieniem lnianym, orzechami lub pestkami np. dyni.
- Źródło białka. Do ciasta na placki można dodać naprawdę różne składniki, np. nasiona roślin strączkowych (świetnie sprawdzi się czerwona soczewica), kawałki ryby, chudego mięsa albo twarożek. Z wszystkimi tymi składnikami można również podać placuszki. Można je również posmarować hummusem.
Poza tym ważny jest sposób przygotowania placków. Placki to potrawa smażona, z tego względu powinna pojawiać się w naszych jadłospisach „od czasu do czasu”. Jednak jeśli mamy dobrą patelnię i dobrze przećwiczoną technikę smażenia placków, możemy je smażyć na suchej patelni, bez dodatku tłuszczu, co sprzyja większej zdrowotności posiłku. Niektóre placki można też po prostu upiec.
Na co zwrócić szczególną uwagę przygotowując placki dla dziecka?
Jeśli chodzi o smażenie placków, naleśników, które zawierają w cieście jajko, konieczne jest dokładne przypilnowanie, by jajko w pełni się ścięło. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę, by placki za szybko się nie przypiekały na zewnątrz, a nie pozostawały surowe w środku! Polecamy również sprawdzić przepisy na placki bez jajek - to możliwe, pomysły na nie znajdziecie w Ebooku, do którego przepisy opracowała Mama Alergika Gotuje. Przypominamy również nasz artykuł, w którym podpowiadamy, jak można zastępować jajko w przepisach. Znajdziesz go TU.
I teraz najważniejsze, nasze przepisy na placki poniżej.
Truskawkowe placki z jabłkiem w środku
Składniki:
- pół szklanki mąki orkiszowej
- pół szklanki Bio Kaszki Owsianej
- pół szklanki mleka
- pół szklanki wody gazowanej
- 3 jajka
- 1-2 łyżki Bio Łyżki Smaku Truskawka
- większa kropla oleju
- szczypta proszku do pieczenia
- 2 duże jabłka
Przygotowanie:
Wszystkie składniki wymieszaj rózgą. Odstaw na 20 minut, aby ciasto napęczniało. Przed smażeniem sprawdź konsystencję - powinna być to konsystencja gęstej śmietany.
Jabłko pokrój, Smaż naleśniki, a pokrojone jabłka połóż na smażących się plackach. Następnie przełóż placki na drugą stronę. Smaż na małym ogniu.
Puchate placki bananowe (na aquafabie, bez jajek)
Składniki:
- 200 ml napoju owsianego
- 200 g Kaszki Jaglano-Owsiano-Gryczanej
- 40 ml aquafaby
- 1 banan
Przygotowanie:
Placki cukiniowe ze szpinakiem
Składniki:
- 1 cukinia
- Bio Różdżka Smaku Szpinak
- 1 jajko
- kaszka, np. Bio Kaszka z Samopszy i mąka orkiszowa do uzyskania odpowiedniej konsystencji plackowej
- dowolne dodatki do środka ciasta, np. zmielone pestki dyni i Bio Ekspandy Amarantus - jedna łyżka.
Przygotowanie:
Placki buraczane z łososiem
Składniki:
- 1 jajko
- BIO Różdżka Smaku Burak
- około 4 łyżki BIO Kaszki Owsianej
- około 3/4 szklanki wody
- dwie łyżki ugotowanego łososia
- kropla oliwy z oliwek
Przygotowanie:
Wymieszaj BIO Kaszkę Owsianą i Różdżkę Smaku burak z wodą, następnie wbij jajko i dodaj oliwę. Wymieszaj i odstaw na 5 minut.
Przygotuj łososia na parze. Porozrywaj go na małe cząstki jednocześnie sprawdzając czy nie mają ości i dodaj do przygotowanego wcześniej ciasta.
Tak przygotowane placuszki usmaż na patelni bez tłuszczu po 2 minuty z każdej strony.
Podaj z domowym guacamole i świeżymi warzywami.
Placki dyniowe z cebulą
Składniki:
- całe opakowanie Bio Kaszki Jaglano-Owsianej
- 100 g surowej dyni
- 30 g oleju
- 110 ml napoju owsianego
- 2 jajka
- opcjonalnie - pół cebuli do placków
Przygotowanie:
Oddziel białka od żółtek i ubij na sztywną pianę. Pozostałe składniki wraz z żółtkami wymieszaj w blenderze. Następnie do masy dodaj ubite białka i delikatnie wymieszaj. Placuszki smaż na wolnym ogniu.
Tak przygotowane ciasto na placki możesz także usmażyć w gofrownicy. Smacznego!
Pomysły na placuszki z kaszki - podsumowanie
Pokazałyśmy Wam, jak można do placków dodać przeróżne kolorowe składniki i urozmaicić jadłospis. Jednak jak ustaliłyśmy na samym początku, przepisów na placki może być nieskończenie wiele. Chętnie poznamy Wasze ulubione przepisy na placki z produktami Helpa. Zapraszamy na naszą fb grupę „Odczaruj kaszki- Gotuj z Helpą”, gdzie inspirujemy się i pokazujemy nasze kuchenne wynalazki.