5 pomysłów na zdrowe gofry warzywne
Gofry kojarzą nam się zazwyczaj z plażą, wakacjami, słodką polewą i kolorową posypką. Jedzą je ludzie w wielu zakątkach świata i mają na nie naprawdę wiele sposobów. Coraz częściej można spotkać się z przepisami na gofry, które mogą być wartościową podstawą dania. My również przygotowałyśmy dla Was 5 pomysłów na zdrowe gofry, które dodatkowo mogą pomóc dziecku zakolegować się z warzywami!
Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?
Na ten temat można byłoby napisać dużo i na pewno do tego tematu będziemy wracać. Przede wszystkim warzywa trzeba podawać. Cierpliwie, wielokrotnie, na różne sposoby, w różnych daniach (również w tych akceptowalnych i lubianych). Takim daniem mogą być również gofry! Możecie przygotować je wspólnie - zaprezentować dziecku składniki, wspólnie wszystko pomieszać, a później pokazać, jak z tych składników powstają pyszne gofry. Wspólne gotowanie to tez świetny moment by dotknąć produktów, obejrzeć je, powąchać. Spotkać się z jedzeniem w innej sytuacji niż podczas posiłku.
Czy warto “przemycać” warzywa?
Naszym zdaniem nie. Oczywiście można do gofrów włożyć bardzo różne składniki, podać je i cieszyć się, że dziecko nieświadomie zjadło cukinię czy marchewkę, jednak to działanie przynosi krótkotrwałe rezultaty. Dziecko nadal nie pozna wtedy warzyw, nie stwierdzi, że są jadalne i że można je lubić i to bardzo! A wydaje się, że w szczególności o to powinno chodzić w budowaniu prawidłowych relacji dzieci z jedzeniem.
Co jeszcze mogę zrobić?
Opowiedz dziecku, że gofry pokolorowane zostały super warzywami, które mają moc malowania. Burak pięknie koloruje nasze dania na różowo, dynia na żółto, a szpinak na zielono. Możecie wspólnie przygotować kanapki na gofrach zamiast na pieczywie. Polecamy zrobić szwedzkie talerze z dodatkami, jeden ze słodkimi: pokrojonymi owocami, jogurtem naturalnym, twarożkiem, masłem orzechowym czy domowym dżemem bez dodatku cukru, drugi z wytrawnymi: ugotowanym jajkiem, pastą warzywną, pokrojonymi warzywami. Każdy z domowników może wtedy wybrać samodzielnie ulubione dodatki.
Niezwykły składnik gofrów
Podstawowym składnikiem gofrów jest mąka, w naszych przepisach częściowo lub w całości jest ona zastąpiona kaszkami. W ten sposób jeszcze bardziej urozmaicamy to danie i dodajemy jeszcze więcej wartościowych składników mineralnych i witamin oraz błonnika. Jest to naprawdę świetny sposób na inne podanie kaszki i wprowadzenie jej do diety całej rodziny.
Buraczane gofry
Składniki:
- 100 g Bio Kaszki 4 Zbóż
- 100 g mąki orkiszowej
- 1 duży burak
- 1 Bio Różdżka Smaku Szpinak
- 180 ml napoju owsianego
- 2 jajka
- 20ml oleju
Przygotowanie:
Wszystkie składniki oprócz białek zblenduj na gładką masę. Białka ubij na sztywno i delikatnie wymieszaj z ciastem. Smaż w mocno nagrzanej gofrownicy.
Podaj z ulubionymi składnikami, np. dżemem.
Świetnie sprawdzi się domowy dżem z borówek. Borówki się super żelują - można szybko przy ich pomocy zrobić w garnku dżemik. Dlatego warto mieć zapas zamrożonych borówek w lodówce!
Gofry marchewkowe z Kaszką Jaglaną
Składniki:
- 1 opakowanie Bio Kaszki Jaglanej
- 1 długa marchewka
- 1 jajko
- ½ szklanki mleka krowiego lub napoju roślinnego
- 1/3 szklanki oleju rzepakowego
Przygotowanie:
Włącz gofrownicę, by dobrze się rozgrzała. Marchew obierz i zetrzyj na najmniejszych oczkach tarki. Przełóż do miski. Oddziel białko od żółtka. Żółtko dodaj do marchewki, a białko przelej do miseczki i ubij na sztywną pianę. Do miski z marchewką dodaj również olej, mleko i BIO Kaszkę Jaglaną. Całość dokładnie wymieszaj.
Do tak przygotowanej masy dodaj ubitą pianę i ponownie wymieszaj łyżką. Nakładaj porcje ciasta na płytki gofrownicy, zamknij i piecz 4-5 minut lub według zaleceń producenta gofrownicy (nie otwieraj jej podczas pieczenia gofrów!).
Studź gofry na kratce, podawaj posypane warzywnymi i BIO Owocowymi Różdżkami Smaku.
Przepis pochodzi z e-booka Rozszerzanie Diety z HELPĄ Kolorowe przepisy dla najmłodszych
Gofry cukiniowe
Składniki:
- 2 jajka
- 200 g cukinii
- 1 Bio Różdżka Smaku Szpinak
- 80 g Bio Kaszki Jaglano-Owsianej
- 120 g mąki orkiszowej
- 30 ml oleju
- 2 łyżki Bio EksPandów Amarantus
Przygotowanie:
Zblenduj wszystkie składniki oprócz białek na gładką masę. Białka ubij na sztywno i delikatnie wymieszaj z ciastem.
Tak przygotowane ciasto smaż w mocno nagrzanej gofrownicy.
Gofry są niezwykle uniwersalne! Możesz podawać je z dżemem, jogurtem naturalnym, musem owocowym, Różdżkami Smaku lub świeżymi owocami.
Gofry szpinakowe
Składniki:
- 3 jajka
- 430 g uduszonego szpinaku z czosnkiem i śmietanka 30% (można dodać 2 garści świeżego szpinaku do ciasta)
- 70 g oleju rzepakowego
- 220 g mąki pszennej
- 50 g Bio Kaszki 4 Zbóż
- 1 saszetka Bio Różdżki Smaku Szpinak
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Przygotowanie:
Zmiksuj blenderem (lub robotem kuchennym) po kolei wszystkie składniki: jajka w całości, olej, szpinak, mąka, kaszka, różdżka, proszek do pieczenia.
Na rozgrzaną gofrownicę usmaż gofrownicy na dużej mocy lub zgodnie z zaleceniami producenta.
Polecamy jeść gofry solo lub w wersji wytrawnej - z domowym hummusem, szczypiorkiem i papryką.
Przepis Adeli Kuleszy z grupy Odczaruj Kaszki - Gotuj z HELPĄ
Gofry dyniowe
Składniki:
- 1 szklanka gęstego puree z dyni
- 1 mały, dojrzały banan
- 2 jajka
- 1/2 szklanki mleka
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 płaska łyżeczka cynamonu
- 3/4 szklanki Bio Kaszki Jaglano-Owsianej
- 1/3 szklanki oleju w kubeczku + pędzelek – do smarowania gofrownicy
Przygotowanie:
Puree z dyni powinno być dokładnie odsączone z nadmiaru wody. Włącz gofrownicę. Nie podnoś klapy. Niech się nagrzewa:)
Białka oddziel od żółtek i ubij w miseczce na pianę. Do dużej miski przełóż puree z dyni, rozgniecionego banana, żółtka, 3 łyżki oleju, 1/2 szklanki mleka i wymieszaj mikserem. Dodaj mąkę, cynamon, proszek, ponownie zmiksuj. Dodaj pianę z białek i wymieszaj wszystko łyżką.
Nakładaj po dwie łyżki masy na kratki gofrownicy i od razu ją zamknij. Piecz ok. 4-5 minut wg instrukcji producenta. Gotowe gofry przełóż na kratkę do ostygnięcia. Gotowe!
Przepis inspirowany przepisem Alaantkowe, ale tak naprawdę w każdym przepisie na gofry część lub całość mąki można podmienić na kaszki. Gofry dzięki temu zyskują wartości odżywcze i są bardziej syte - przynajmniej tak obserwujemy po ilości zjadanych gofrów w naszych domach.
Gofry - podsumowanie
Gofry to danie idealnie również w trakcie “sprzątania zapasów”, można do nich dodać kawałek buraczka, jedną marchewkę i resztki kaszki. Sekretem udanych gofrów jest dobry sprzęt - gofrownica powinna mieć powyżej 1000W! Mamy nadzieję, że pokazaliśmy Wam ciekawy sposób na jeszcze więcej warzyw w diecie. I że go nie raz wykorzystacie. Więcej pomysłów na gofry i inne dania z użyciem naszych kaszek znajdziecie na naszej grupie facebook'owej Odczaruj Kaszki - Gotuj z HELPĄ. Smacznych gofrów!
Kasia
Pyszne goferki :) polecam :)