Wersje językowe
Kategorie wpisów
Bestsellery
Bio Kaszka Owsiana
Bio Kaszka Owsiana

16,18 zł

szt.
Batonik Truskawka
Batonik Truskawka

3,99 zł

szt.
Bio Kaszka Jaglano-Orkiszowa z Wanilią Burbońską
Bio Kaszka Jaglano-Orkiszowa z Wanilią Burbońską

15,23 zł

Cena regularna: 19,04 zł

Najniższa cena: 19,04 zł
szt.
Batonik Czarna Porzeczka
Batonik Czarna Porzeczka

3,99 zł

szt.
Bio Kaszka Jaglana
Bio Kaszka Jaglana

16,18 zł

szt.
Bio Kaszka 5 Zbóż
Bio Kaszka 5 Zbóż

12,94 zł

Cena regularna: 16,18 zł

Najniższa cena: 16,18 zł
szt.
Bio Owocowe Różdżki Smaku
Bio Owocowe Różdżki Smaku

19,04 zł

szt.
Bio Kaszka z Samopszy
Bio Kaszka z Samopszy

13,70 zł

Cena regularna: 17,13 zł

Najniższa cena: 17,13 zł
szt.
Batonik Kakao
Batonik Kakao

4,99 zł

szt.
Bio Manna Dawnych Zbóż
Bio Manna Dawnych Zbóż

17,13 zł

szt.
Szukaj po słowie kluczowym
Żelazo w diecie dziecka 2
Żelazo w diecie dziecka

Żelazo w diecie dziecka

Rola żelaza w organizmie

Rozszerzanie diety nie tylko nauka i zabawa dla naszego dziecka. To także moment, w którym poprzez właściwy dobór posiłków możemy wspomóc właściwy rozwój dziecka. Dlatego też powinniśmy rozpocząć naturalną suplementację, takich składników jak żelazo i wapń. Jaką rolę pełni żelazo w diecie dziecka? Jakie są skutki niedoboru żelaza? Dlaczego jest on tak ważny w rozwoju niemowlaka? Tego wszystkiego dowiecie się w tym artykule.

żelazo dla dziecka

Wpływ żelaza na rozwój niemowlaka

W okolicach 6. miesiąca niemowlaka powoli kończą się zapasy żelaza w organizmie nagromadzone w trakcie ciąży. Jest to też czas, w którym wzrasta zapotrzebowanie na nie rozwoju dziecka - jest ono nawet większe od zapotrzebowania dla osoby dorosłej! Dlatego w okresie rozszerzania diety ważne jest, żeby komponować posiłki dla dziecka ze szczególnym uwzględnieniem produktów zawierających żelazo. Jednym z bogatych źródeł żelaza jest mleko matki i mleko modyfikowane, jednak na etapie rozszerzania diety potrzebne są już dodatkowe źródła tego składnika mineralnego. Jest to jeden z najważniejszych składników mineralnych mających wpływ na wzrost i rozwój dziecka. Ma wpływ na rozwój zdolności umysłowych niemowlaka, jego rozwój neurologiczny, a nawet na zachowanie. Zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym z niedoborami żelaza grozi anemia, której objawy to m.in. apatia, bladość skóry, osłabienie, zmęczenie, dekoncentracja. Dzieci z anemią cechuje także osłabienie układu odpornościowego i mogą mieć większe problemy w przyswajaniu wiedzy. Na koniec warto podkreślić, że dziecko z niedokrwistością ma mniejszy apetyt, co może niekorzystnie wpłynąć na proces rozszerzania diety.

Należy podkreślić również fakt, że niektóre dzieci mogą być bardziej narażone na niedobory żelaza w organizmie. Są to m.in. wcześniaki, dzieci z niską masą urodzeniową, dzieci z licznymi alergiami pokarmowymi, czy dzieci, których mamy w ciąży same miały anemię. Warto skonsultować z lekarzem zapotrzebowanie na żelazo w tych szczególnych przypadkach.

wpływ żelaza na rozwój niemowlaka

Źródła żelaza w diecie dziecka

Które produkty są bogate w żelazo? Możemy wyróżnić dwa rodzaje żelaza - hemowe i niehemowe. Źródłem żelaza hemowego są produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso czy ryby. Żelazo niehemowe zaś znajdziemy w produktach roślinnych, np. kasze czy nasiona roślin strączkowych (choć produkty odzwierzęce również mogą zawierać niewielkie ilości żelaza niehemowego). To, co należy jednak wziąć pod uwagę przy wyborze źródła żelaza to jego przyswajalność - hemowe bowiem jest wchłaniane około 10 razy lepiej przez organizm. Oznacza to, że decydując się na produkty roślinne zawierające żelazo, należy zjeść ich po prostu więcej.

źródła żelaza

Przyswajalność żelaza

Jeżeli chcemy zwiększyć przyswajanie żelaza, warto zestawić je z produktami bogatymi w witaminę C, poprawiają one jego przyswajalność. Przykład? Do ugotowanej wołowiny podaj pokrojoną w słupki paprykę lub posyp ją natką pietruszki. Proste i pyszne! Nie zapominajmy także o tym, że możemy ze sobą połączyć dwa źródła żelaza (hemowe i niehemowe), na przykład rybę z brokułami. Kaszka bogata w żelazo to kaszka z amarantusa – warto podawać ją w towarzystwie owoców bogatych w witaminę C – polecamy naszą czarną porzeczkę w Różdżce Smaku.

Tak, jak witamina C świetnie współgra z żelazem, tak należy zwrócić uwagę na produkty, które mogą utrudnić jego wchłanialność. Przykładem produktów utrudniających wchłanianie żelaza są te bogate w błonnik. Błonnik, choć zdrowy i niezwykle ważny dla układu trawiennego, może blokować wchłanianie takich składników mineralnych, jak wapń, żelazo czy cynk.

żelazo w żywności

Kolejnym związkiem chemicznym, na który warto zwrócić uwagę jest kwas fitynowy. Ten związek chemiczny obecny jest m.in. w płatkach owsianych, kukurydzy czy ryżu. Spożywanie produktów, które są bogate w tzw. fityniany, może mieć wpływ na przyswajalność żelaza i innych składników mineralnych.

Do grupy związków niesprzyjających wchłanialności żelaza należą także polifenole. Choć są związkiem przeciwutleniającym i wspomagają pracę układu krwionośnego, niestety nie z żelazem nie idą w parze. Źródłem polifenoli są m.in.: orzechy, winogrona, jagody czy kakao. Na koniec należy wskazać taniny, które występują głównie w kawie i herbacie. Dlatego też spożywając posiłki bogate w żelazo, należy popijać je wodą! Herbata bowiem ogranicza wchłanianie żelaza aż do 70% (!)

 

Przygotowując niniejszy artykuł posiłkowaliśmy się wiedzą Małgorzaty Jackowskiej i Zuzanny Wędołowskiej, autorką bloga Szpinak robi bleee.

żelazo w żywności

Komentarze do wpisu (2)

19 maja 2021

Nie wiem dlaczego ale wciąż mam opór przed podaniem orzechów mojemu dziecka. Raczej nie jest uczulony, ale są takie czasy, że boję się ryzykować (trudno dostać się do lekarza)

30 marca 2022

Zwykle dodaję zmielone orzechy lub siemie lniane do każdej kaszki jako źródło tluszczu. Czy to oznacza że nie powinnam tego robić? Z czym w takim razie podawac, z oliwą z oliwek? Nie wiem czy to nie zepsuje smaku kaszki...

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium