Wersje językowe
Kategorie wpisów
Bestsellery
Bio Kaszka Jaglana
Bio Kaszka Jaglana

16,18 zł

szt.
Bio Kaszka Piernikowa
Bio Kaszka Piernikowa

15,99 zł

Cena regularna: 19,04 zł

Najniższa cena: 19,04 zł
szt.
Bio Kaszka Owsiana
Bio Kaszka Owsiana

16,18 zł

szt.
Bio Kaszka Jaglano - Owsiana
Bio Kaszka Jaglano - Owsiana

16,18 zł

szt.
Bio Owocowe Różdżki Smaku
Bio Owocowe Różdżki Smaku

19,04 zł

szt.
Bio eksPandy Amarantus
Bio eksPandy Amarantus

13,32 zł

szt.
Bio Warzywne Różdżki Smaku
Bio Warzywne Różdżki Smaku

17,13 zł

szt.
Szukaj po słowie kluczowym
Wapń w diecie dziecka 1
Wapń w diecie dziecka

Wapń w diecie dziecka

Rola wapnia w organizmie

Wapń to niezwykle ważny pierwiastek w rozwoju człowieka. To dzięki niemu mamy mocne kości i zęby (aż 99% wapnia wchodzi w skład kości), wpływa na kondycję i jakość układu kostnego. Ale nie tylko! Jego niedobór może doprowadzić do bóli głowy, osłabienia, a także nieprawidłowego działania mięśni, krzepnięcia krwi, układu nerwowego czy niewłaściwego funkcjonowania gospodarki hormonalnej. Długoterminowy niedobór wapnia może prowadzić do ubytków kości i takich chorób jak osteoporoza, czy w przypadku dzieci - hipokalcemia, a nawet krzywica.

Zapotrzebowanie na wapń w organizmie dziecko jest bardzo wysokie. To w czasie niemowlęctwa odbywają się procesy kościotwórcze w organizmie. Pierwszym źródłem wapnia, które otrzymuje dziecko, jest mleko mamy (lub mleko modyfikowane). Jednak wraz z rozszerzaniem diety warto zadbać o to, żeby wprowadzać do jadłospisu dziecka inne źródła wapnia.

Źródła wapnia

Pamiętacie głośną akcję społeczną „Pij mleko, będziesz wielki”? Akcja ta miała na celu promowanie picia mleka w celu uzupełnienia niedoborów wapnia zarówno u dzieci, jak i dorosłych. I to właśnie mleko krowie i jego przetwory powinniśmy wskazać jako jedno z najbogatszych źródeł wapnia. I dzięki tej akcji wydawać by się mogło, że to właśnie przetwory mleczne są jego głównym źródłem. Istnieją jednak produkty, w których znajdziemy o wiele większą ilość tego składnika mineralnego. Wśród produktów zawierających wapń są m.in. jarmuż, sardynki w oleju, figi suszone. Dlaczego więc to produkty mleczne głównie kojarzone są z wapniem?

źródła wapnia

Przyswajalność wapnia

Poziom przyswajalności wapnia waha się między 10 a 60%, dlatego też warto poprawiać jego przyswajalność. Można to zrobić dzięki spożywaniu produktów spożywczych bogatych w laktozę i kazeinę. Zwiększają one wchłanianie wapnia w dwunastnicy i jelicie cienkim (wyjątkiem są osoby, które mają nietolerancję pokarmową). A to właśnie laktoza i kazeina są substancjami, których źródłem są przetwory mleczne.

Mówiąc o przyswajalności wapnia, warto wspomnieć o produktach bogatych w witaminę D. Witamina D świetnie wpływa na regulację gospodarki wapniowej w organizmie. Witaminy D możemy szukać m.in. w tłustych rybach morskich,  serze żółtym czy żółtku jajka.

Wśród produktów, które negatywnie wpływają na wchłanialność wapnia, znajdują się m.in. szczawiany (znajdują się m.in. w szczawiu czy rabarbarze), błonnik czy kwas fitynowy.

Komponując posiłek dla naszego dziecka, pamiętajmy o tym, żeby był on bogaty zarówno w różne źródła wapnia i żelaza, lecz także w produkty, które w naturalny sposób wesprą ich wchłanialność. Nasze dziecko w okresie rozwoju potrzebuje ich bardziej niż my.

Przygotowując niniejszy artykuł posiłkowaliśmy się wiedzą Małgorzaty Jackowskiej i Zuzanny Wędołowskiej.

wapń w diecie dziecka

Komentarze do wpisu (1)

19 maja 2021

Ciekawa jestem tych kaszek - muszę złożyć zamówienie :) a jest parę produktów, których jestem ciekawa :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium