
Co do śniadaniówki? Pomysły na śniadanie i przekąski do szkoły
Dziecko w szkole spędza co najmniej kilka godzin. Uczy się, uprawia sport, przemieszcza się między klasami i nawiązuje relacje. Wszystko to wymaga od niego bardzo dużo energii, dlatego ważne jest, aby każdego dnia w szkole dziecko miało zdrowe i pełnowartościowe drugie śniadanie. Dlaczego to takie ważne? Jak skomponować zawartość śniadaniówki? Co dać do picia? Tego wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.
Dlaczego drugie śniadanie jest tak ważne?
Dzieci powinny spożywać 4-5 posiłków dziennie, najlepiej regularnie. Zazwyczaj po 3-4 godzinach spędzonych na lekcjach, zabawie na przerwach i zajęciach sportowych dziecko potrzebuje zastrzyku energii. Tu swoją rolę ma do odegrania zawartość śniadaniówki. W przypadku, gdy np. dziecko spędza w szkole około 7-8h, warto zadbać o to, aby śniadaniówka była powiększona o dodatkowy posiłek, lub w miarę możliwości zapewnić dziecku ciepły obiad.
Regularne spożywanie posiłków może wpłynąć na lepsze samopoczucie dziecka i większą koncentrację podczas zajęć. Brak posiłków i wody w szkole może skutkować bólami głowy i osłabieniem.
Co włożyć do śniadaniówki?
Obowiązkowy must have!
Czyli... woda! :) Butelka czy bidon z wodą powinny być codziennie pakowane do plecaka. Coraz bardziej popularne są również butelki z wymiennym filtrem. Są one bardzo wygodne i dziecko samodzielnie może je uzupełniać wodą w każdej chwili. Woda to najlepszy sposób na zaspokojenie pragnienia. Można dodać do niej ulubione owoce : plasterki cytryny, maliny albo łyżeczkę Łyżki Smaku Smoczy Owoc, co zamieni kolor wody na mocno różowy.
Kanapki dla dzieci do szkoły - tak czy nie?
Kanapka to najpopularniejszy składnik każdej śniadaniówki. To zdecydowanie najszybsza opcja, przy czym warto pamiętać, że kanapka kanapce nie równa. Warto zadbać o jakość składników, z których będzie się składać posiłek zabierany do szkoły. Lepiej wybierać pieczywo pełnoziarniste i zadbać o urozmaicenie dodatków: oprócz szynki i sera (których też możemy mieć przynajmniej kilkanaście rodzajów), świetnie sprawdzą się: twarożki, pasty warzywne, domowe pasztety, masło orzechowe. Warto pamiętać by do środka kanapki lub osobno zapakować sporą ilość warzyw: surowych (np. pomidorki koktajlowe, słupki marchewki, liście sałaty) i/lub pieczonych/grillowanych (np. pieczony batat/burak, grillowana cukinia/papryka) .
W miarę możliwości i preferencji dzieci czasami zawartość kanapki zawinąć można w domową tortillę, naleśnika lub np. położyć na gofra z ciecierzycą (przepis na takie gofry znajdziecie tutaj). Urozmaicenie jest niezmiernie ważne. Warto śniadanie do szkoły również ciekawie i przede wszystkim funkcjonalnie zapakować. Kanapki można owinąć w kolorowe woskowijki, które stworzyliśmy specjalnie z myślą o szkolniakach. Na rynku jest również szeroki wybór pojemników, spośród których warto wybrać lunchbox dla dzieci, który będzie szczelny, odpowiedniej wielkości i do tego będzie swoim wyglądem cieszyć pociechy.
Warzywa
Zadbajmy o to, aby warzywa były nie tylko dodatkiem do kanapki, lecz również stałym elementem śniadaniówki dziecka. A w jaki sposób je podać? Najprościej podać warzywa w formie surowej, np. papryka pokrojona w słupki, pomidorki koktajlowe czy słupki marchewki. Aby urozmaicić śniadaniówki można bawić się również formą i różnorodnością podania warzyw, np. jednego dnia podajemy marchewkę pokrojoną w plasterki, a drugiego dnia w słupki.
Poza warzywami surowymi, warzywa można podać również w innej formie, np. pieczone, w formie pasty (jak np. hummus) czy sałatki lub dodatku do praw np. szpinak w cieście naleśnikowym lub cukinia w gofrach, plackach lub wytrawnych muffinkach.
Pamiętajmy jednak o tym, aby nie dawać dziecku warzyw, których jeszcze nie lubi. Miejscem dobrym do zapoznawania się z nowymi produktami lub podejmowania prób podawania produktów wcześniej odrzucanych jest dom i spokojny posiłek. Warto z dziećmi rozmawiać o szkolnych posiłkach i dawać wybór. Możemy również zaprosić dziecko do wspólnego komponowania śniadaniówki.
Owoce
Ze względu na naturalną słodycz, dzieci chętnie sięgają po owoce. I wystarczy je dodać do śniadaniówki w całości, np. śliwki, banany, jabłka czy gruszki lub w cząstkach, np. melon, ananas lub przekrojone na pół i zapakowane z łyżeczką kiwi. Jeżeli mamy więcej czasu, możemy przygotować owocowy koktajl, babeczki z owocami lub sałatkę.
Zdrowe przekąski HELPA
Zdrowe przekąski o dobrym składzie mogą być czasami elementem śniadaniówki dziecka i alternatywą dla tradycyjnych słodyczy, które niestety są częstym składnikiem śniadaniówek dzieci. W naszej ofercie znajdziesz trzy propozycje, które świetnie sprawdzą się do śniadaniówki:
Bio Baton - to nieduże batoniki bez dodatku cukru. To połączenie słodyczy daktyli z pożywnymi orzechami oraz ekspandowanymi zbożami. Do wyboru są aż trzy warianty smakowe: malinowa Fela, truskawkowy Antek oraz kakaowa Tosia. Do śniadaniówki można dodać całego batona lub pokrojone cząstki, np. 1/2 sztuki.
Bio Piciu - połączenie wyciskanych soków i musów owocowych z pożywną kaszką. I jak zawsze w HELPIE - bez dodatku cukru! Do wyboru mamy dwa smaki. W skład czerwonego wchodzi mus truskawkowy, bananowy oraz sok jabłkowy, aroniowy i pomarańczowy. A to wszystko wymieszane z ekologiczną kaszką z samopszy. Bio Piciu Żółte zaś to połączenie musu morelowego i bananowego, a także soku gruszkowego i jabłkowego z ekologiczną kaszką jęczmienną.
Bio Suchy Prowiant, czyli liofilizowane owoce w kawałkach. Są leciutkie, mają wygodne strunowe opakowanie i przede wszystkim - przyjemnie chrupią. I tradycyjnie, są bez dodatku cukru.
W ofercie mamy pięć ekologicznych Suchych Prowiantów - ananasowy, truskawkowy, malinowy, wiśniowy oraz owoce leśne, a także dwa konwencjonalne Mixy - z Ananasem oraz Jabłkiem.
Zdrowy lunchbox - podsumowanie
To, co włożymy do śniadaniówki może wpłynąć na samopoczucie dziecka i koncentrację dziecka w szkole. Dlatego warto zadbać o to, by śniadaniówka była dobrze skomponowana i zawierała produkty, które dodadzą energii, ale będą również źródłem witamin i składników mineralnych.
Nie zapominajmy również o tym, że śniadaniówka jest dla dziecka. Komponując ją, weźmy pod uwagę jakie produkty dziecko lubi. W końcu tylko ze zjedzonego posiłku cokolwiek zostanie dostarczone do organizmu. Mamy nadzieję, że teraz jeszcze łatwiej będzie Wam komponować wartościowe drugie śniadanie do szkoły.