Wersje językowe
Kategorie wpisów
Bestsellery
Bio Kaszka Owsiano-Gryczana z Karobem i Cynamonem Cejlońskim (BLISKA DATA 31.05.2024)
Bio Kaszka Owsiano-Gryczana z Karobem i Cynamonem Cejlońskim (BLISKA DATA 31.05.2024)

12,00 zł

Cena regularna: 19,99 zł

Najniższa cena: 12,00 zł
szt.
Batonik Truskawka
Batonik Truskawka

4,19 zł

szt.
Bio Kaszka Owsiana
Bio Kaszka Owsiana

16,99 zł

szt.
Bio Owocowe Różdżki Smaku
Bio Owocowe Różdżki Smaku

17,99 zł

Cena regularna: 19,99 zł

Najniższa cena: 17,14 zł
szt.
Batonik Czarna Porzeczka
Batonik Czarna Porzeczka

4,19 zł

szt.
Bio Grys Liofilizowany Kosteczki Truskaweczki
Bio Grys Liofilizowany Kosteczki Truskaweczki

15,29 zł

Cena regularna: 16,99 zł

Najniższa cena: 16,18 zł
szt.
Bio Kaszka 5 Zbóż
Bio Kaszka 5 Zbóż

16,99 zł

szt.
Bio Kaszka Jaglana
Bio Kaszka Jaglana

16,99 zł

szt.
Bio Grys Liofilizowany Drobinki Malinki
Bio Grys Liofilizowany Drobinki Malinki

15,29 zł

Cena regularna: 16,99 zł

Najniższa cena: 16,18 zł
szt.
Zestaw Płatków Śniadaniowych
Zestaw Płatków Śniadaniowych

19,99 zł

Cena regularna: 29,97 zł

Najniższa cena: 29,97 zł
szt.
Batonik Kakao
Batonik Kakao

4,99 zł

szt.
Szukaj po słowie kluczowym
Rozszerzanie diety niemowlaka krok po kroku 2
Rozszerzanie diety niemowlaka krok po kroku

Rozszerzanie diety niemowlaka - sprawdź, jak umiejętnie przeprowadzić rozszerzenie diety dziecka

Rozszerzenie diety u niemowląt jest bardzo ważne dla rozwoju każdego młodego człowieka, dlatego rodzice muszą podejść do tego z rozsądkiem. Wprowadzenie nowych posiłków do jadłospisu małego człowieka powinno odbywać się stopniowo, według aktualnego schematu żywienia, ustalonego przez specjalistów. Dzięki temu maluch będzie mógł dobrze się rozwijać, a jego organizm otrzyma pełną gamę wymaganych składników odżywczych. Kiedy rozszerzać dietę niemowlaka i jak powinno to wyglądać krok po kroku?

Od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Amerykańska Akademia Pediatrii twierdzą, iż rozszerzanie diety niemowlaka powinno rozpoczynać się nie wcześniej niż po tym, gdy dziecko ukończy 6. miesiąc życia.

To rodzic decyduje o tym, jak będzie wyglądało rozszerzanie diety, choć może to zrobić po konsultacji z lekarzem lub specjalistą dietetykiem. Eksperci z zakresu zdrowego żywienia zalecają, aby rozszerzanie diety dziecka rozpoczynać od warzyw, gdyż to pozwoli na kształtowanie u młodego człowieka zdrowych nawyków już od samego początku. Następnie warto wdrażać stopniowo inne produkty, nie zwlekając zbyt długo z włączeniem do jadłospisu jajek oraz mięsa, które są bogatymi źródłami białka oraz witamin z grupy B.

Oznaki świadczące o tym, że można rozpocząć rozszerzanie diety:

  • dziecko nie wypycha pokarmu stałego z ust; jeżeli pokarm jest wypychany językiem, oznacza to, że należy jeszcze poczekać z rozszerzaniem diety;
  • niemowlę potrafi i chce żuć;
  • dziecko potrafi chwytać przedmioty; łapie je pomiędzy kciuk i palec wskazujący;
  • dziecko wykazuje zainteresowanie pokarmami stałymi.

Warto również zwrócić uwagę na przesłanki, które, pomimo tego, że dziecko wykazuje zainteresowanie pokarmem stałym i nie wypluwa go, mogą świadczyć o tym, że jeszcze nie powinno się rozszerzać diety. Są to takie oznaki jak:

  • zbyt mały przyrost wagi - wielu rodziców argumentuje podawanie stałych posiłków po 4. miesiącu właśnie zbyt małym przyrostem wagi. Tymczasem to właśnie mleko mamy lub mleko modyfikowane zawiera najwięcej składników odżywczych, istotnych dla prawidłowego rozwoju dziecka w tym okresie;
  • zbyt duże przyrosty wagi - nie powinno się „odchudzać dziecka” poprzez zamianę mleka na pokarm stały.

Niektórzy rodzice chcą wcześniej rozpocząć rozszerzanie diety, ponieważ twierdzą, że dzięki temu uchronią dziecko przed późniejszymi alergiami pokarmowymi. Nie ma jednak żadnych naukowych przesłanek, które by to potwierdzały, wręcz przeciwnie, uważa się, że zbyt wczesne rozszerzenie diety, może doprowadzić do zwiększenia ryzyka uczuleń w przyszłości.

 

Przygotowanie kaszki dla dziecka

Rozszerzenie diety po 6 miesiącu

Po ukończenia 6. miesiąca życia organizm dziecka zazwyczaj gotowy jest już do tego, aby przyjmować pokarmy inne niż mleko, można więc na dobre rozpocząć rozszerzanie diety. Jest to okres, w którym maluch zazwyczaj już dobrze radzi sobie z pokarmami o różnych konsystencjach. Zazwyczaj, co nie oznacza, iż zawsze. Dzieci mogą rozwijać się w różnym tempie, dlatego w przypadku pojawienia się poniższych oznak należy jeszcze poczekać z rozpoczęciem rozszerzania diety:

  • dziecko jeszcze nie siedzi stabilnie - usadzenie dziecka w pozycji siedzącej zmniejsza ryzyko zakrztuszenia się posiłkiem; jeżeli maluch po 6. miesiącu życia nie potrafi jeszcze stabilnie siedzieć, należy poczekać z podawaniem posiłków stałych, można również skontaktować się z fizjoterapeutą, który pokaże rodzicom prawidłową pozycję do karmienia;
  • niemowlę krztusi się, nie przeżuwa, wypluwa jedzenie - może to oznaczać niedostateczną gotowość do przyjmowania pokarmów stałych. Jeżeli jednak sytuacja taka trwa zbyt długo, warto skontaktować się z neurologopedą, aby sprawdził, czy problem nie wynika z nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej;
  • dziecko nie chce jeść pokarmu stałego - gdy taki stan utrzymuje się przez długi czas, warto skontaktować się z lekarzem pediatrą. Przyczyną może być niedobór żelaza lub innych ważnych składników.

Większość maluchów, które ukończyły 6. miesiąc życia, jest już gotowych do wprowadzania pokarmów stałych. Oczywiście należy robić to rozsądnie, kierując się zasadami zdrowego żywienia, a także wdrażać nowe produkty stopniowo. Jak to powinno wyglądać krok po kroku?

Rozszerzenie diety - kolejność produktów

Od czego rozpocząć rozszerzanie diety? Nowe produkty należy podawać stopniowo, pozwalając dziecku przyzwyczaić się do smaków oraz konsystencji pokarmów. Ważne jest aby po podaniu nowego produktu obserwować dziecko.

Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść?

Co zrobić, gdy pomimo ukończenia 6. miesiąca życia dziecko nie jest zainteresowane jedzeniem? Na początku można sprawę przeczekać, być może maluch rozwija się we własnym tempie i po prostu nie jest jeszcze całkowicie gotowy do zmiany diety. Jeżeli jednak problem nie ustępuje, trzeba zacząć działać, gdyż przyczyna może leżeć gdzieś indziej. W takim przypadku najlepiej skontaktować się z lekarzem, który sprawdzi, czy przyczyną nie są zaburzenia w jamie ustnej malucha lub brak ważnych składników odżywczych. Specjalista doradzi również, jak prowadzić dietę, aby zachęcić dziecko do jedzenia.

Gotowanie z dzieckiem

Rozszerzanie diety a BLW

BLW to skrót od angielskiego określenia baby-led weaning i w tłumaczeniu oznacza odstawienie od piersi prowadzone przez dziecko. Jak to wygląda w praktyce? Otóż rozszerzanie diety z BLW to metoda wprowadzania stałych pokarmów do diety dziecka, pozwalająca mu na naukę samodzielnego jedzenia od samego początku. Na początku maluch je palcami, a po krótkim okresie rodzice uczą go używania sztućców. BLW również najlepiej rozpocząć po ukończeniu przez dziecko 6. miesiąca życia, gdy będzie ono już w pełni gotowe na zmianę diety.

Półroczne niemowlę ma już wyrobione nawyki chwytania i prowadzenia ręki do buzi. Jest to również etap, w którym jest ono gotowe na przyjmowanie innego pokarmu niż mleko. Oczywiście, podobnie jak przy tradycyjnym rozszerzaniu diety, także wprowadzenie metody BLW należy dostosować do poziomu rozwoju dziecka.

Zasady wprowadzania BLW:

  • Rozpoczęcie rozszerzania diety powinno rozpocząć się, gdy niemowlę potrafi już samodzielnie siedzieć, chwytać palcami i nie ma odruchu wypychania wszystkiego z buzi.
  • Proponowanie jedzenia; najlepiej położyć przed dzieckiem różne produkty spożywcze, pozwalając mu wybrać, na co ma ochotę.
  • Należy zadbać, aby podczas jedzenia dziecko zawsze stabilnie siedziało.
  • Nie narzucać dziecku wyboru, nie komentować tego, co wybierze.
  • BLW najlepiej rozpoczynać od produktów, które łatwo chwycić, na początek warto podawać pokrojone w paski warzywa.
  • Posiłki warto spożywać całą rodziną, proponując dziecku to, co jedzą rodzice. Niemowlę chętniej zajmie się jedzeniem, gdy będzie mogło naśladować innych.
  • Pora na posiłek powinna odbywać się, gdy dziecko nie jest zmęczone, aby mogło skupić się na jedzeniu. Początkowo spożywanie posiłku powinno być formą zabawy.
  • Pomimo wprowadzania do diety pokarmów stałych, warto kontynuować karmienie piersią.
  • Podczas jedzenia należy dziecko obserwować, ale nie poganiać i nie wpychać jedzenia do ust na siłę.
  • Do posiłku warto dołączyć wodę.

Gotowanie kaszki z dzieckien

Jakie są zalety stosowania BLW?

Jest to przede wszystkim dobra metoda, wspomagająca rozwój zmysłów malucha. Pomaga ona motywować go do samodzielnego poznawania świata i dokonywania wyborów. Dziecko samo sięga po to, co mu smakuje, dzięki czemu może kształtować swoje indywidualne upodobania. BLW to dobra metoda karmienia dziecka, ucząca podejmowania decyzji, a także większej kontroli nad jedzeniem, dzięki czemu maluch poznaje zasady bezpiecznego spożywania pokarmów.

Komentarze do wpisu (2)

1 marca 2022

Moja córka ma 11 miesięcy i jej reakcha na jedzenie jesttaka, że macha rekima oznajmiając nam że nie chce jeść i od razu szuka piersi. Niewiem już co zrobic żeby polubiła jeść

3 stycznia 2024

Elżbieta - warto dać sobie i dziecku czas, eksponować na posiłki, ale nic na siłę :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium