Jak zrobić kaszkę? Kaszka dla dzieci (i nie tylko) w różnych odsłonach
Nie każdy lubi kaszki w klasycznej formie. Kaszka manna na mleku to dla niektórych koszmar dzieciństwa. Ale to nie powód, żeby rezygnować z dobroczynnych właściwości kaszek w diecie dzieci! Istnieje kilka ciekawych form jej podania i chcemy zaproponować Wam przepisy na takie alternatywne zastosowania kaszki. Być może jeśli dodasz kaszkę do gofrów, naleśników czy placuszków to Twoja rodzina zje ją ze smakiem? Sprawdź nasze kaszkowe patenty!
Kaszka do picia
Kiedy dziecku nie jest zwolennikiem tradycyjnej konsystencji kaszki, możesz spróbować przygotować ją na rzadko. W garnku przygotuj szklankę wody, mleka lub napoju roślinnego, wsyp do niej 1,5 łyżki kaszki, np. Bio Kaszki z Samopszy i ugotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Kaszka powinna wyjść bardziej wodnista. Możesz ją wówczas zaserwować dziecku np. w kubeczku do picia. Kaszka na wodzie to dobra propozycja dla początkującego niemowlaka.
Nasza uwaga: Nie trzymaj się sztywno proporcji podanych powyżej. Każda kaszka ma inną strukturę i konsystencję, w związku z czym w zależności od użytej kaszki przepis może wymagać lekkiej modyfikacji. ;)
Ciasteczka z kaszki dla dzieci
Masz ochotę na coś słodkiego, ale nie chcesz piec czegoś na bazie mąki pszennej? Świetnym sposobem jest zastąpienie części porcji mąki kaszką. Do wypieków świetnie sprawdzi się np. Bio Kaszka Owsiana. Jako przykład może posłużyć nasz przepis na kruche ciasteczka owsiane z migdałami. Znajdziesz go tutaj.
Pomysł na deser, czyli koktajl na bazie kaszki
Koktajl to dobry pomysł, jeżeli np. została ci nadmiar kaszki ze śniadania lub po prostu masz ochotę na owocowy i zdrowy deser. Chcemy jednak podkreślić, że nasze kaszki nie są produktem instant, dlatego należy je ugotować przed podaniem. Jest to ważne ze względu na przyswajalność składników pokarmowych oraz bezpieczeństwo produktu. Surowe zboża nie nadają się do bezpośredniego spożycia.
A jak zrobić koktajl na bazie kaszki? Wystarczy do ugotowanej kaszki dodać ulubione składniki - owoce, warzywa czy bakalie, zmiksować i gotowe! A jeżeli chcecie sprawdzić nasz przepis na ten piękny warstwowy koktajl to zachęcamy do ściągnięcia bezpłatnego e-booka "Wakacje z HELPĄ". Link do wszystkich naszych e-booków do pobrania znajdziesz TUTAJ.
Gofry na bazie kaszki
Uwielbiamy gofry, powiedzmy to otwarcie. A dlaczego je uwielbiamy? Bo można dodać do nich kaszkę, można je zrobić zarówno na słodko, jak i wytrawnie i dlatego, że zajada się nimi cała rodzina, nie tylko nad morzem na wakacjach. ;)
Super przepis na marchewkowe gofry przygotowały Alaantkoweblw. Możecie znaleźć go w naszym e-booku "Rozszerzanie Diety z HELPĄ", do pobrania całkowicie za darmo.
Kaszka manna inaczej, czyli pomysł na placuszki
Placuszki to świetny pomysł na śniadanie dla starszych i najmłodszych - kaszka dla niemowlaka rozszerzającego dietę metodą BLW jest najbardziej poręczna właśnie w tej formie. Co wystarczy mieć pod ręką? Ulubioną kaszkę (tutaj możemy poeksperymentować z kaszkami wielozbożowymi), wodę/napój/mleko roślinne, olej, a także opcjonalnie jajka czy ulubione owoce. Wszystko wystarczy ze sobą wymieszać na gładką masę i usmażyć na dobrej patelni. Placuszki z kaszki świetnie komponują się z jogurtem, owocami świeżymi i liofilizowanymi, orzechami oraz ekspandowanymi zbożami.
Naleśniki z kaszką
Kaszka to także świetny składnik do naleśników. Jest na tyle uniwersalny, że może stać się zarówno elementem ciasta, jak i... głównym składnikiem farszu.
Jeżeli chcecie dodać kaszkę do ciasta naleśnikowego, wystarczy część mąki zamienić na kaszkę, np. 1 szklanka mąki i 0,5 szklanki kaszki. W przypadku naleśników polecamy klasyczną Bio Kaszkę Owsianą. Jeżeli zaś zależy Ci na urozmaiceniu posiłku w żelazo to świetnym dodatkiem może być Bio Kaszka z Amarantusa. Ma ona charakterystyczny zapach, dlatego rekomendujemy zestawiać ją z kwaśnymi owocami, np. Bio Łyżką Smaku Jagodą lub Bio Łyżką Smaku Czarna Porzeczka. Dobrze komponuje się także z takimi warzywami, jak szpinak czy burak.
Kaszka to także ciekawy pomysł na zdrowy farsz do naleśników. Wystarczy ją ugotować i wymieszać z ulubionym owocem, np. bananem. I gotowe!
Kaszka pieczona
Kaszka na ciepło? Zawsze! Ale kaszka ... pieczona? Czy kaszka w takiej formie może być dobra? Zapewniamy, może. To połączenie tradycyjnej kaszki z deserem na ciepło. A jak ją wykonać?
Wystarczy, że do ugotowanej i przestudzonej kaszki (np. Bio Kaszki Jaglanej) dodasz surowe jajko i odrobinę wanilii. Tak wymieszaną miksturą zalewasz swoje ulubione owoce i pieczesz około 20-30 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. I gotowe!
Podsumowanie
Kaszka jest dobrą bazą do kombinacji w kuchni. Będzie to zawsze idealne wzbogacenie tradycyjnych wypieków oraz ciekawsza alternatywa dla tradycyjnej mąki.
Paulina
A czy ugotowana już kaszkę można podgrzać np. Następnego dnia?
HELPA
Pani Paulino, tak, wcześniej ugotowaną kaszkę można jak najbardziej ponownie podgrzać, oczywiście dolewając odrobinę wcześniej użytego wody/napoju roślinnego/mleka, do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
Alicja Gąsienica
Robiąc koktajl dodać wodę lub inny napój? Piszecie, że tylko zmiksować kaszkę z owocami, ale w darmowym ebooku jest tez woda/mleko.
HELPA
Alicja - wystarczy zmiksować kaszkę z owocami, chociaż wszystko zależy oczywiście od konsystencji. Może dodatkowo dodać mleko lub wodę. W e-booku jest przepis na konkretny koktajl. :) Pozdrawiamy serdecznie!