Wersje językowe
Kategorie wpisów
Bestsellery
Batonik Truskawka
Batonik Truskawka

2,93 zł

Cena regularna: 4,19 zł

Najniższa cena: 4,19 zł
szt.
BIO Łódeczki Kakao 130 g
BIO Łódeczki Kakao 130 g

16,99 zł

szt.
Bio Kaszka Owsiana
Bio Kaszka Owsiana

16,99 zł

szt.
Bio Manna Dawnych Zbóż
Bio Manna Dawnych Zbóż

17,99 zł

szt.
Bio Kaszka 5 Zbóż
Bio Kaszka 5 Zbóż

16,99 zł

szt.
Bio Kaszka Jaglana
Bio Kaszka Jaglana

16,99 zł

szt.
Suchy Prowiant Truskawka
Suchy Prowiant Truskawka

7,99 zł

szt.
Suchy Prowiant Borówka
Suchy Prowiant Borówka

7,99 zł

szt.
Batonik Kakao
Batonik Kakao

3,49 zł

Cena regularna: 4,99 zł

Najniższa cena: 2,98 zł
szt.
Bio Kaszka Jaglano-Owsiana
Bio Kaszka Jaglano-Owsiana

16,99 zł

szt.
Szukaj po słowie kluczowym
Karmienie metodą BLW - zasady i korzyści 0
Kilka słów o metodzie BLW

Metoda BLW - zasady i korzyści

Przeglądając blogi parentingowe w poszukiwaniu wiedzy o rozszerzaniu diety, zapewne nie raz spotkaliście się z tajemniczym skrótem BLW. Co to jest? Jakie przynosi korzyści? Czy jest bezpieczne? O czym należy pamiętać, decydując się na rozszerzanie diety dziecka tą metodą?

Co to jest BLW?

BLW to skrót od sformułowania Baby-Led-Weaning. Jest to alternatywna metoda rozszerzania diety, która polega na podawaniu dzieciom pokarmów w taki sposób, by miały miały możliwość samodzielnego jedzenia. W początkowym etapie rozszerzania diety niemowlak je palcami, a potem stopniowo przechodzi do używania sztućców. 

Warto podkreślić, że w tej metodzie to dziecko decyduje co zje. To ono przejmuje ster i decyduje, który posiłek spośród zaproponowanych przez rodzica trafi do buzi. Dlatego ważne jest obdarzenie dziecka zaufaniem i pozostawienie mu swobody wolnego wyboru.  

BLW w Polsce rozszyfrowywane jest jako "Bobas Lubi Wybór", co z resztą świetnie określa główne założenie tego sposobu rozszerzania diety. :) 

BLW i tradycyjne karmienie łyżeczką łączy ilość i rodzaj podawanych produktów w procesie rozszerzania diety.

rozszerzanie diety BLW

Korzyści płynące z metody BLW

  • samodzielność - dziecko samodzielnie dokonuje wyboru, kiedy i jak chce zacząć jeść posiłek. Rolą rodzica jest podanie różnorodnych, wartościowych produktów, ale inicjatywa pozostaje po stronie dziecka. Kiedy niemowlę ma więcej niż jeden produkt do wyboru, wybiera ten, który jest dla niego bardziej atrakcyjny, ma szansę kierować się instynktem. I samo decyduje co z nim zrobić - zjeść, pożuć, a może wypluć?
  • możliwość rozwoju - dziecko poprzez chwytanie w rączki poszczególnych produktów i samodzielne radzenie sobie z różnymi konsystencjami i strukturami posiłków, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową. To także możliwość rozwoju chwytu szczypcowego, co w kolejnych etapach rozwoju umożliwi mu lepsze posługiwanie się sztućcami. Należy też podkreślić, że nauka samodzielnego jedzenia pobudza niemal wszystkie zmysły - nie zapominajmy, że dla dziecka posiłek to nowe smaki, konsystencje, kolory, zapachy i odgłosy w buzi - dajmy mu poznawać je po swojemu. Dzięki temu, że wspiera ćwiczenie żucia już od wczesnych miesięcy - metoda Baby Led Weaning ma korzystny wpływ na rozwój mowy. 
  • nauka naturalnych smaków - podając dziecku nieprzetworzone, nieulepszone i niedoprawione solą i cukrem produkty, przyzwyczajamy je do naturalnych smaków. Czym mniej przetworzonych posiłków na początku, tym częściej będzie sięgało po naturalne produkty w późniejszych etapach rozwoju.
  • możliwość zmiany nawyków żywieniowych całej rodziny - rozszerzenie diety to doskonały moment na to, żeby zastanowić się nad codziennymi nawykami całej rodziny. Czy odżywiamy się zdrowo? Czy to, co jemy na co dzień nadaje się także dla naszego niemowlaka? Może to świetny czas na zmianę, na której skorzystacie wszyscy. :) Pamiętajmy, że niemowlak może uczestniczyć we wspólnych posiłkach tylko jeśli te są dla niego bezpieczne – bez dodatku soli, cukru oraz wysokoprzetworzonych produktów.
  • uczestniczenie w rodzinnych posiłkach - pamiętajmy, że ważnym elementem jest wspólne zasiadanie do posiłku. Sadzając najmłodszego domownika przy rodzinnym stole, budujemy w dziecku poczucie bliskości z rodziną, umacniamy w nim przekonanie, że jedzenie jest naturalną czynnością, a poprzez podglądanie i naśladowanie tego, w jaki sposób je mama, tata czy rodzeństwo - o wiele szybciej się uczy. :)
  • samodzielne regulowanie mechanizmów apetytu i sytości - mamy czasami dzień, w którym jesteśmy w stanie zjeść obiad z dokładką, a czasem zupełnie nie mamy na niego ochoty. Podobnie mają nasze dzieci. W BLW dziecko samo decyduje czy i ile zje, przez co nie budujemy nieprzyjemnych doświadczeń związanych z przymuszaniem do jedzenia. 
  • wygoda - w metodzie Baby Led Weaning niemowlę je samodzielnie posiłek i nie trzeba mu pomagać. Należy podkreślić, że trzeba być blisko dziecka w trakcie spożywania przez niego posiłku. Możemy jednak w tym czasie (oczywiście na tyle, na ile nam pozwoli dziecko) zająć się swoim jedzeniem, napić się kawy lub porozmawiać z innymi domownikami.
  • świetna zabawa - starajmy się traktować rozszerzanie diety jako przygodę. Dziecko poznaje zupełnie nowe kształty, struktury, smaki. Początkowo posiłki mogą nie mieć nawet nic wspólnego z jedzeniem, a raczej z dobrą zabawą. Pozwólmy na to dziecku i czerpmy razem z nim radość z odkrywania rzeczy nowych. :)
  • mniejsza podejrzliwość w stosunku do jedzenia – dzieci karmione metodą BLW mają szansę próbować różnych produktów i rezygnować z niektórych potraw. Pozwalanie dziecku na odmowę sprawia, że chętniej próbuje ono nowości, gdyż wie, że to ono decyduje o całym procesie. 
  • większa pewność siebie – dziecko, które potrafi efektywnie się nakarmić ćwiczy swoją pewność siebie, zdobywa wiarę we własne kompetencje już od najwcześniejszych miesięcy. Podnosząc pożywienie do ust, dziecko doznaje przyjemności - przez co uczy się mechanizmów przyczynowo- skutkowych swoich działań. Im większe dziecko i im więcej żywieniowych doświadczeń, tym większa jest jego satysfakcja z oceny sytuacji – jest ono w stanie przewidzieć, czego spodziewać się po danym jedzeniu.  
  • oszczędność czasu i pieniędzy - decydując się na zastosowanie metody BLW, podajemy dziecku te same produkty, co reszcie rodziny. Dlatego też nie ma potrzeby kupowania produktów na specjalny posiłek dla dziecka i nie poświęcamy dodatkowego czasu w kuchni, by przygotować dwa oddzielne obiady. Przy BLW gotujemy jeden wspólny posiłek dla całej rodziny i wydzielamy z obiadu część dla dziecka.

korzyści rozszerzania diety metodą BLW

Pierwszy posiłek BLW

Przypominamy, że pokarmy stałe w początkowym procesie rozszerzania diety są jedynie dodatkiem - podstawę powinno nadal stanowić mleko (mamy lub modyfikowane). Dlatego też najpierw niemowlę powinno być nakarmione mlekiem, a po około 30 minutach należy podać stały posiłek.

BLW należy rozpocząć od umycia dziecku rączek. Następnie możemy posadzić je na kolanach lub krzesełku do karmienia, zabezpieczając z tyłu poduszką. Niezależnie od wybranego sposobu usadzenia pamiętajmy o tym, żeby podczas siedzenia plecy dziecka nie były zaokrąglone i żeby mogło swobodnie ruszać rączkami. Nie zapominajmy też o obserwacji - jeżeli pozycja nie będzie dla niego wygodna, możemy ją poprawić lub zmienić.

Dziecko już siedzi? Świetnie, możemy przygotować się do podania posiłku. :) Najpierw sprawdźmy, czy posiłek nie jest za gorący. Jeżeli nie, kładziemy go przed dzieckiem na tacce lub krzesełku do karmienia. Nie zapominajmy, że posiłek na początku nie powinien być zbyt obfity. Wystarczą na przykład ugotowane warzywa, takie jak jedna gotowana marchewka, dwie różyczki brokuła lub sezonowe owoce. Na stoliczku stawiamy także kubeczek z wodą. Następnie... dajemy dziecku czas na eksperymentowanie, naukę i zabawę - w końcu to dla niego nowość! 

Pamiętajcie, żeby nie kontrolować i nie zmuszać dziecka do jedzenia! Bądźmy przy nim przez cały czas trwania posiłku, pokazujmy na własnym przykładzie, że jedzenie to zupełnie normalna czynność i przede wszystkim - pozwólmy mu samodzielnie podejmować decyzje... w końcu bobas lubi wybór. :)

Najważniejsze przy rozszerzaniu diety metodą BLW jest zaufanie dziecku i zachowanie spokoju. Rozszerzanie diety nie uda się jeśli będziemy stać zestresowani nad fotelikiem. Serdecznie polecamy KURS BLW Alaantkowe i zaprzyjaźnienie z nim partnera, babci czy opiekunki dziecka. Rzetelna wiedza to podstawa spokojnej głowy opiekuna dziecka.

 metoda BLW

 

BLW pierwszy posiłek

blw karmienie

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium