Truskawki i maliny - wartości odżywcze dla niemowlaka
Aromatyczne, soczyste, zdrowe i pachnące latem... o czym mowa? Oczywiście o truskawkach i malinach! I choć doskonale wiadomo, że obydwa owoce są bogate w witaminy i wartości odżywcze to bardzo często spotykamy się z pytaniem - czy można podawać niemowlakowi truskawki i maliny? I jak tak, to od kiedy i w jakie formie? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć Wam na to pytanie.
Truskawki - wartości odżywcze i właściwości
Bez truskawek zdecydowanie nie wyobrażamy sobie wiosny i lata! Sezon na nie rozpoczyna się w maju (i jak zapewne większość z nas zauważyła, początkowe ceny za ten owoc nie należały do najniższych), a kończy nawet w sierpniu.
Polska jest trzecim krajem pod względem hodowli truskawek w Unii Europejskiej - wyprzedzają nas jedynie Hiszpanie i Niemcy.1 Truskawki, poza tym, że są słodkie i przepyszne, mają wiele cennych właściwości dla dzieci i dorosłych.
Truskawki - właściwości:
- owoce te są bardzo dobrym źródłem witaminy C (zawierają jej więcej niż cytryna!). W 100 g truskawek znajduje się 62 mg kwasu askorbinowego, co stanowi około 83% zapotrzebowania człowieka na witaminę C. Dodatkowo są źródłem witamin z grupy B, witamin A, K oraz E. Warto też wspomnieć o zawartości kwasu foliowego, który jest ważnym składnikiem diety kobiet w ciąży.
- truskawki zawierają również wiele składników mineralnych, takich jak: potas, magnez, fosfor oraz dwa niezwykle ważne w diecie niemowlaka - wzmacniający kości wapń oraz chroniące przed anemią żelazo.2
- mają niski indeks glikemiczny (40) i ze względu na dużą zawartość wody (prawie 90%) są niskokaloryczne (32 kcal/100 g)1
- ze względu na zawartość błonnika, witaminy PP i soli organicznych, korzystnie wpływają na układ pokarmowy i wspomagają metabolizm
- zawierają fitocydy, które mają działanie antybakteryjne
- poprzez dużą zawartość przeciwutleniaczy, w naturalny sposób obniżają poziom cholesterolu, wpływają korzystnie na naczynia krwionośne i zapobiegają powstawaniu miażdżycy
- warto również wspomnieć, że truskawki mogą neutralizować rakotwórcze działanie nitrozoamin, które zawarte są w produktach przetworzonych termicznie.2
Nie pozostaje nic innego, tylko jeść! A na koniec ciekawostka - czy wiecie, że truskawki powstały na skutek skrzyżowania dwóch odmian poziomek - wirginijskiej i chilijskiej?
Maliny - wartości odżywcze i właściwości
Pyszne, mięsiste i niezwykle słodkie - takie właśnie są maliny. Rosną niemal wszędzie - w przydomowych ogródkach, jak również w lasach, na nizinach, polanach i górach! Zwykle kojarzą nam się z przepięknym różowym kolorem, jednak można też spotkać maliny żółte i czarne. To, czym możemy pochwalić się jako kraj jest fakt, że jesteśmy pierwszym w Europie, a trzecim na świecie producentem maliny właściwej.3 Oprócz fantastycznego smaku, którym sezonowo możemy się cieszyć od maja aż do końca września (w zależności od odmiany), owoc ten zawiera wiele prozdrowotnych właściwości.
Maliny - właściwości:
- malina znana jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych. W końcu sok z malin jest jednym z pierwszych "naturalnych antybiotyków", którymi poiły nas babcie :)
- z kolei liście malin bardzo często używane są jako składnik do leków moczopędnych i żółciopędnych3
- maliny są cennym źródłem związków polifenolowych, które mają działanie antynowotworowe i antyoksydacyjne4
- Maliny zawierają witaminy: C, E, A, K oraz witaminy z grupy B oraz m.in. takie składniki mineralne, jak: potas, wapń, żelazo oraz miedź.
- Mają niski indeks glikemiczny (25) i są niskokaloryczne (w 100 g tego owocu jest około 30 kalorii)
Z malin można zrobić przepyszną konfiturę lub sok, który świetnie komponuje się z herbatą czy wodą.
Maliny i truskawki - jak je podawać?
Czy truskawki i maliny bogate w witaminy i wartości odżywcze są bezpieczne dla niemowlaka? Jak najbardziej.5 Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- Owoce te mogą silnie uczulać. Dlatego warto jest, aby podawać je dziecku pojedynczo, w małych ilościach i żeby obserwować, czy nie pojawiają się ewentualne reakcje alergiczne.
- Bardzo ważne jest, aby maliny, truskawki, jak i inne owoce były dojrzałe i świeże. W idealnym świecie najlepiej byłoby kupować je od zaufanego dostawcy z ekologicznej uprawy, jednak jeżeli nie mamy takich znajomości - należy wypytać o pochodzenie produktu, a także przed zakupem dokładnie go przejrzeć.
- Poza sprawdzeniem jakości owoców należy także zadbać o to, aby dobrze je przygotować, dostosowując je do wieku i umiejętności dziecka - jeżeli jest taka potrzeba, należy podzielić owoc na mniejsze cząsteczki, dokładnie opłukać oraz usunąć niejadalne zielone części.
- Owoce najlepiej podawać w nieprzetworzonej formie. Wówczas zachowują najwięcej wartości odżywczych tak ważnych w diecie naszego dziecka. Warto tutaj wspomnieć o tym, że według najnowszych zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrii nie powinno się podawać dziecku soków. Soki mogą zawierać więcej cukru, przez co powodują szybsze poczucie nasycenia i dziecko potem może nie mieć ochoty na zjedzenie mleka. Ponadto zawartość fruktozy w sokach może powodować wzdęcia oraz biegunki. Owoce w naturalnej formie w skórkach zawierają błonnik oraz wartości odżywcze, które pod wpływem przetworzenia mogą się po prostu zmniejszyć.
- Owoce można podawać solo lub jako dodatek do innych podstawowych posiłków, na przykład do kaszki, placuszków, naleśników czy makaronu. :)
Maliny i truskawki dla niemowląt - od kiedy?
Owoce te możemy podawać niemal od początku rozszerzania diety, czyli po ukończeniu 6. miesiąca życia. Jednak nie rekomendujemy podawać ich jako jeden z pierwszych produktów - zalecamy, żeby rozszerzanie diety rozpocząć od warzyw.
Z racji tego, że są to produkty, które mogą wywołać alergię, radzimy podawać je pojedynczo i obserwować czy nie pojawią się niepożądane reakcje.
Truskawki dla niemowlaka - jak podać?
Umyj truskawki i pozbądź się szypułki. Truskawkę możesz przedzielić na pół lub jak jest większa, wręczyć dziecku w całości do rączki. Możesz również nadziać ją na widelec. I pozwól dziecku poznać nowy smak! 5 Truskawki świetnie sprawdzą się również jako składnik koktajli, smoothies, a także jako dodatek do placuszków, makaronu czy np. zmiksowany z twarożkiem pyszny farsz do naleśników.
Pamiętaj również, że możesz zapoznać dziecko ze smakiem truskawek przez cały rok! Wystarczy dodać do dania Bio Łyżkę Smaku Truskawka, Bio Różdżkę Smaku Truskawka lub Bio Suchy Prowiant Truskawka. To ekologiczna jakość, gwarancja witamin i wartości odżywczych i oczywiście pysznego smaku!
Jak przygotować maliny dla niemowlaka?
Owoce należy dokładnie umyć, oczyścić z szypułki i sprawdzić, czy nie znajduje się na nich żaden szkodnik. Następnie możemy wręczać je dziecku pojedynczo i obserwować przygodę z nowym jedzeniem! Podobnie jak truskawki, maliny podawać można w postaci musu, koktajlów, jak również można je rozgnieść i podawać na ulubionych placuszkach czy naleśnikach. W pierwszym etapie rozszerzania diety możemy również przygotować krótko podgotować owoce na parze lub w niewielkiej ilości wody.7
Nie ma sezonu na maliny? Nie szkodzi! O każdej porze roku możesz dać spróbować dziecku maliny w formie liofilizowanej - Bio Łyżki Smaku Malina, Bio Różdżki Smaku Malina, a także Bio Suchego Prowiantu Malina, czyli liofilizowanych malin w całości.
Nasze liofilizowane owoce są produktem ogólnego przeznaczenia żywieniowego. Nie mają dedykowanego wieku, bo są produktem naturalnym i przeznaczonym dla wszystkich niezależnie od wieku, dla całych rodzin.
Maliny i truskawki dla niemowlaka - podsumowanie
Zastanawiasz się, czy w trakcie rozszerzania diety niemowlaka możesz bezpiecznie dać mu świeżą truskawkę lub malinę? Jak najbardziej tak. Należy jednak zadbać o to, żeby owoce kupione były z dobrego źródła, aby dobrze je oczyścić i dostosować ich formę do wieku i umiejętności dziecka.
Źródła:
- A. Banaś, A. Korus, "Wartości odżywcze i wykorzystanie w żywieniu owoców truskawki i wiśni", Katedra Technologii Owoców, Warzyw i Grzybów, Wydział Technologii Żywności, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
- Z. Zdrojewicz, N. Bieszczad, P. Gąsior, A. Rogoza, "Jedz truskawki – będziesz zdrowszy", Katedra i Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu; Wydział Lekarski, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
- M. Doroszko, K. Janda, K. Jakubczyk, "Właściwości prozdrowotne wybranych owoców krajowych", czasopismo Kosmos - Problemy Nauk Biologicznych, tom 67 2018, numer 2 (319)
- A. Baranska, K. Radwańska, K. Zarzecka, M. Gugała, I. Mystkowska, "Właściwości prozdrowotne owoców maliny właściwej (Rubus idaeus L.)"; Katedra Nauk o Środowisku, Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej; Katedra Agrotechnologii, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach
- źródło: https://epozytywnaopinia.pl/soki-i-owoce-w-diecie-dziecka/
- źródło: https://alaantkoweblw.pl/truskawki-dla-niemowlaka-od-kiedy-podawac-i-jak/
- źródło: https://epozytywnaopinia.pl/soki-i-owoce-w-diecie-dziecka/
Paulina
Dziękuję za tak cenne informację, właśnie zaczynamy przygodę z tymi owocami.
Anna
Kocham truskawki a mój Antek ich nie znosi
Aga
ta ciekawostka o pochodzeniu truskawek najbardziej mnie zaskoczyła !