Wersje językowe
Kategorie wpisów
Bestsellery
Batonik Truskawka
Batonik Truskawka

2,93 zł

Cena regularna: 4,19 zł

Najniższa cena: 4,19 zł
szt.
BIO Łódeczki Kakao 130 g
BIO Łódeczki Kakao 130 g

16,99 zł

szt.
Bio Kaszka Owsiana
Bio Kaszka Owsiana

16,99 zł

szt.
Bio Manna Dawnych Zbóż
Bio Manna Dawnych Zbóż

17,99 zł

szt.
Bio Kaszka 5 Zbóż
Bio Kaszka 5 Zbóż

16,99 zł

szt.
Bio Kaszka Jaglana
Bio Kaszka Jaglana

16,99 zł

szt.
Suchy Prowiant Truskawka
Suchy Prowiant Truskawka

7,99 zł

szt.
Suchy Prowiant Borówka
Suchy Prowiant Borówka

7,99 zł

szt.
Batonik Kakao
Batonik Kakao

3,49 zł

Cena regularna: 4,99 zł

Najniższa cena: 2,98 zł
szt.
BIO Łódeczki Cynamon 130 g
BIO Łódeczki Cynamon 130 g

16,99 zł

szt.
Szukaj po słowie kluczowym
Lista produktów zakazanych przy rozszerzaniu diety niemowlaka 4
Lista produktów zakazanych przy rozszerzaniu diety niemowlaka

Lista produktów zakazanych przy rozszerzaniu diety niemowlaka

W trakcie rozszerzania diety mamy dwóch głównych bohaterów. Pierwszym jest dziecko, którego misją jest poznawanie na swój własny naturalny sposób czynności jedzenia. Drugim zaś jest rodzic, którego zadaniem jest przygotowanie zdrowych, smacznych i bezpiecznych potraw, dostosowanych do wieku i umiejętności niemowlaka. O tym, co powinno znaleźć się w diecie dziecka, pisaliśmy już tutaj. Natomiast w tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie listę produktów, których nie należy podawać dziecku do 12. miesiąca życia.

 

Indywidualne wykluczenia produktów przy rozszerzaniu diety niemowlaka

Rozszerzanie diety jest niezwykłym eksperymentem. Dziecko w trakcie tego procesu dokładnie bada przyrządzony przez rodzica posiłek. Ogląda, dotyka, wącha, smakuje, a nawet sprawdza, jak daleko potrafi nim rzucić. ;) Pamiętajmy, że w tym procesie rodzic również powinien zostać badaczem i przeprowadzać „małe eksperymenty” na niemowlaku. Chodzi o to, żeby rozszerzanie diety rozpocząć od produktów jednoskładnikowych i nieprzetworzonych tak, żeby zauważyć ewentualne reakcje alergiczne. Jeżeli jakaś nastąpi, indywidualna „czarna lista” produktów dziecka może się zwiększyć. 

Przypominamy, że najnowsze zalecenia poświęcone rozszerzeniu diety dziecka są dosyć ogólne. Nie ma konkretnego schematu, którym należy się kierować przy wyborze pierwszych posiłków dla dziecka. A więc zarówno to, co rodzic poda dziecku i to jaką metodę rozszerzania diety wybierze, jest jego decyzją. Ważne jest, żeby posiłek był skomponowany w prawidłowy sposób i dostosowany do wieku i umiejętności niemowlaka. Jest jednak krótka lista produktów zakazanych, których absolutnie nie wolno podawać niemowlakowi. Jakie to są produkty i dlaczego? 

 

Lista produktów niedopuszczalnych w pierwszym roku rozszerzania diety niemowlaka

Poniżej przedstawiliśmy listę produktów, które podane dziecku na początku rozszerzania diety mogą zaszkodzić naszemu niemowlakowi. Z tymi właśnie produktami wrażliwe brzuszki małych dzieci mogą sobie po prostu nie poradzić - niektóre są niezdrowe, inne ciężkostrawne, a przy kolejnych nawet istnieje ryzyko zagrożenia życia: 

 

  • Cukier - cukrowi dla niemowlaka w każdej postaci mówimy nie! Chodzi tu nie tylko o klasyczny biały cukier, ale także wszystkie jego „zdrowsze" zamienniki oraz o produkty, które w swoim składzie go zawierają. Cukier to jedynie puste kalorie, które nie przynoszą dziecku żadnych wartości odżywczych. Co więcej, podając dosładzane produkty dziecku, przyzwyczajamy je do słodkiego smaku, co może prowadzić w przyszłości do licznych chorób i zaburzeń, takich jak m.in.: otyłość, insulinooporność czy cukrzyca. 

 

  • Miód - jest to źródło cukrów prostych (glukozy i fruktozy), do których smaku nie powinniśmy przyzwyczajać naszego dziecka od małego. Jednak to, co stanowi największe ryzyko w przypadku miodu to ryzyko obecności laseczek jadu kiełbasianego, które mogą spowodować u najmłodszych botulinizm - chorobę, której objawami są m.in. porażenie mięśni, zaburzenia widzenia, a także wymioty czy biegunki. Miód do diety dziecka możemy wprowadzać dopiero po ukończeniu 1 roku życia - wówczas jest dla niego bezpieczny i nie ma zagrożenia zatrucia jadem kiełbasianym.

 

  • Sól - podobnie jak w przypadku cukru, żaden z rodzajów soli nie nadaje się dla naszych niemowląt. Dlaczego? Sól jest bogata w sód, a nerki niemowlaka nie są na tyle wykształcone, by samodzielnie usunąć nadmiar sodu z organizmu. Sól i tak jest już składnikiem innych posiłków, jak np. mleko mamy (lub modyfikowane) czy chleb. Dzienna podaż sodu dla niemowlaka do 12. miesiąca życia nie powinna przekraczać 0,4 g. Szykując posiłek dla całej rodziny, najlepiej go po prostu nie solić - jeżeli starsi domownicy będą chcieli dodać sól, mogą to zrobić na swoim talerzu. Jeżeli martwicie się, że posiłek dla Waszego niemowlaka będzie niedoprawiony, nie martwcie się - ono i tak nie zna smaku soli, więc ma zupełnie inne postrzeganie nowych posiłków w diecie. :) Poza tym, przy rozszerzaniu diety dopuszczalne są zioła czy przyprawy, jak np. bazylia czy czosnek. 

 

  • Surowe mięso i ryby - zarówno w surowym mięsie, jak i rybach mogą znajdować się bakterie, które dla dorosłego nie stanowią żadnego zagrożenia, jednak dla małych dzieci już tak. Mogą grozić zatruciem, wymiotami, biegunką.  

 

  • Grzyby leśne - podobnie jak w przypadku miodu lub surowego mięsa i ryb, spożywanie grzybów leśnych to ryzyko zatrucia, z którym mały brzuszek dziecka może sobie po prostu nie poradzić. Grzybów leśnych nie podajemy do 12 roku życia. Chcemy jednak podkreślić, że grzyby hodowlane, takie jak pieczarki czy boczniaki można wprowadzać do diety dziecka od początku rozszerzania diety.

 

  • Napój ryżowy - ryż pochłania kilkanaście razy więcej arsenu ze środowiska niż inne zboża. Oznacza to, że napój może zawierać związki toksyczne, które mogą być szkodliwe dla naszego dziecka. 

 

  • Mleko kozie - w porównaniu do mleka mamy, modyfikowanego czy krowiego, mleko kozie zawiera o wiele większą ilość związków mineralnych, których nadmiar może być szkodliwy dla dziecka. Wśród nich warto wymienić wspomniany wcześniej sód, potas czy chlor. Może zatem negatywnie wpływać na pracę nerek naszego dziecka. Poza tym ma stosunkowo małą ilość kwasu foliowego, a niedobór kwasu foliowego skutkować może niedokrwistością. To samo tyczy się mleka owczego.

 

  • Soki - tak jak już podkreślaliśmy, poza mlekiem matki (lub mlekiem modyfikowanym) to woda powinna być jedynym napojem, który podajemy dziecku od pierwszych dni diety. Do ukończenia pierwszego roku życia nie zaleca się podawania żadnych soków. Dzieci powinny jeść owoce, a nie dostawać je w formie przetworzonej. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby w żywieniu niemowlaka w ogóle nie pojawiały się soki, bo nie niosą ze sobą żadnej korzyści zdrowotnej. Z uwagi na dużą zawartość cukrów soki powodują szybkie uczucie nasycenia, przez co dziecko może nie mieć później apetytu na mleko i posiłki stałe i mleko. Cukier i kwas zawarty w sokach może także przyspieszać powstawanie próchnicy. Wysoka zawartość fruktozy w sokach może powodować biegunki, bóle brzucha i wzdęcia. Podsumowując - jeżeli chcemy wprowadzić owoce do diety naszego dziecka, należy podawać je w nieprzetworzonej postaci.

 

  • Herbaty i zioła - herbata zawiera teinę, która ma właściwości pobudzające. Ponadto, popijanie posiłków herbatą zmniejsza wchłanianie żelaza, tak potrzebnego w czasie rozszerzania diety. Herbaty mogą być też zanieczyszczone pestycydami lub bakteriami. Tak jak już podkreślaliśmy, to właśnie woda powinna być pierwszym i drugim po mleku podstawowym napojem dziecka. Jeżeli jednak w późniejszym czasie chcielibyśmy wzbogacić menu niemowlaka, należy wybierać takie herbaty, które nie mają w swoim składzie substancji pobudzających i są naturalne, np. Herbatki owocowe z suszu owocowego czy herbata rooibos.  Jeżeli zaś chodzi o zioła, należy podkreślić, że żadne zioła nie powinny być podawane dziecku bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Każde zioło ma określone działanie i może powodować skutki uboczne w połączeniu z przyjmowanymi przez dziecko lekami (bez leków także). Poza tym zioła dostępne w aptekach czy supermarketach często skomponowane są w mieszankach, a jak już wiemy, w pierwszych tygodniach powinniśmy podawać dziecku proste, jednoskładnikowe i nieprzetworzone produkty. Herbatka z kopru włoskiego ze względu na wysoką zawartość estragolu – substancji rakotwórczej, jest niewskazana w żywieniu dzieci do 4 roku życia. 

 Jakich produktów unikać przy rozszerzaniu diety?

 

Rozszerzanie diety niemowlaka - rób to z głową!

Wybierając produkty dla naszego dziecka, nie zapominajmy o podstawowej zasadzie - czytaniu etykiet produktów. Produkty, które znajdują się w sekcji dla niemowląt na półkach sklepowych, a także te, które wydają się nieszkodliwe dla małych dzieci, mogą zawierać w składzie miód, cukier czy sól, który, jak już wiecie - jest szkodliwy dla małych brzuszków. Nie należy też wybierać produktów przetworzonych, konserwowanych, zawierających sztuczne barwniki czy wzmacniacze smaku. Dlatego kierujemy apel - kupujcie z głową! 😊 

Komentarze do wpisu (4)

1 marca 2021

Grzyby leśnie od 12 roku czy miesiąca?

1 marca 2021

Na pewno grzybów nie powinno podawać się do 12go roku życia

1 marca 2021

Mega wpis ❤️

1 marca 2021

Ania - do 12 roku życia. :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium