Książki dla dzieci o tematyce jedzeniowej
Większość dzieci lubi „pomagać” w kuchni. Najpierw buszują w kuchennych szufladach i szafkach, poznając pochowane po kątach przyrządy, a gdy podrosną, chętnie pomagają przy mieszaniu składników. Mogą zagniatać ciasto i kroić warzywa, jeśli tylko im na to pozwolimy. Warto wykorzystać ten zapał i wspierać dalszy rozwój kulinarnych umiejętności naszych dzieci, zapraszając je do kuchni. Tym bardziej, że wspólne przygotowywanie posiłków to świetna okazja do spędzania razem czasu, wzmocnienia więzi i bliskości z dzieckiem oraz podbudowania dziecięcej samooceny. Wspólne gotowanie pomaga tworzyć rodzinne rytuały i wdrażać zdrowe nawyki żywieniowe. Aby rozwijać zamiłowanie do gotowania warto sięgnąć po książki kulinarne dla dzieci. Spośród książek dostępnych na rynku, wybraliśmy dla Was kilka, naszym zdaniem najciekawszych książek o tematyce jedzeniowej dla dzieci. Niżej znajdziecie zabawne opowieści pokazujące, że gotowanie może być świetną zabawą, pełne smaków książki z przepisami oraz książki, które zabiorą Was w podróż po kuchniach różnych krajów i kultur.
Gotuj z Alą i Antkiem (wydawnictwo Alaantkoweblw)
„Gotuj z Alą i Antkiem” to książka kucharska stworzona specjalnie dla przedszkolaków przez autorki bloga i książek o BLW - Joannę Anger oraz Annę Piszczek. Po wydaniu książek dotyczących rozszerzania diety niemowlaka metodą BLW, przyszła kolej na nieco starsze dzieci i to właśnie do nich kierowana jest książka „Gotuj z Alą i Antkiem". Autorki widząc, że ich odbiorcą jest dziecko, które jeszcze nie czyta, rozrysowały wszystkie 16 przepisów. Potrzebne przybory, składniki oraz sposób wykonania krok po kroku zostały tak zilustrowane, że dziecko w wieku przedszkolnym spokojnie poradzi sobie z "odczytaniem” wszystkich 16 przepisów. Dania są proste do przygotowania i wymagają wykorzystania ogólnodostępnych produktów.
Mama Alergika Gotuje. Z Dziećmi. Dania na wiosnę i lato. (wydawnictwo MAG)
“Mama Alergika Gotuje. Z Dziećmi. Dania na wiosnę i lato.” to książka z 60 przepisami na dania dla alergików, które bazują na sezonowych owocach i warzywach. Katarzyna Jankowska w swojej książce zamieściła przepisy na dania bezglutenowe, bezmleczne, bez jajek, soi, kakao, miodu oraz innych popularnych alergenów. Wszystkie przepisy są na tyle proste, że starsze dziecko poradzi sobie z nimi samodzielnie lub z niewielką pomocą rodzica. Do gotowania z pewnością zachęcą apetyczne zdjęcia i kolorowe ilustracje. Książka jest pełna wiedzy, podanej w przystępny sposób - w postaci rymowanek i wesołych ilustracji, co może zachęcić do poznawania nowych, nieznanych produktów.
Dzieci gotują (wydawnictwo DEMART)
"Dzieci gotują" to książka kucharska zawierająca 22 przepisy na przekąski, koktajle, pasty, sałatki oraz desery na zimno i ciepło. Przepisy opatrzone są krótkimi opowiadaniami dla dzieci. Książka jest wyjątkowo przejrzysta: na wstępie znajduje się wykaz potrzebnych składników do przygotowania dania, sposób wykonania potrawy został zilustrowany wesołymi, prostymi rysunkami, a duże zdjęcia gotowej potrawy pomagają małemu kucharzowi wyobrazić sobie, jak finalnie potrawa może wyglądać. To starsza książka, ale mamy do niej ogromny sentyment!
Przepisy Mikołajka (wydawnictwo ZNAK)
„Przepisy Mikołajka” to prawdziwa gratka dla fanów tego bohatera oraz jego kolegów, którzy w każdej książce objadali się rożnymi smakołykami i pysznościami. Ten potencjał został wykorzystany i tak powstała książka kulinarna "Przepisy Mikołajka", w której dzieci znajdą wskazówki jak przygotować potrawy, którymi Rene Gościnny karmił swoich bohaterów. Potrawy bazują na kuchni francuskiej, skąd pochodzi Mikołajek, ale znalazły się w niej także przepisy specjalnie stworzone dla dzieci, takie jak; szalone szaszłyki, trzypiętrowa kanapka czy skaczący popcorn.
Wszyscy jedzą naleśniki (wydawnictwo Druganoga)
„Wszyscy jedzą naleśniki” to wyjątkowo ciekawa pozycja wśród książek kulinarnych dla najmłodszych. Książka Agaty Loth-Ignaciuk zabiera dzieci w podróż dookoła świata, aby pokazać im, że obywatele innych państw, także jedzą naleśnik, tylko w różnych wersjach smakowych. Jedni do mąki dodają jajka, mleko zastępują wodą, zapiekają w piecu, doprawiają na słono, a nawet na ostro. Z 16 różnych przepisów na naleśniki mali kucharze mogą przygotować włoskie crespelle, greckie tiganites, hinduską dose czy chińskie jian bing. Większość dzieci kocha naleśniki, a ta książka pomoże urozmaicić to danie i spojrzeć na nie inaczej!
Przy ulicy ogrodowej 10. Rodzinne przepisy z czterech stron świata. (wydawnictwo Zielona Sowa)
"Przy ulicy Ogrodowej 10" znajduje się kamienica, której mieszkańcy przygotowują tradycyjne dania ze swoich rodzinnych krajów. Na parterze Pani Pilar miksuje pomidory na salmorejo, a sąsiad Pan Ping smaży brokuły z sezamem. Piętro wyżej Senora Flores gotuje zupę z czarnej fasoli, a zaraz obok Signora Lella miesza spaghetti z sosem pomidorowym. Na 3 piętrze Pan Singh przyrządzał dahl, a Madame Gree quiche’e. Ktoś inny przygotowuje żydowską baba ganoush, japońską oyako don, truskawki pod kruszonką czy ciasto z bananami i jagodami. Gotowe dania mieszkańcy kamienicy zanoszą do ogrodu, gdzie dzielą się potrawami z sąsiadami i spożywają je przy wspólnym stole. Dzięki tej pięknie zilustrowanej książce Felicity Sali dzieci odkrywają 16 tradycyjnych przepisów z różnych stron świata, które dzięki krótkiemu instruktażowi mogą wykonać u siebie w domu. I ruszyć w kulinarną podróż!
Daj gryza (wydawnictwo Dwie Siostry)
„Daj gryza” to wielka księga światowych smaków, w której młodzi kucharze odwiedzają aż 26 krajów i poznają 50 tradycyjnych przepisów. Książka jest naładowana ciekawostkami! Co jedzą Hiszpanie w upalne dni, dlaczego Polacy lubią zbierać grzyby, ile rodzajów kiełbasek znajdziemy w Niemczech, ile jest odmian herbat, co to jest tagine i co można w nim przygotować. To książka dla małych oraz dużych - niezależnie od wieku każdy znajdzie w niej coś dla siebie, pozna najróżniejsze przysmaki i przekona się, jak mocno jedzenie jest związane z historią, kulturą i przyrodą danego kraju. „Daj gryza” to pełna kolorowych ilustracji książka o niesamowitej podróży śladami smaków, produktów i kultur.
Przekroje: owoce i warzywa (wydawnictwo Nasza Księgarnia)
To, że warzywa i owoce są zdrowe, wie każde dziecko! Ale co sprawia, że właśnie takie są? Żeby to zrozumieć, trzeba poznać ich składniki, które w książce Agnieszki Sowińskiej zostały przestawione jako nietypowi mieszkańcy owoców i warzyw. „Przekroje: owoce i warzywa” to zbiór ilustracji kilku przekrojonych owoców i warzyw, które przez zabawę uczą i zachęcają do poznawania świata roślin jadalnych. Na wstępie przedstawione są różne składniki jedzenia i ich funkcje. Później na planszach - tytułowych przekrojach - możemy szukać odpowiednich składników i sprawdzać czym się zajmują. Rozpoznamy Pektynę, która cały dzień uwija się i sprząta. Z kolei Białko Roślinne to prawdziwy siłacz, który czasem lubi poleniuchować. Magnez jest zawsze w dobrym humorze. Witamina A lubi o siebie dbać, a Witamina B długimi godzinami ślęczy nad książkami. Poza nimi są także Wapń, Potas, Likopen, Witamina E i C oraz wiele, wiele innych wartościowych składników. Wszystkie mają jakieś zadanie do wykonania, tak samo ważne. Dziecko poznając przekroje, samo może dojść do tego, za co odpowiada dany składnik w ludzkim ciele, dzięki czemu przekonuje się, dlaczego warto jeść owocowe i warzywa.
Basia i gotowanie (wydawnictwo Egmont)
Nie znamy dziecka, które by nie słyszało o przygodach rezolutnej Basi i jej rodziny. W opowiadaniu „Basia i gotowanie” tytułowa bohaterka razem z braćmi i tatą postanawiają wyręczyć zmęczoną mamę i przygotować za nią obiad. Na talerzach ma pojawić się kolorowy makaron z pomidorowym sosem, jednak przygotowanie posiłku, wcale nie jest takie łatwe, jak się wydaje. Opowiadanie Zofii Staneckiej to zabawna historia pokazująca, że w kuchni czyha na małych i dużych wiele mokrych pułapek i sypkich „niebezpieczeństw”. Jednak efekt kulinarnych starań, czyli pyszny, własnoręcznie przygotowany posiłek to bardzo satysfakcjonująca nagroda.
Rosół (wydawnictwo Natuli)
„Rosół” to zabawna i dowcipna opowieść o rosole babci – ulubionej zupie Antka. Jednak pewnego dnia, coś z zupą jest nie tak… Pływają w niej inne kluseczki, a na domiar złego, posypano ją natką pietruszki! I Antek nie chce jej zjeść. Mimo zachęt i próśb babci, Antek nie chce tknąć zupy. Opowiadanie Alicji Dyrdy i Natalii Fiedorczuk to wesoła historia uświadamiająca nam, że nie wszyscy lubimy te same rzeczy. To co smakuje nam, nie koniecznie musi odpowiadać naszym dzieciom, a my musimy nauczyć się akceptować ich odmienne smaki czy zdanie. Książka "Rosół" uczy jak dbać o dobrą relację z jedzeniem. Pokazuje, jak dbać o to, żeby jedzenie było fajną i ciekawą przygodą, a nie smutnym obowiązkiem.
Zupa (wydawnictwo Natuli)
„Zupa” to książka dla najmłodszych o gotowaniu zupy. Jest to książeczka dźwiękonaśladowcza, z kolorowymi, kontrastowymi ilustracjami, która stymuluje rozwój i naturalną ciekawość dziecka. Książeczka angażuje dziecko do wskazywania i śledzenia paluszkiem etapów, dzięki czemu ćwiczy koordynację oko–ręka, jednocześnie ucząc rozpoznawać i nazywać warzywa.
Walenty i spółka. Kryminał Dietetyczny. (wydawnictwo Mobuki)
Na koniec coś dla szkolniaków. Pierwsza na rynku seria (7 części) kryminalno-dietetyczna dla dzieci! Razem z Walentym i jego spółką czytelnicy poznają zasady zdrowego żywienia, ale również świat, bo sporo podróżują (również w czasie!). "Walenty i spółka" to naprawdę wciągająca lektura, w której wiedza została podana w przystępny, pełen humoru sposób.
Podsumowanie
Ciężko było wybrać książki do tego wpisu. Bardzo nas to cieszy, że jest tak wiele mądrych książek o jedzeniu i gotowaniu. Mogą one nam ułatwić rozmawianie z dziećmi o zdrowym jedzeniu i poznawanie świata. Zostawcie nam w komentarzu swoje ulubione pozycje książkowe z tej dziedziny! Chętnie coś odkryjemy.
NIESPODZIANKA!
Przy okazji tego książkowego wpisu, chcielibyśmy zdradzić Wam, że i u nas niebawem pojawi się produkt z tej kategorii! Jest to coś, nad czym od wielu miesięcy pracuje Ola. Będzie to książeczka dla dzieci! W planach jest ich nawet kilka, zobaczymy jak się Wam spodobają. Pierwsza nie będzie o jedzeniu, ale wystąpią w niej HELPOWE zwierzaki, które dobrze wiedzą, jak warto jeść. Odkrywać będą fascynujący świat emocji! Książeczka powinna pojawić się jeszcze w tym roku. My nie możemy się doczekać, prosimy o kciuki!