


Rozszerzanie diety z Helpą
W naszej codziennej pracy otrzymujemy od Was bardzo dużo pytań dotyczących rozszerzania diety dziecka. Było to dla nas inspiracją do tego, żeby stworzyć cykl Rozszerzamy Dietę z Helpą, w którym głównym celem jest pokazanie, że proces ten nie jest tak naprawdę taki straszny. Postaramy się odpowiedzieć na najbardziej frustrujące Was pytania, wskazać na najważniejsze aspekty rozszerzania diety i być może w jakimś stopniu dodać Wam otuchy. :)
Nie ukrywamy również, że inspiracją do rozpoczęcia tego projektu jest także synek naszej Ani - Antek, który w ciągu najbliższych kilku tygodni będzie "żywym przykładem” rozszerzania diety.
Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy wziąć pod uwagę kilka przesłanek:
- Wiek dziecka - zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, jedynym pokarmem dziecka do 6. miesiąca życia powinno być mleko. Dopiero po „pół roku” dziecko jest na tyle rozwinięte i odporne, żeby rozpocząć przygodę z nowym pokarmem. Warto podkreślić, że te zalecenia dotyczą zarówno dzieci karmionych mlekiem mamy, jak i sztuczną mieszanką.
- Czy dziecko siedzi stabilnie - tutaj należy podkreślić, przez stabilnie nie rozumiemy samodzielnie. :) Chodzi nam o to, że dziecko się nie chwieje i nie leci do tyłu. Rekomendujemy, żeby przy pierwszych posiłkach trzymać je na kolanach. Dziecko można też usadzić w krzesełku do karmienia, zabezpieczając je z tyłu poduszką, dzięki czemu będzie siedzieć stabilnie i wygodnie. Ważne by podczas siedzenia plecy dziecka nie były zaokrąglone. Jeśli widzimy, że pozycja jest dla dziecka męcząca - próbujmy ją zmienić na bardziej wygodną lub wróćmy do trzymania dziecka na kolanach. Ważna jest swoboda ruchów i wygoda do manipulowania rączkami. Dziecko które samodzielnie nie siada powinno spędzić w foteliku czas posiłku - nie więcej.
- Czy dziecko celnie trafia przedmiotami do buzi - jeżeli zauważycie, że dziecko samodzielnie potrafi podnieść jakiś przedmiot i trafia nim do swojej buzi, daje nam sygnał, że nie będzie miało też problemów z celnością jeżeli chodzi o jedzenie i nie będzie się denerwować jak mu to nie wyjdzie
- Czy dziecko nie wypycha jedzenia językiem - jest to naturalny odruch niemowlęcy. Jeżeli jeszcze jest na tym etapie może oznaczać, że dziecko nie jest jeszcze gotowe na samodzielne jedzenie.
- Czy dziecko jest zainteresowane jedzeniem - warto zaobserwować czy dziecko jest zainteresowane jedzeniem. Tutaj należy podkreślić, że chodzi nam o samą czynność jedzenia, a nie o to, co robią rodzice i inne osoby naokoło dziecka
Nie daj się zmylić!
Istnieje także kilka oznak rozwoju dziecka, które mogą być mylnie przypisane jako gotowość do rozszerzania diety. Dlatego właśnie nie dajcie się zmylić, gdy dziecko:
- budzi się w nocy - nie oznacza to wcale, że jest głodne i że mleko jest na tą chwilę niewystarczające. Często dziecko budzi się w nocy z potrzeby bliskości z rodzicem. :) Należy również podkreślić, że podawanie dziecku dużej ilości jedzenia na noc nie jest gwarancją, że będzie lepiej spało - efekt może być wręcz odwrotny.
- wolno przybiera na wadze - to, że zaczniemy wprowadzać do diety kolejny produkty wcale nie oznacza, że szybciej nabierze ciałka! Warto przypomnieć, że mleko jest bardziej wartościowym (kalorycznym i gęstym odżywczo) produktem dla naszego niemowlaka niż np. warzywa.
- bacznie obserwuje jak rodzic je - nie zapominajmy, że nasza pociecha uczy się świata i wszystko w początkowej fazie rozwoju może wydać się jej bardzo interesujące. :) Ważne jest, żeby zwrócić uwagę na to, co ją interesuje bardziej - sam pokarm czy po prostu to, co my robimy.
- nie ma jeszcze ząbków - ząbki nie są wyznacznikiem w rozszerzaniu diety, ponieważ dziąsła dziecka są w pełni dostosowania do rozgniatania, i rozcierania pokarmu. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na to co i w jakiej formie dajemy dziecku do jedzenia w pierwszych tygodniach procesu rozszerzania diety.
Na koniec należy podkreślić, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Jedno może być gotowe do samodzielnego jedzenia od razu po ukończeniu 6. miesiąca życia, a kolejne nieco później. Jednak opóźnianie rozszerzania diety także nie jest niczym dobrym, gdyż to właśnie w okolicach 6 miesiąca powoli wyczerpują się zapasy żelaza, jakie dziecko zgromadziło podczas ciąży. Dlatego tak ważne jest rozszerzanie diety ze szczególnym uwzględnieniem produktów bogatych w żelazo. Pamiętajmy, że najważniejsza jest obserwacja niemowlaka i przede wszystkim - zachowanie spokoju. 😊 Podstawowym założeniem rozszerzania diety jest, aby włączyć dziecko we wspólnie spożywane posiłki i zapoznawać je powoli z nowymi smakami, fakturami, konsystencjami.
Ambasadorkami akcji Rozszerzanie Diety z HELPĄ są dziewczyny z Alaantkowe BLW. Więcej informacji o naturalnym rozszerzaniu diety znajdziesz w ich kursie KURS BLW ONLINE.
Ola Piskuła
Cieszę się, że ruszył taki projekt - jestem na etapie podchodzenia do rozszerzenia diety :) Razem będzie raźniej! A znam Helpę jeszcze z czasów pierwszych kaszek mojego starszego synka!
HELPA
Ola, bardzo się cieszymy :) Mamy nadzieję, że nasze artykuły pomogą przejść proces rozszerzania diety. Razem raźniej! :)