HELPA Sklep Producenta
Kategorie wpisów
Bestsellery
BIO Kaszka Błyskawiczna Kakao 35 g
BIO Kaszka Błyskawiczna Kakao 35 g

4,99 zł

szt.
Bio Kaszka Jaglana 200 g
Bio Kaszka Jaglana 200 g

14,44 zł

Cena regularna: 16,99 zł

Najniższa cena: 16,99 zł
szt.
Bio Kaszka z Kakao i Daktylami 200 g
Bio Kaszka z Kakao i Daktylami 200 g

19,99 zł

szt.
BIO Kaszka błyskawiczna cynamon 35 g
BIO Kaszka błyskawiczna cynamon 35 g

4,99 zł

szt.
Bio Kaszka Owsiana 200 g
Bio Kaszka Owsiana 200 g

16,99 zł

szt.
Bio eksPandy Amarantus 100 g
Bio eksPandy Amarantus 100 g

13,99 zł

szt.
Bio Kaszka 5 Zbóż 200 g
Bio Kaszka 5 Zbóż 200 g

16,99 zł

szt.
Bio Daktyle Sproszkowane 200 g
Bio Daktyle Sproszkowane 200 g

14,99 zł

szt.
Szukaj po słowie kluczowym
Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety? 2
Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety?
Rozszerzanie diety to bardzo ważny moment w rozwoju niemowlaka. Z jednej strony wiąże się z tym wiele radości - w końcu nasze dziecko rozpoczyna swoją przygodę z jedzeniem! Odkrywa nowe smaki i zapachy. Chwytając do rączek jedzenie, poznaje kształty i trenuje chwyt. Jest to także dla niego nowa, dotąd nieodkryta forma zabawy.
Warto o tym pamiętać, zwłaszcza, że dla wielu rodziców rozszerzanie diety wiąże się z niemałym stresem. Pojawia się mnóstwo pytań - Czy dziecko na pewno jest gotowe na pierwszy posiłek? Ile pokarmu powinno dostać na początek? Których produktów nie powinniśmy dawać? Czy przypadkiem się nie zadławi?
 

Rozszerzanie diety z Helpą

W naszej codziennej pracy otrzymujemy od Was bardzo dużo pytań dotyczących rozszerzania diety dziecka. Było to dla nas inspiracją do tego, żeby stworzyć cykl Rozszerzamy Dietę z Helpą, w którym głównym celem jest pokazanie, że proces ten nie jest tak naprawdę taki straszny. Postaramy się odpowiedzieć na najbardziej frustrujące Was pytania, wskazać na najważniejsze aspekty rozszerzania diety i być może w jakimś stopniu dodać Wam otuchy. :)

Nie ukrywamy również, że inspiracją do rozpoczęcia tego projektu jest także synek naszej Ani - Antek, który w ciągu najbliższych kilku tygodni będzie "żywym przykładem” rozszerzania diety.

 

Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy wziąć pod uwagę kilka przesłanek:

  • Wiek dziecka - zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, jedynym pokarmem dziecka do 6. miesiąca życia powinno być mleko. Dopiero po „pół roku” dziecko jest na tyle rozwinięte i odporne, żeby rozpocząć przygodę z nowym pokarmem. Warto podkreślić, że te zalecenia dotyczą zarówno dzieci karmionych mlekiem mamy, jak i sztuczną mieszanką.
  • Czy dziecko siedzi stabilnie - tutaj należy podkreślić, przez stabilnie nie rozumiemy samodzielnie. :) Chodzi nam o to, że dziecko się nie chwieje i nie leci do tyłu. Rekomendujemy, żeby przy pierwszych posiłkach trzymać je na kolanach. Dziecko można też usadzić w krzesełku do karmienia, zabezpieczając je z tyłu poduszką, dzięki czemu będzie siedzieć stabilnie i wygodnie. Ważne by podczas siedzenia plecy dziecka nie były zaokrąglone. Jeśli widzimy, że pozycja jest dla dziecka męcząca - próbujmy ją zmienić na bardziej wygodną lub wróćmy do trzymania dziecka na kolanach. Ważna jest swoboda ruchów i wygoda do manipulowania rączkami. Dziecko które samodzielnie nie siada powinno spędzić w foteliku czas posiłku - nie więcej.
  • Czy dziecko celnie trafia przedmiotami do buzi - jeżeli zauważycie, że dziecko samodzielnie potrafi podnieść jakiś przedmiot i trafia nim do swojej buzi, daje nam sygnał, że nie będzie miało też problemów z celnością jeżeli chodzi o jedzenie i nie będzie się denerwować jak mu to nie wyjdzie
  • Czy dziecko nie wypycha jedzenia językiem - jest to naturalny odruch niemowlęcy. Jeżeli jeszcze jest na tym etapie może oznaczać, że dziecko nie jest jeszcze gotowe na samodzielne jedzenie.
  • Czy dziecko jest zainteresowane jedzeniem - warto zaobserwować czy dziecko jest zainteresowane jedzeniem. Tutaj należy podkreślić, że chodzi nam o samą czynność jedzenia, a nie o to, co robią rodzice i inne osoby naokoło dziecka

 

  • gotowość

 

Nie daj się zmylić!

Istnieje także kilka oznak rozwoju dziecka, które mogą być mylnie przypisane jako gotowość do rozszerzania diety. Dlatego właśnie nie dajcie się zmylić, gdy dziecko:

  • budzi się w nocy - nie oznacza to wcale, że jest głodne i że mleko jest na tą chwilę niewystarczające. Często dziecko budzi się w nocy z potrzeby bliskości z rodzicem. :) Należy również podkreślić, że podawanie dziecku dużej ilości jedzenia na noc nie jest gwarancją, że będzie lepiej spało - efekt może być wręcz odwrotny.
  • wolno przybiera na wadze - to, że zaczniemy wprowadzać do diety kolejny produkty wcale nie oznacza, że szybciej nabierze ciałka! Warto przypomnieć, że mleko jest bardziej wartościowym (kalorycznym i gęstym odżywczo) produktem dla naszego niemowlaka niż np. warzywa.
  • bacznie obserwuje jak rodzic je - nie zapominajmy, że nasza pociecha uczy się świata i wszystko w początkowej fazie rozwoju może wydać się jej bardzo interesujące. :) Ważne jest, żeby zwrócić uwagę na to, co ją interesuje bardziej - sam pokarm czy po prostu to, co my robimy.
  • nie ma jeszcze ząbków - ząbki nie są wyznacznikiem w rozszerzaniu diety, ponieważ dziąsła dziecka są w pełni dostosowania do rozgniatania, i rozcierania pokarmu. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na to co i w jakiej formie dajemy dziecku do jedzenia w pierwszych tygodniach procesu rozszerzania diety.

 

Na koniec należy podkreślić, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Jedno może być gotowe do samodzielnego jedzenia od razu po ukończeniu 6. miesiąca życia, a kolejne nieco później. Jednak opóźnianie rozszerzania diety także nie jest niczym dobrymgdyż to właśnie w okolicach 6 miesiąca powoli wyczerpują się zapasy żelaza, jakie dziecko zgromadziło podczas ciąży. Dlatego tak ważne jest rozszerzanie diety ze szczególnym uwzględnieniem produktów bogatych w żelazo. Pamiętajmy, że najważniejsza jest obserwacja niemowlaka i przede wszystkim - zachowanie spokoju. 😊 Podstawowym założeniem rozszerzania diety jest, aby włączyć dziecko we wspólnie spożywane posiłki i zapoznawać je powoli z nowymi smakami, fakturami, konsystencjami.  

Ambasadorkami akcji Rozszerzanie Diety z HELPĄ są dziewczyny z Alaantkowe BLW. Więcej informacji o naturalnym rozszerzaniu diety znajdziesz w ich kursie KURS BLW ONLINE. 

 

 

 

Komentarze do wpisu (2)

11 stycznia 2021

Cieszę się, że ruszył taki projekt - jestem na etapie podchodzenia do rozszerzenia diety :) Razem będzie raźniej! A znam Helpę jeszcze z czasów pierwszych kaszek mojego starszego synka!

20 stycznia 2021

Ola, bardzo się cieszymy :) Mamy nadzieję, że nasze artykuły pomogą przejść proces rozszerzania diety. Razem raźniej! :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium