Jabłko dla niemowlaka - surowe czy gotowane? Jak podawać?
Jednym z pierwszych owoców, jakie poznaje maluch, jest często jabłko. Ten wybór nikogo nie dziwi, ponieważ jest to jeden z najpopularniejszych owoców w Polsce, do tego dostępny przez cały rok. Są soczyste i mają kwaśny lub słodki smak. Od kiedy można wprowadzić do diety dziecka jabłka? W jakiej formie najlepiej je podawać? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.
Jabłko w diecie dziecka - wartość odżywcza
Jabłka zawierają witaminy (np. witaminę C) i składniki mineralne (m.in. potas). W dużej mierze składają się z wody, dlatego są to owoce niskokaloryczne. Jabłko, w szczególności jedzone ze skórką, jest również źródłem błonnika. Zawartość poszczególnych składników odżywczych zależy od danej odmiany, zabarwienia oraz stopnia dojrzałości owocu.
Kiedy wprowadzić jabłka do diety dziecka?
Tak jak w przypadku warzyw i innych owoców, jabłka można wprowadzić od początku rozszerzania diety. Na samym początku jabłko dla niemowlaka powinno być odpowiednio przygotowane, ponieważ podanie surowego jabłka w nieodpowiednich kawałkach zwiększa ryzyko zadławienia.
Jabłko dla dziecka - surowe owoce, gotowane czy pieczone?
Jeśli rozpoczynasz rozszerzanie diety niemowlęcia i chcesz do diety malucha dodać jabłko, to najlepiej zacząć od upieczonego, ugotowanego bądź podduszonego czy surowego startego na tarce o drobnych oczkach. Można też podać jabłko dla niemowlaka w formie gładkiego puree. Tak przygotowane owoce to wartościowy dodatek do ulubionej kaszki, placuszków czy babeczek. W następnym kroku ciekawym urozmaiceniem posiłków może być dodatek suszonych czy liofilizowanych jabłek.
Jabłko komponuje się świetnie zarówno z innymi owocami np. gruszką, brzoskwinią, jak również pasuje do warzyw, np. dyni i marchewki. Warto szukać nowych smaków i proponować je dzieciom.
Warto zadbać o to, by nie rezygnować z kawałków i kiedy dziecko jest na to gotowe zachęcać do gryzienia i podawać dziecku owoc również w całości.
W jakiej postaci podawać dziecku jabłko, aby uniknąć ryzyka zadławienia?
Surowe jabłko podawane w kawałkach niesie ze sobą ryzyko dostania się do dróg oddechowych. Dlatego najbezpieczniej na początku podawać maluchowi jabłka w formie np. duszonej. Przygotowanie samodzielnie takich przetworów jest naprawdę proste, dlatego warto zrobić je w domu. Wystarczy jabłko obrać ze skórki, usunąć gniazdo nasienne i pokroić na mniejsze kawałki. Następnie przełożyć do rondelka i z niewielką ilością wody dusić do miękkości na małym ogniu. Można też ugotować jabłko na parze i zblendować na gładki mus. Z czasem można dodawać do jabłka np. aromatyczne przyprawy, jak cynamon cejloński.
Sok z jabłek w diecie niemowlaka
Zgodnie z aktualnem stanem wiedzy, soki owocowe bądź owocowo-warzywne nie są polecane w pierwszym roku życia. A dlaczego? Po prostu są niepotrzebne w diecie dzieci. Dodatkowo nauka picia soków od początku rozszerzania diety nie sprzyja budowaniu dobrych nawyków żywieniowych. Chodzi o to, że dużo łatwiej i szybciej jest wypić sok z trzech jabłek niż zjeść taką porcję nieprzetworzonego owocu.
W późniejszych latach życia dziecka spożycie soków powinno być ograniczane i kontrolowane, zgodnie z wytycznymi. Przykładowo od 1 do 3 lat dziecko może maksymalnie wypijać 120 ml soku.
Pomysły i inspiracje na dania dla dzieci z jabłkiem
Surowe, pieczone, tarte lub w kawałkach... sposobów na podanie jabłka jest naprawdę wiele. Poniżej przygotowaliśmy dla Was dwie proste inspiracje na połączenie jabłek z naszymi kaszkami.
Mus jabłkowy na kaszce
Składniki:
-
2 łyżki ulubionej kaszki np. Bio Manny Dawnych Zbóż, Bio Kaszki Owsianej, Bio Kaszki Jaglanej
-
200 ml wody
-
1 uduszone jabłko
-
odrobina cynamonu
Przygotowanie:
Ugotuj kaszkę zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Lekko ostudzoną kaszkę, uduszone jabłko i cynamon przełóż do naczynia blendera i zmiksuj na gładki mus. Jeśli mus będzie za gęsty, można dodać odrobinę wody lub mleka. Na wierzch można posypać liofilizowanymi owocami np. Bio Różdżką Smaku.
Kaszka ze startym jabłkiem
Składniki:
-
2 łyżki ulubionej kaszki
-
200 ml wody lub mleka/napoju roślinnego
-
2 łyżki startego jabłka
-
ewentualne dodatki: cynamon cejloński, Bio Różdżka/Łyżka Smaku, eksPandy, pasta orzechowa
Przygotowanie:
W garnuszku z wodą, powoli wsyp kaszkę i gotuj na małym ogniu około 2-3 minuty, cały czas mieszając. Dodaj starte jabłko, wymieszaj i poczekaj aż kaszka zgęstnieje. Kaszkę przełóż do miseczki.
Podsumowanie
Jabłko to jedno z popularniejszych owoców, które podaje się dzieciom. Owoc ten zawiera wiele cennych składników odżywczych. Małym dzieciom najlepiej podawać go w formie rozdrobnionej po obróbce termicznej np. duszone, pieczone, gotowane na parze lub w formie musu. Dzięki temu jabłko jest łatwiejsze do spożycia i bezpieczniejsze dla maluchów, a przy tym nadal dostarcza wielu wartościowych składników odżywczych. Warto więc sięgać po różnorodne formy tego owocu, by wprowadzać go do codziennej diety dziecka w sposób smaczny i zdrowy.