Jak przygotować najlepszy domowy budyń dla dziecka?
Budyń to jedno z dań uwielbianych przez dzieci. Warto ten fakt wykorzystać i zrobić domowy budyń. Nie klasyczny na bazie mleka, żółtek i skrobi ziemniaczanej, tylko na bazie kaszy. Jest równie pyszny, ale bardziej sycący i odżywczy, pełen witamin i składników mineralnych. Będzie stanowił zdrowy posiłek dla małych i dużych łakomczuchów.
To jak zrobić taki budyń? Wystarczy do jego przygotowania użyć kaszę lub kaszkę. Świetnie sprawdzi się tu kasza lub kaszka jaglana, manna, albo kaszka z samopszy, czyli wszystkie kaszki o neutralnym, delikatnym smaku. Jeśli używasz tradycyjnej kaszy należy ją odpowiednio ugotować na mleku lub napoju roślinnym i wodzie w proporcji 1:1, a potem zmiksować na gładko z odrobiną tłuszczu np. masła lub masła orzechowego na gładką aksamitną masę, która przypomina konsystencją budyń. Warto pamiętać, aby gotowa masa miała dosyć rzadką konsystencję, gdyż po ostudzeniu jeszcze nieco zgęstnieje. Do posłodzenia budyniu najlepiej wybrać dojrzałe banany, uprzednio namoczone suszone daktyle lub Bio Daktyle Sproszkowane. Dzieciom po 1. roku życia domowy budyń można dosłodzić odrobiną miodu.
Rodzaje budyniów
Rodzajów domowych budyniów jest bardzo wiele. Wszystko zależy od tego, jakie dodamy do niego dodatkowe składniki, które nadadzą mu określony smak. Jeśli chcesz zrobić budyń waniliowy do gotującej się kaszy, dodaj przekrojoną wzdłuż laskę wanilii. Jeśli chcesz zrobić wersję czekoladową, dodaj kakao lub kilka kostek gorzkiej czekolady. Ciekawą i bardzo smaczną wersją jest budyń pomarańczowy. Aby go przygotować, wystarczy ugotowaną kaszę zmiksować z kawałkami świeżej pomarańczy. Spróbujcie zrobić też budyń z dodatkiem warzyw. Świetnie sprawdzi się tu pieczona dynia, którą można połączyć z pomarańczą albo bananem. W budyniu sprawdzi się również pieczona pietruszka, która idealnie komponuje się z gruszkami lub jabłkami. Możliwości jest wiele. Zachęcamy do eksperymentowania.
Naszą propozycją na najprostszy "domowy budyń" będzie ugotowanie Bio Kaszki Orkiszowo-Owsianej z Kakao i Daktylami na bazie mleka krowiego lub napoju roślinnego. To kaszka o wyjątkowym i delikatnie słodkim smaku ma kremową konsystencję, która naszym zdaniem przypomina budyń. Spróbuj, naprawdę warto!
Z czym podać domowy budyń z kaszy?
Domowy budyń warto podać z różnymi dodatkami, które podbiją jego wartość odżywczą i walory smakowe. Dla starszych dzieci świetne będą posiekane orzechy, dla młodszych wiórki kokosowe, świeże lub duszone owoce. Ciekawym i smacznym dodatkiem będą też owoce liofilizowane w proszku czy w kawałkach i ekspandowane zboża np. amarantus czy proso.
Poniżej znajdziesz dwa przepisy na domowy budyń dla dzieci, koniecznie je wypróbuj.
Budyń jaglany z kakao i daktylami
Składniki:
- Szklanka kaszy jaglanej
- pół szklanki wody
- 2 łyżki stołowe mleka kokosowego
- 1-2 banany
- 1-2 łyżka Bio Daktyli Sproszkowanych
- łyżeczka kakao
- Bio EksPandy Amarantus do posypania
Przygotowanie:
Ugotuj szklankę kaszy na pół szklanki wody- kasza musi wypić całą wodę. Następnie dodaj 2 łyżki mleka kokosowego. Do kaszy dodaj 1-2 banany, daktyle sproszkowane, odrobinę kakao i zblenduj całość na gładką masę. Posyp ulubionymi Bio EksPandami.
Budyń dyniowy
Składniki:
- 1 szklanka purée z dyni
- 2/3 szklanki ugotowanej Bio Kaszki Jaglanej
- 1/2 łyżeczki przyprawy piernikowej
- 2 łyżki pasty z prażonych migdałów
- 3 łyżki Bio Daktyli Sproszkowanych
- mleko lub napój roślinny
Przygotowanie:
Wszystkie składniki włóż do blendera/robota kuchennego i zmiksuj na gładki krem. Gdyby budyń był zbyt gęsty, dolej odrobinę mleka lub napoju roślinnego. Przełóż do miseczek. Przed podaniem deser możesz schłodzić. Posyp owocami liofilizowanymi i/lub ekspandami.
Smacznego!
Domowy budyń dla dziecka - podsumowanie
Prawda, że przygotowanie domowego budyniu z kaszki jest bardzo proste? Sprawdź czy masz wszystkie składniki i zrób go wspólnie z dziećmi. Koniecznie daj znać, czy smakował Twoim pociechom.