Wersje językowe
Kategorie wpisów
Bestsellery
Bio Kaszka Owsiano-Gryczana z Karobem i Cynamonem Cejlońskim (BLISKA DATA 31.05.2024)
Bio Kaszka Owsiano-Gryczana z Karobem i Cynamonem Cejlońskim (BLISKA DATA 31.05.2024)

10,00 zł

Cena regularna: 19,99 zł

Najniższa cena: 12,00 zł
szt.
Bio Kaszka Jaglano-Orkiszowa z Wanilią Burbońską
Bio Kaszka Jaglano-Orkiszowa z Wanilią Burbońską

13,99 zł

Cena regularna: 19,99 zł

Najniższa cena: 15,23 zł
szt.
Batonik Truskawka
Batonik Truskawka

4,19 zł

szt.
Bio Kaszka Owsiana
Bio Kaszka Owsiana

16,99 zł

szt.
Bio Owocowe Różdżki Smaku
Bio Owocowe Różdżki Smaku

19,99 zł

szt.
Zestaw Płatków Śniadaniowych
Zestaw Płatków Śniadaniowych

19,99 zł

Cena regularna: 29,97 zł

Najniższa cena: 29,97 zł
szt.
Batonik Czarna Porzeczka
Batonik Czarna Porzeczka

4,19 zł

szt.
Bio Kaszka Orkiszowo-Owsiana z Kakao i Daktylami
Bio Kaszka Orkiszowo-Owsiana z Kakao i Daktylami

16,99 zł

Cena regularna: 19,99 zł

Najniższa cena: 19,04 zł
szt.
Bio Kaszka Jaglana
Bio Kaszka Jaglana

16,99 zł

szt.
Bio Manna Dawnych Zbóż
Bio Manna Dawnych Zbóż

17,99 zł

szt.
Szukaj po słowie kluczowym
Dieta bezmleczna i bez nabiału - co jeść? 4
Dieta bezmleczna i bez nabiału - co jeść?

Dieta bezmleczna dla dziecka i dorosłego - dowiedz się, co jeść na diecie bez nabiału

Mleko jest bardzo ważnym składnikiem w diecie w wielu gospodarstwach domowych. Czasem jednak trzeba z niego zrezygnować. Nietolerancja produktów mlecznych coraz częściej zdarza się u dzieci, choć cierpią na tę przypadłość także dorośli. Nie ma innego sposobu na zredukowanie dolegliwości, jakie pojawiają się po spożyciu mleka i jego przetworów, niż zrezygnowanie z tych produktów całkowicie. Wprowadzenie diety bezmlecznej może być problematyczne, gdyż trzeba dokładnie wiedzieć, czym zastąpić mleko, by dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość białka i wapnia. Ponadto niektóre  zamienniki mleka nie są wcale tak łatwe do zdobycia. Zobaczmy, jak wprowadzić dietę bezmleczną.

Dieta bezmleczna - na czym polega?

Dieta bezmleczna jest dietą eliminacyjną, będąca jednocześnie sposobem na leczenie alergii na mleko i jego przetwory. Taki sposób żywienia przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które nie tolerują zawartej w mleku laktozy, bądź też są uczulone na białka mleka. Choć dieta bezmleczna najczęściej bywa wprowadzana u dzieci, gdyż to u nich najczęściej występuje alergia, z mleka powinny zrezygnować także matki karmiące małych alergików oraz wszystkie inne osoby, u których mleko i jego przetwory wywołują nieprzyjemne dolegliwości.

Placki z  amarantusa

Dieta bezmleczna - jadłospis

Stworzenie diety bezmlecznej nie musi być skomplikowane, jeżeli wiemy, czym zastąpić nabiał. Jest to największa przeszkoda dla osób, które nie wyobrażają sobie dnia bez jogurtu, chleba z serem żółtym czy szklanki mleka. O tym, jakie zamienniki można wdrożyć do diety, dowiecie się później, podczas tworzenia jadłospisu diety bezmlecznej należy bowiem pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Uzupełnianiu składników mineralnych. Mleko i jego przetwory to istotne źródło wapnia, który jest niezwykle ważny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Chcąc uzupełnić dietę w ten składnik, warto sięgnąć po takie produkty, jak: fasola, tofu, migdały, jarmuż, nasiona chia, sezam czy brokuły. Warto sięgać także po zboża i produkty z pseudozbóż bogate w białko - amarantus, komosę ryżową, kaszę jaglaną.

Poniżej przykładowy jednodniowy jadłospis w diecie bezmlecznej:

  1. Śniadanie: tofucznica z dodatkiem jarmużu i dwiema kromkami chleba bezmlecznego.
  2. II śniadanie: sałatka owocowa z banana i brzoskwini, z dodatkiem migdałów lub orzechów pekan
  3. Obiad: pierś z kurczaka grillowana z kaszą jaglaną i brokułem gotowanym na parze.
  4. Podwieczorek - pudding chia na mleku kokosowym ze świeżymi owocami (np. maliny)
  5. Kolacja: kanapki z hummusem i świeżymi warzywami (pomidor, ogórek)

Chleb z buraka

Dieta bezmleczna - produkty zakazane

Zasady diety bezmlecznej zakładają przede wszystkim czasowe lub całkowite wykluczenie z diety mleka oraz jego pochodnych. Zakazane są przetwory mleczne, czyli produkty takie jak maślanka, twarogi, sery, serwatki oraz produkty, zawierające białka mleka, między innymi kazeinę, laktoalbuminę i laktoglobulinę. Powinni o tym pamiętać również nietolerujący mleka sportowcy, którzy często stosują odżywki białkowe, zawierające w sobie zazwyczaj właśnie białka mleka. Osoby aktywne, które chcą korzystać z suplementów, a nie mogą spożywać produktów mlecznych, powinny zdecydować się na inny rodzaj odżywki, np. białko sojowe.

Warto pamiętać również o tym, że w wielu wypiekach i słodkich deserach znajduje się mleko, które również może powodować nieprzyjemne dolegliwości, dlatego zanim zdecydujemy się na spożycie placka lub drożdżówki, warto dowiedzieć się, co zostało wykorzystane do przygotowania smakołyku.

Dieta bezmleczna - produkty bezmleczne

Co można jeść na diecie eliminującej mleko? Wszystkie produkty bezmleczne, czyli takie, które nie zawierają mleka ani białek mleka. Jest ich bardzo dużo, dlatego mamy w czym wybierać. W diecie mogą znaleźć się wszelkie rodzaje kasz, warzywa i owoce, żółtka jaj. Z tłuszczów najbezpieczniej można korzystać olejów roślinnych. Dozwolone jest spożywanie majonezu, keczupu czy musztardy, a ze smacznych deserów warto postawić na domowe sorbety, domowe budynie z kaszy jaglanej gotowane na wodzie lub mleku owsianym, kisiele owocowe, kaszki w formie deserów - przygotowane bez dodatku mleka.

Czym zastąpić nabiał?

Nie wyobrażasz sobie życia bez kawy ze śmietanką, płatków z mlekiem czy smacznej kaszy na mleku? Nie musisz rezygnować ze wszystkiego, jeżeli wiesz, czym zastąpić produkty mleczne. Jeśli uwielbiasz kaszkę na mleku bądź budyń, możesz wciąż się nimi cieszyć, zastępując mleko krowie mlekiem kokosowym, sojowym, owsianym bądź migdałowym. Będąc na diecie bezmlecznej warto wybierać produkty fortyfikowane w wapń. Pamiętajmy, że mleka ryżowego nie podajemy dzieciom do 5 roku życia. Trudniej jest zastąpić twarożki, ale na kanapki możemy wybrać pasty warzywne czy hummus. Podobnie zamiast jogurtu z mleka krowiego możemy wybrać jogurt kokosowy. Produkty oznaczone jako wegańskie świetnie sprawdzą się przy komponowaniu diety bezmlecznej - nie zawierają one mleka ani innych surowców zwierzęcych.

Truskawkowe brownie

Pomysły na dania bezmleczne

Smacznych produktów, niezawierających mleka jest całe mnóstwo. Oto kilka przykładowych:

  • ciasto marchewkowe z migdałami i sezamem;
  • kokosowa zupa z dyni;
  • jajka faszerowane ze szpinakiem;
  • hummus z marchewkami;
  • masło orzechowe lub słonecznikowe 100%;
  • nasiona chia z mlekiem kokosowym.

Dieta bezmleczna matki karmiącej

Jeżeli u dziecka pojawią się objawy alergii na mleko, matka karmiąca również powinna zrezygnować z produktów zawierających mleko i białka mleka. Warto również uważnie obserwować malucha przy podawaniu częstych alergenów np. cytrusów, orzechów, jaj czy kakao.

Czasem zdarza się, iż objawy alergii pokarmowej u dziecka występują po podaniu mleka modyfikowanego. Można je wtedy zastąpić specjalną mieszanką, jednak zaleca się, aby taką decyzję podjąć z lekarzem, który doradzi, jak prowadzić dietę dziecka. Specjaliści zazwyczaj pomagają przygotować dietę bezmleczną dla dziecka i matki karmiącej na okres ok. 1 roku. Po tym czasie zalecają stopniowe wprowadzanie produktów mlecznych, wapń i białko są bardzo ważne w rozwoju dzieci dlatego, jeżeli istnieje taka możliwość, warto sprawdzić, czy na późniejszym etapie dziecko nie zacznie mleka tolerować. Jeżeli objawy będą dalej występować, konieczne będzie kontynuowanie diety.

Dieta bezmleczna bywa kłopotliwa, jednak jest tyle zamienników nabiału, że nie powinna być trudna w zastosowaniu. Co więcej, istnieje wiele pysznych produktów, które osoby z nietolerancją pokarmową na mleko i białka mleka w dalszym ciągu mogą spożywać. Podczas tworzenia jadłospisu należy jednak pamiętać o uzupełnianiu wapnia oraz witaminy D, aby utrzymać zdrowe mięśnie i kości. Wszelkie zmiany eliminacyjne w diecie warto konsultować z lekarzem i dietetykiem.

Komentarze do wpisu (4)

26 września 2021

Dzięki za wpis! Pomocny, choć trochę trudno się go czyta przez zbyt długie opisy i zbyt ciężkie, rozbudowane zdania. Pozdrawiam!

27 listopada 2021

Dlaczego dzieciom do 5 rz nie wolno mleka ryżowego?

12 stycznia 2022

Do Anny O. Z komentarza powyżej- ryż ma tendencję do gromadzenia arsenu.

11 maja 2022

A jak to jest z produktami które nie mają w składzie bmk i pochodnych ale jest zapis że "mogą posiadać mleko)? Ich też kategorycznie nie można przy diecie bez bmk?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium